توافق ترامپ و غنی روی توسعه‌ی معادن افغانستان

۸صبح کابل: محمد‌اشرف غنی، رییس‌جمهور کشور و دونالد ترمپ، رییس‌جمهور ایالات متحده امریکا در دیدار شان در مورد مبارزه با تروریزم، تأمین امنیت، توسعه اقتصادی و تجهیز و تمویل نیروهای امنیتی افغان بحث و گفتگو کردند.
این دیدار روز پنج‌شنبه ۳۰ سنبله در شهر نیویارک صورت گرفت.
به دنبال این دیدار، رویترز به نقل از کاخ سفید گزارش داده است که دونالد ترمپ و اشرف غنی موافقت کرده‌اند که امریکا در بخش توسعه‌ی معدن و سنگ‌های قیمتی به افغانستان کمک کند. کاخ سفید افزوده است که آن‌ها توافق کرده اند که این چنین ابتکارت به شرکت‌های امریکایی کمک می‌کند تا بتوانند مواد مورد نیاز به امینت ملی و اقتصاد در حال رشد افغانستان و زمینه ایجاد شغل در دو کشور را فراهم سازد.
تحقیقات زمین‌شناسی ایالات متحده امریکا، ارزش مواد معدنی افغانستان، از جمله طلا، سنگ‌های قمیتی، لیتیوم و دیگر مواد را به اندازه یک تریلیون دالر تخمین زده است.
هم‌چنان پس از این دیدار، دونالد ترمپ رییس‌جمهور امریکا در توییترش از این دیدار اظهار رضایت کرده و نوشته است که دیداری خوش‌آیندی بوده است. دونالد ترمپ رییس‌جمهور امریکا در دیدار با اشرف غنی از فعالیت‌های نیروهای امنیتی افغان یاد کرد و گفت که اکنون در افغانستان ۲۰ گروه تروریستی فعالیت دارند و نیروهای امنیتی افغانستان با نیرومندی و دلیری علیه آن‌ها می‌جنگند.
او هم‌چنان افزود که امریکا متعهد به هر نوع همکاری با افغانستان و تطبیق استراتژی جدید خود در قبال جنوب آسیا و افغانستان است. چندی پیش امریکا استراتژی جدید خود را در قبال افغانستان اعلام کرد. قرار است که در آینده‌ی نزدیک شمار نیروهای امریکای در افغانستان افزایش یابد. حکومت افغانستان از این استراتژی استقبال کرد.
به نقل از ارگ ریاست‌جمهوری افغانستان، رییس‌جمهور امریکا تأکید کرده است: «ما خواهان تأمین صلح و ثبات و توسعه‌ی اقتصادی در افغانستان هستیم، ایالات متحده‌‌ی امریکا برای پیش‌رفت و رفاه افغانستان به شمول معادن در سکتورهای گوناگون، این کشور را همکاری اقتصادی خواهد کرد.»
در همین حال، محمداشرف غنی رییس‌جمهور افغانستان در دیدار با دونالد ترمپ، در باره استراتژی جدید امریکا برای افغانستان گفت که این استراتژی برای افغانستان و منطقه این فرصت را مهیا ساخته است که در زمینه تأمین امنیت و مبارزه با تروریزم اقدامات جدی را روی دست گیرند.
اشرف غنی در مورد صلح در این دیدار گفت که برای حکومت و مردم افغانستان صلح پایدار یک اولویت است.
رییس‌جمهور کشور در مورد همکاری‌های اقتصادی نیز صحبت کرد و گفت که حکومت افغانستان به‌منظور رشد و توسعه اقتصادی، تلاش‌ها را در زمینه‌‌ی همکاری‌های اقتصادی، ترانزیتی و تجارتی آغاز کرده و به‌منظور جلب سرمایه‌گذاری بیرونی آماده‌‌ی هر نوع همکاری است.
آقای غنی از حمایت امریکا درباره‌ی انکشاف منابع طبیعی در افغانستان اظهار کرد: «انکشاف اقتصادی و رفاه افغانستان، به انکشاف سکتور معادن این کشور بسته‌گی دارد که از این مسیر ما روی پای خود خواهیم ایستاد و از عهده‌ی مصارف امنیتی بر خواهیم آمد.»
اشرف غنی رییس‌جمهور کشور به تاریخ ۲۸ سنبله ۱۳۹۶ خورشیدی در رأس یک هیأت عالی‌رتبه دولتی به هدف اشتراک در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد، عازم ایالات متحده امریکا شده بود.
رییس‌جمهور کشور در بخشی از سخنرانی‌اش در مجمع اجلاس سازمان ملل در مورد استراتژی امریکا، طالبان و پاکستان گفت: «این استراتژی تمامی ابزارهای قدرت امریکایی را تحکیم کرده و در برگیرنده‌ی پیامی است که طالبان و حامیان آنان نمی‎توانند از لحاظ نظامی پیروز شوند، ما تنها به واسطه راه‎حل سیاسی می‎توانیم به صلح پایدار دست یابیم، من از همه افراد در صفوف طالبان دعوت می‎کنم که به یک گفت‌وگوی بین‎الافغانی بپیوندند.»
او افزود: «ما هم‌چنین یک فرصت برای گفت‌وگو با همسایه‎های‎مان داریم که چگونه با هم صادقانه کار کنیم تا تروریزم را از بین ببریم و افراط‎گرایی را مهار سازیم. من از پاکستان دعوت می‎کنم که با ما وارد یک گفت‌وگوی همه‎جانبه دولت با دولت روی صلح، امنیت و همکاری منطقه‌ای که منتج به رفاه می‎گردد، شود.»
اشرف غنی هم‌چنان در حاشیه‌ی این اجلاس با وزیر امور خارجه‌ی هند، رییس‌جمهور اتریش، انتونیو گوتریش سرمنشی سازمان ملل، وزیر امور خارجه‌ی امارت متحده عربی، صدر اعظم دنمارک و رییس‌جمهور فنلند دیدار کرد. آقای غنی در سومین روز سفرش به امریکا، با خانم سوشماسوراج، وزیر خارجه‌ی هند دیدار کرد. در این دیدار دو طرف در باره‌ی امنیت منطقه، مبارزه با تروریزم و گسترش همکاری‌های تجارتی میان افغانستان و هند سخن گفتند و استراتژی جدید امریکا را برای ثبات منطقه، مهم خواندند. این در حالی است که شاهد خاقان عباسی، نخست وزیر پاکستان در صحبت‌هایش در شورای روابط خارجی در نیویارک گفته است که هیچ نقش سیاسی و نظامی هند در افغانستان را نمی‌پذیرد: «ما هیچ نقش سیاسی یا نظامی را برای هند در افغانستان پیش‌بینی نمی‌کنیم، من فکر می‌کنم که این، وضعیت را فقط پیچیده می‌کند و هیچ چیز را حل نمی‌کند، بنا بر این، اگر آن‌ها می‌خواهند کمک‌های اقتصادی کنند، اختیار دارند، اما ما هیچ نقش سیاسی یا نظامی هند را در افغانستان قبول نمی‌کنیم.»

اشتراک گذاري با دوستان :