پرتاب کفش به سمت حکمتیار در هرات

- پیمان

گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی افغانستان، اواسط هفته گذشته جهت دیدار با باشنده‌گان هرات به این ولایت سفر کرد. در نخستین روز سفر آقای حکمتیار به هرات، هم‌زمان با سخنرانی او در مسجد جامع بزرگ شماری دیگر از جوانان با تجمع در مقابل دفتر والی هرات، آمدن رهبر حزب اسلامی به این ولایت را نکوهش کردند. فردای سفر آقای حکمتیار به هرات نیز شماری از فعالان مدنی، اعضای روند سبز و شورای سرزمین با برگزاری تجمعی، اعتراض خود را در مورد سفر آقای حکمتیار به هرات نشان دادند.
دیروز جمعه، زمانی‌که آقای حکمتیار در مسجد جامع بزرگ این شهر در حال ادای خطبه‌ی نماز جمعه بود، مرد جوانی با پرتاب لنگه‌ی کفشی به سمت او، خبرساز شد. خبر پرتاب کفش به سمت آقای حکمتیار بلافاصله از رسانه‌های مختلف نشر و در شبکه‌های اجتماعی به سرعت دست‌به‌دست شد.
سخنگوی حزب اسلامی افغانستان نیز در پی این رویداد در نخستین ساعات، با نشر پیامی گفت که در مسجد جامع بزرگ هرات به کسی آسیب نرسیده و کفشی که به سمت آقای حکمتیار پرتاب شده پیش از رسیدن به هدف، توسط مردم مهار شده است.
حشمت‌الله ارشد از سخنگویان اسلامی پرتاب کفش به سمت آقای حکمتیار را کار «شبکه‌های جاسوسی استعمار و حلقات مزدور و غلام» عنوان کرده، خوشحالی‌های ناشی از آن را نیز نکوهش کرده است.
بنا به اطلاعات رسیده، اداره‌ی امنیت ملی هرات این مرد را بازداشت کرده است. واکنش‌ها به سفر آقای حکمتیار به هرات در حالی قوت گرفت که او دست‌کم در سه سخنرانی خود در این شهر، خواستار محاکمه جنایت‌کاران جنگی شد.
آقای حکمتیار در سخنرانی خود روز پنج‌شنبه به مناسبت روز جهانی صلح تأکید کرد که تفنگ، مهار جنگ، اهداف جنگ و دوست و دشمن جنگ به دست «اجنبی‌ها» است. گلبدین حکمتیار در این سخنرانی گفت که دیگر تجارب تلخ و خونین گذشته نباید تکرار شود.
آقای حکمتیار اوایل امسال در پی امضای توافق‌نامه صلح با حکومت وحدت ملی به کابل آمد، رهبر حزب اسلامی افغانستان در این مراسم تأکید کردکه: «وقتی به پروسه‌ی صلح پیوستم، هیچ امتیازی نخواستم.»
آقای حکمتیار هم‌چنان به برگزاری انتخابات به عنوان اصلی‌ترین راه رسیدن به حکومتی مقتدر نام برد و گفت: «انتخابات اصل است و حداقل در این باره همه باید توافق کنیم.»
او پس از این مراسم در یک نشست خبری نیز شرکت کرد و خطاب به رقیبان سیاسی خود عنوان کرد که ایتلاف نجات افغانستان تکرار تجارب ناکام گذشته است.
آقای حکمتیار در نخستین سخنرانی خود در هرات طالبان را به «بد و خوب» تقسیم کرد. حکمتیار در حالی طالبان را به «خوب و بد» تقسیم کرد که پیش از این دولت افغانستان بارها سیاست «تروریسم خوب و بد» را نکوهش کرده است. دولت افغانستان سیاست تروریسم خوب و بد را سیاست دوگانه‌ی حکومت پاکستان در برابر طالبان دانسته است.
پاکستان طالبان افغان را که در افغانستان می‌جنگند، «طالبان خوب»، و طالبان پاکستانی را که بر ضد خود حکومت پاکستان جنگ می‌کنند، «طالبان بد» می‌داند.
حکمتیار در هرات گفت: «ما تعصب را تحریم می‌کنیم و آن را مثل شراب و گوشت خوک حرام می‌دانیم.»
رهبر حزب اسلامی تأکید کرد که «جنگ، عمدتاً در مناطق پشتون‌نشین متمرکز است و ما همه تمام اقوام برادریم و کسی ما را جدا کرده نمی‌تواند.»

واکنش‌ها به پرتاب کفش به سوی حکمتیار در هرات

حادثه‌ی روز جمعه و پرتاب کفش به سمت گلبدین حکمتیار واکنش‌های متعددی را در شبکه‌های اجتماعی در پی داشت.
عبدالقدیر صالحی از کاربران شبکه‌‌ی اجتماعی فیس‌بوک با درج پیامی زیر عنوان «مسجد جامع بزرگ، قربانی آشوب‌گری‌های سیاسی» نوشته است که متولیان مسجد جامع بزرگ هرات باید زیر سوال رفتن جایگاه معنوی و تاریخی منبر با عظمت مسجد جامع بزرگ هرات را پاسخ‌گو باشند.
آقای صالحی تأکید کرده است، هر کسی که اجازه داده است مسجد جامع بزرگ هرات نقطه‌ی آغاز تنش‌های جدید و اختلاف‌های شوم در هرات شود، باید در مقابل خدا و ملت و تاریخ پاسخ‌گو باشد.
وحید مرزبان از دیگر کاربران در صفحه‌ی خود نگاشته است: «ما که گفتیم با ورود حکمتیار مسجد را آلوده و سیاسی نسازید اما کسی گوش نکرد، هنگام خطبه‌ی نماز جمعه در مسجد جامع بزرگ هرات، فردی با پرتاب کفش‌اش نفرت خود را نسبت به آقای حکمتیار به نمایش گذاشت. به گفته‌ی شاهدان عینی، بیشتر نمازگزاران وقتی آقای حکمتیار را در آن‌جا دیدند، نماز را نیمه گذاشتند و مسجد را ترک کرده‌اند.»
نصیراحمد عدیل از دیگر کاربران در صفحه‌ی فیس بوک خود نوشته است: «به هرات مثل همیشه افتخار می‌کنم.»
در این میان عبدالستار الکوزی کاربر دیگری نگاشته است: «به باور شما اگر آقای حکمتیار به صدها جرایم متهم است، حالا شما بفرمایید یک رهبر پاک که دستش به خون و مال مردم آلوده نباشد را معرفی نمایید! پس به ارزش‌های دیگران احترام بگذارید تا به ارزش‌های‌تان احترام گذاشته شود، ما به صلح ضرورت داریم.»
عزیز بارز از کارشناسان مسایل سیاسی و عضو شبکه‌ی اجتماعی فیس‌بوک نیز در صفحه‌اش نوشت: «کفشی که به سوی حکمتیار پرتاب شد با افتخارترین کفش کشور است، آن را در موزیم تاریخ هرات باستان بگذارید.»
گلبدین حکمتیار، در ماه ثور سال جاری پس از سال‌ها مخالفت با حکومت افغانستان وارد کابل شد.
توافق‌نامه‌ی صلح میان حزب اسلامی حکمتیار و حکومت وحدت ملی در ماه میزان سال گذشته به امضا رسید. بر مبنای این توافق‌نامه، آقای حکمتیار به حامیانش دستور داد به شورش علیه دولت افغانستان پایان دهند.

اشتراک گذاري با دوستان :