آدم‌ربایان سه کارمند گمرک هرات را کشتند

- پیمان

آدم‌ربایان در هرات دست کم دو کارمند اداره‌ی گمرک و یک راننده این نهاد را ۳۵ روز پس از اختطاف تیرباران کردند. اجساد کارمندان اداره‌ی گمرک هرات عصر دیروز به شفاخانه‌ی هرات انتقال داده شد.
این افراد در گمرک بندر مرزی اسلام‌قلعه کار می‌کردند. این نخستین باری نیست که کارمندان این اداره در مسیر شاهراه هرات-اسلام‌قلعه توسط آدم‌ربایان ربوده می‌شوند.
منابعی که نمی‌خواهند از آن‌ها نامی گرفته شود، به روزنامه ۸صبح گفته‌اند که ابتدا از خانواده‌های این افراد یک میلیون دالر تقاضا شده بود و در آخرین مورد، آدم‌ربایان چهار صد و پنجاه‌ هزار دالر از خانواده‌های ربوده‌‌شده‌گان تقاضا کردند. این منابع می‌گویند که خانواده‌های این افراد توان پرداخت این پول را نداشتند.
به گفته منابع، دو شب پیش، آدم‌ربایان با تماس به خانواده‌های ربوده‌شده‌گان هشدار دادند که اگر این مقدار پول به آن‌ها داده نشود، گروگان‌ها را خواهند کشت. اجساد این گروگان‌ها ساعاتی پس از آخرین تماس به خانواده‌های‌شان در هرات سپرده شد.
این افراد ۳۵ روز پیش در مسیر شاهراه هرات-اسلام‌قلعه ربوده شدند. شاهراه هرات-اسلام‌قلعه یکی از مهم‌ترین راه‌های تجارتی افغانستان و اصلی‎‌ترین راه زمینی است که ایران و افغانستان را به هم وصل می‌کند.
در همین حال مسوولان پولیس در هرات می‌گویند که دست کم ۹ تن در پیوند به ربوده‌شدن این ۳ کارمند اداره‌ی گمرک ولایت هرات بازداشت شده‌اند. عبدالاحد ولی‌زاده سخنگوی پولیس هرات، بازداشت شدن ۹ تن را به این اتهام تأیید کرده است.
منابعی که با ۸صبح گفت‌وگو کرده‌اند، می‌گویند که سردسته‌ی این گروه پس از بازگشت از یک سفر به ازبکستان، در شهر کابل بازداشت شده و چندی پیش با بازداشت او توسط اداره‌ی مبارزه با جرایم سنگین وزارت امور داخله، ۸ تن از هم‌دستانش نیز بازداشت شده‌اند.
کشته‌گان، صفی‌الله باشنده ولایت پروان، محمدخان باشنده ولایت فاریاب و محمد صدیق باشنده ولایت هرات بوده‌اند.
ربوده شدن کارمندان گمرک اسلام‌قلعه در مسیر این شاهراه بی‌پیشینه نیست. سال گذشته هم سه تن از کارمندان ربوده شده گمرک با پا درمیانی بزرگان قومی در ولسوالی کهسان ولایت هرات آزاد شدند.
پیش از این شماری از راننده‎گان وسایط نقلیه‌ی ایرانی نیز از این مسیر ربوده شدند و تعدادی از آن‌ها به قتل رسیده‌اند. ایران تا اکنون چندین بار از آن‌چه افزایش ربایش اتباع آن کشور به ویژه راننده‌گان موترهای باربری و مسافربری عنوان می‌کند، نگران است.
مسیر شاهراه هرات-اسلام‌قلعه یکی از پر رفت‌و‌برگشت‌ترین راه‌های مواصلاتی در غرب افغانستان است که روزانه میلیون‌ها دالر کالا از این مسیر از ایران به هرات وارد می‌شود. بازرگانان زیادی به دلایل کاری مجبور اند در این مسیر تردد کنند.
شماری از بازرگانان پیش از این در رابطه به ناامن شدن مسیر هرات-اسلام‌قلعه هشدار داده‌اند و تأکید کرده‌اند که ناامنی این مسیر تأثیر مستقیمی بر تجارت و کاروبار در هرات خواهد گذاشت.
آدم‎ربایی در هرات پدیده‌ای چالش‌برانگیز در این ولایت بوده که بارها منجر به برکناری والی‌ها و مسوولان امنیتی این ولایت شده است.
رییس‌جمهور غنی و عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت وحدت ملی در زمان کارزارهای انتخاباتی خود بارها وعده کردند که با پیروزی در انتخابات، این چالش را از میان برخواهند داشت.

اشتراک گذاري با دوستان :