من افغانستانم؛ به دنبال امیدبخشی و مثبت‌اندیشی در جامعه است

جنگ‌ها و منازعات چهار دهه‌ی اخیر در کشور، ناملایمات و نابه‌هنجاری‌های زیادی را به بار آورده است که زنده‌گی سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مردم را به شدت تحت تأثیر قرار داده و پیامدهای مهلک و خطرناکی را به همراه داشته است.
از نظر سیاسی، خشونت‌ها و دوره‌های اختناق باعث شکل‌گیری استبداد و محروم‌سازی سیاسی، از بین‌رفتن فرهنگ و قواعد دموکراتیک سیاست‌ورزی و پیش‌برد بازی‌‌های سیاسی با کارت‌های قومی، مذهبی و سمتی و انتقال‌نیافتن مسالمت‌آمیز و دموکراتیک قدرت سیاسی شد که سوگ‌مندانه این دور باطل هنوز ادامه دارد.
گسترش فقر، بی‌کاری، آواره‌گی، تخریب منابع و زیربناهای اقتصادی و توسعه‌نیافته‌گی از عمده‌ترین پیامدهای اقتصادی دوره‌های جنگ محسوب می‌شود.
در بعد اجتماعی- فرهنگی جنگ‌های طولانی باعث ایجاد بی‌نظمی، بی‌اعتمادی، بی‌باوری، بی‌عدالتی،‌ بی‌مهری اجتماعی، منفی‌گرایی، افول ارزش‌ها و اصول زیست باهمی، نابه‌هنجاری‌ها، تبعیض و سوء‌استفاده‌های سیاسی، قومی و مذهبی، خشونت‌ورزی و ده‌ها عامل منفی و مخرب دیگر است که فضای سالم به شکل‌گیری زنده‌گی باهمی را صدمه وارد کرده است. وخامت اوضاع جاری در کشور و نرسیدن به اتفاق و اتحاد که از مولفه‌های اساسی شکل‌گیری و تحکیم یک دولت با ثبات و فراگیر می‌باشد، نیز از پیامد‌های شوم همان نابسامانی‌های یاد‌شده است.
از جانب دیگر تداوم جنگ و پیامدهای منفی آن منجر به مداخله عوامل خارجی و گرم نگه‌داشتنن تنور برادرکشی‌ها، بی‌عدالتی‌ها، برتری‌جویی‌ها و بی‌اتفاقی‌ها شد و مانع دست‌یابی افغانستان به یک دولت قوی، صلح‌آمیز و با ثبات گردید.
بعد از ‌شکل‌گیری فضای جدید پس از سقوط رژیم طالبان، فرصت مناسبی فراهم گردید تا برای نسل‌های خسته از جنگ‌، آینده‌ای درخشان و شکوه‌مند ترسیم شود و برای رسیدن به صلح، وحدت ملی، عدالت اجتماعی و سایر پیش‌رفت‌ها گام‌های سودمند گذاشته شود.
در طی شانزده‌ سال گذشته با وجود مشکلات و میراث‌های شوم دهه‌های پسین، دست‌آوردهای ارزشمند در بخش‌های مختلف به وجود آمد و گام‌های امیدبخش برای آینده‌ای سعادت‌مند گذاشته شد اما در سال‌های اخیر عوامل متعدد مانند مداخلات خارجی، شکل‌نگیرفتن اجماع سیاسی میان رهبران سیاسی، فقر، بی‌کاری و شدت ناامنی‌ها و خشونت‌ها سبب شده‌اند تا یک دورنمای مؤثر و سازنده برای هم‌گرایی معنادار میان لایه‌های مختلف جامعه شکل نگرفته و نگرش‌های منفی و بی‌باوری نسبت به آینده بیشتر شود.
افغانستان کشور متکثر قومی، مذهبی، زبانی و فرهنگی است و مردمان مربوط به هر قوم و مذهب گرایش‌ها، ارزش‌ها و اصول خویش را دارند و در فضای مسالمت‌آمیز و برادری زنده‌گی کرده، هیچ‌گونه مشکل خاصی میان‌شان وجود ندارد، روابط خونی و فامیلی میان تمام اقوام کشور تامین شده و همه خاطرات و حافظه مشترک از نابسامانی‌های گذشته دارند و برای آینده سعادتمند و مرفه تلاش می‌کنند، اما برخی از سیاسیون و نخبه‌ها به جای ادای رسالت میهنی و روشنگری، تفاوت‌ها و اختلافات را دامن می‌زنند که جداً آینده هم‌گرایی ارزشی میان اقوام را صدمه می‌زند.
افغانستان امروز دو تصویر دارد که یکی آن تداوم جنگ، ناامنی‌ها، مداخلات خارجی، مرکز‌گریزی‌ها و عواقب ناگوار جنگ‌های گذشته و چهره‌ی دیگر آن پیش‌رفت‌های چشم‌گیر در عرصه‌های سیاسی، امنیتی و اقتصادی، نضج‌گیری ارزش‌های دموکراتیک و جامعه مدنی، افتخارآفرینی افغان‌ها در بخش‌های علمی، ورزشی و تکنولوژی، اتحاد و تعاملات میان اقوام با هم ‌برادر این سرزمین است. در بسیاری موارد چهره خشن و تصویر تاریک افغانستان به جهانیان معرفی می‌شود، اما افتخارات و دست‌آوردها کم‌تر بازتاب می‌یابند. این کشور که نیازمند برجسته‌سازی این پیش‌رفت‌ها از طریق فعالیت‌های مدنی و فرهنگی است.
نهادهای مدنی، روشنفکران، استادان دانشگاه‌ها ‌و نخبه‌گان جامعه رسالت و مسوولیت بزرگ دارند تا برای زدودن ابعاد، بسترها ‌و پیامد‌های ناگوار جنگ‌ها و ترویج اتحاد، برادری و همدیگر‌پذیری میان مردم ذهنیت‌سازی و روشنگری کرده، فضای مثبت، سالم و سازنده‌ای را برای زنده‌گی تمام مردمان ساکن این سرزمین ایجاد کنند.
با توجه با مسایل ذکرشده و پدیده‌های منفی در جامعه، تعدادی از جوانان آگاه و رسالت‌مند جامعه در محور برنامه من افغانستانم(IAM AFGHANISTAN) جمع شده‌اند تا از طریق راه‌اندازی و پیش‌برد یک سلسله برنامه‌های مدنی، اجتماعی و روشنگری در سرتاسر افغانستان، فضای مثبت‌اندیشی و ارزش‌محوری را در جامعه ترویج و نهادینه کرده، اعتماد و امیدواری را برای آینده‌ای شکوفا اعاده سازند. در جامعه‌ای که به شدت تضادها، شکاف‌ها و مشکلات مطرح بحث است، باید طرح‌ها، دیدگاه‌ها و افق‌های روشن برای نسل‌های آینده ترسیم شود.
‌پشتی‌بانی از نیروهای امنیتی و دفاعی کشور به مثابه پاس‌داران ارزش‌های ملی، حاکمیت ملی و سایر ارزش‌های میهنی، نهادینه‌شدن اتحاد و هم‌دیگر‌پذیری، مبارزه با انواع افراط‌گرایی که چالش بزرگ و پدیده‌ای مهلک دانسته می‌شود، مشارکت مؤثر و معنادار جوانان در پروسه‌های دولت‌سازی و ثبات‌سازی از مسایل بارز و برجسته در شکل‌گیری و تحکیم دولت- ملت مستقل، قوی و صلح‌آمیز است، از محورهای مهم کار و فعالیت این ابتکار می‌باشد که عمدتاً از طریق نشر مقالات‌، پیام‌های کوتاه و طرح سوالات در صفحه انترنیتی، فیس‌بوک و توییتر‌، ترسیم گرافیتی، نشر پیام‌های نخبه‌گان جامعه‌، موضع‌گیری مثبت در برابر تحولات و انکشافات سیاسی، امنیتی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و راه‌اندازی گفتمان‌هایی برای مشارکت مردم در برنامه‌ها و انعکاس نظریات مردم در سطح کابل و ولایات می‌باشد.
من افغانستانم(IAM AFGHANISTAN) برای افغانستانی عاری از هرگونه تبعیض، خشونت و بی‌ثباتی تلاش می‌کند، این برنامه تلاش می‌کند افغانستان خانه‌ای امن و مصون برای تمام اقوام برابر و برادر ساکن در این کشور باشد. اقوام افغانستان، گل‌های رنگارنگ این کشور‌ اند. گل‌هایی که به زیبایی این آب و خاک می‌افزایند.

اشتراک گذاري با دوستان :