افغانستان شریک قابل اعتماد امریکا به جای پاکستان

- مرتضی مشرفی

رییس‌جمهور اشرف غنی با استفاده از قدرت دیپلوماسی توانست ناممکن را ممکن سازد. تا قبل از اعلام استراتژی دونالد ترمپ رییس‌جمهور ایالات متحده، همه به این باور بودند که امریکا مسایل افغانستان را از عینک پاکستان می‌نگرد، اما اعلام راهبرد جدید امریکا در باره جنگ افغانستان معادلات منطقه را تغییر داد. رییس‌جمهور غنی با هوشیاری تمام، توانست به جهان ثابت کند که پاکستان از تروریزم استفاده ابرازی می‌کند و افغانستان قربانی جنگ ناخواسته است. راهبرد جدید امریکا حقانیت افغانستان و حیله‌گری پاکستان را به اثبات رساند.
با شروع حکومت وحدت ملی، رییس‌جمهور غنی چرخش بی‌سابقه به طرف پاکستان نمود. آقای غنی در روزهای نخست ریاست‌جمهوری‌اش، پیمان خرید چندین چرخ‌بالی که در زمان حامد کرزی رییس‌جمهوری پیشین با هند عقد شده بود را به حالت تعلیق درآورد و همین‌طور در یک حرکت بی‌پیشینه برای اولین‌بار شش تن از افسران وزارت دفاع ملی را برای فراگیری مهارت‌های نظامی به پاکستان فرستاد.
رییس‌جمهور غنی با کمال جسارت دست به این اقدامات زد تا به پاکستان بفهماند که برای دوستی اراده‌ای قاطع دارد و سخت مشتاق است تا روابط دو همسایه بهبود یابد، اما جانب پاکستان از خواب غفلت بیدار نشد که نشد.
در آن زمان، رییس‌جمهور غنی تحت انتقاد شدید جریان‌های داخلی قرار گرفت که گویا ایشان، افغانستان را دو دستی تقدیم پاکستان می‌کند ولی رییس‌جمهور با متانت و صبر، خواست تا عزم پاکستان را در جهت همکاری‌های مشترک و مبارزه علیه افراط‌گرایی آزمایش کند.
رییس‌جمهور غنی برای به نتیجه رسیدن گفت‌وگوها میان افغانستان و پاکستان و عملی‌شدن توافقات جانبین ضرب‌الاجل زمانی تعیین کرد اما به مرور زمان، پاکستان نشان داد که شیطنت‌هایش ادامه دارد و این‌گونه، فرصت تاریخی رییس‌جمهور غنی را دست کم گرفتند.
رییس‌جمهور، در حاشیه سفرش در هفتاد و دومین نشست سازمان ملل متحد، با حضور در شورای علمی بیان داشت که او به سوی پاکستان دست دوستی و صمیمیت دراز کرد اما پاکستان با کمال ناجوان‌مردی به دست دوستی او جواب رد داد.
آن‌چه قابل تأمل است این‌که هیچ تصور نمی‌رفت، امریکا شریک دیرینه‌اش، پاکستان را رها کند و کنار افغانستان را بگیرد. اما رییس‌جمهور غنی راهی که سال‌های متمادی طی نشده بود را در ظرف کم‌تر از سه سال طی کرد. حالا پاکستان در سخت‌ترین شرایط از زمان تأسیسش به سر می‌برد و در انزوای کامل قرار دارد.
پاکستان که حمایت بدون قید و شرط امریکا را داشت، حالا دست و پاچه شده و به هر دری می‌زند تا خلای حمایت امریکا را پر سازد، اما موفق نمی‌شود.
ایالات متحده امریکا کمک‌های نقدی‌اش به پاکستان که سالانه به میلیون‌ها دالر می‌رسید را قطع کرده و از پاکستان خواسته که اقدامات جدی علیه لانه‌های هراس‌افگنی در خاک پاکستان انجام دهد، اگر نه با نفرین تاریخی ایالات متحده و جامعه جهانی روبه رو خواهد شد.
اکنون افغانستان حمایت قاطع، همه‌جانبه و دوام‌دار ایالات متحده امریکا را با خود دارد.
فرصتی که با تلاش‌های رییس‌جمهور به میان آمده است یک فرصت تازه و تاریخی است. اگر ما از این فرصت استفاده بهینه نکنیم هیچ تضمینی وجود ندارد که امریکا دوباره به پاکستان روی آورد.
این چرخش در سیاست خارجی دولت دونالد ترمپ رییس‌ جمهوری امریکا تقویت نیروهای دفاعی افغانستان، نابودی گروه‌های تروریستی و ثبات پای‌دار در افغانستان را به دنبال دارد، به شرط آن‌که تمام جریان‌های سیاسی در کشور در این زمینه بسیج شوند.
در دیدار رییس‌جمهور غنی با رییس‌جمهور ترمپ، رییس‌جمهور امریکا گفت که کشورش علاقه‌مند است تا روی معادن افغانستان سرمایه‌گذاری اساسی کند. این، فرصت خوبی است که افغانستان بتواند با استفاده از ظرفیت‌های تخنیکی امریکا معادن خویش را استخراج و از آن در راستای انکشاف، توسعه و بهترساختن زنده‌گی ملت خویش استفاده کند.
مشارکت دوام‌دار با ایالات متحده امریکا در شرایطی که هنوز جنگ جریان دارد، اوضاع اقتصادی نابسامان است و کشورهای همسایه به عنوان طعمه به سوی افغانستان نگاه می‌کنند بسیار حیاتی است. ما باید از این فرصت استفاد کنیم تا کشور خویش را از حالت کنونی بیرون آورده و در مسیر ترقی و ثبات قرار دهیم.
فرصتی که توسط رییس‌جمهور غنی به میان آمده، باید حفظ شود و افغانستان می‌تواند برای دهه‌های آینده شریک قابل اعتماد ایالات متحده امریکا در عرصه‌های مختلف باشد. از این شراکت منافع کلان و بلندمدتی نصیب افغانستان و امریکا خواهد شد.
برداشت افغان‌ها از مشارکت با امریکا این‌گونه نباشد که کمک ایالات متحده امریکا به افغانستان مادام‌العمر خواهد بود، بلکه با استفاده از شرایط موجود تلاش صورت گیرد تا بتوانیم سر پای خود ایستاد شویم و از عهده مشکلات خویش برآییم.

اشتراک گذاري با دوستان :