حکمتیار در هرات: همه‌ی طالبان بد نیستند

۸صبح، هرات: گلبدین حکمتیار رهبر اسلامی که صبح دیروز به هرات رفت، در سخنرانی خود در مسجد جامع بزرگ این شهر طالبان را به «بد و خوب» تقسیم کرد. حکمتیار گفت که طالبان بد و خوب دارند و نباید همه‌ی «گروه‌های مخالفان» سرکوب شوند.
آقای حکمتیار هم‌چنان گفت: «مشکل طالبان را باید حل کنیم؛ موضع همه گروه‌های سیاسی شامل دولت باید در رابطه به طالبان توحید شود و یکی باشد. طالبان را به دو گروه تقسیم می‌کنیم، طالب خوب و بد؛ به همان ترتیبی که هر گروه خوب و بد دارد طالب هم خوب و بد دارد.»
حکمتیار در حالی در سخنرانی‌اش در هرات، طالبان را به «خوب و بد» تقسیم کرد که پیش از این دولت افغانستان بارها سیاست «تروریسم خوب و بد» را نکوهش کرده است. دولت افغانستان سیاست تروریسم خوب و بد را سیاست دوگانه‌ی حکومت پاکستان در برابر طالبان دانسته است. پاکستان طالبان افغان را که در افغانستان می‌جنگند «طالبان خوب»، و طالبان پاکستانی را که بر ضد خود حکومت پاکستان جنگ می‌کنند، «طالبان بد» می‌داند.
او هم‌چنان گفت که دولت افغانستان باید به مهاجرین، شهرک بزرگی در این ولایت بسازد. این نخستین سفر ولایتی آقای حکمتیار پس از پیوستنش به پروسه‌ی صلح در افغانستان است.
هم‌زمان شماری از باشنده‌گان هرات در واکنش به سفر آقای حکمتیار به این ولایت صبح سه‌شنبه تجمع اعتراضی بر پا کردند.
آقای حکمتیار در مسجد جامع هرات تأکید کرد که در ماه‌های اخیر دست کم چهل‌ ‌هزار نفر در کشور بی‌جا شده‌اند. ۵۰۰۰ تن آن‌ها گجر و ۳۵۰۰۰ تن دیگر پشتون‌هایی هستند که به هرات و بدخشان مهاجر شده‌اند. آقای حکمتیار گفته که باید در هرات برای آن‌ها شهرکی در نظر گرفته شود.
در سال‌های گذشته نیز هزاران نفر از ولایت‌های بادغیس و فاریاب به هرات مهاجر و در دو شهرک بزرگ شیدایی و مسلخ در این ولایت جابه‌جا شده‌اند.
آقای حکمتیار هم‌چنین گفت: «ما تعصب را تحریم می‌کنیم و آن را مثل شراب و گوشت خوک حرام می‌دانیم.»
رهبر حزب اسلامی تأکید کرد که «جنگ، عمدتاً در مناطق پشتون‌نشین متمرکز است و ما همه تمام اقوام برادریم و کسی ما را جدا کرده نمی‌تواند.»
آقای حکمتیار هم‌چنان در این سخنرانی‌اش گفته است کسانی که با وی جنگیده‌اند را عفو می‌کند. او گفت: «ما حتا کسانی را هم عفو می‌کنیم که علیه ما در ۴ دهه گذشته جنگیدند و حتا علیه ما با دشمن بیرونی دست را یکی کردند و جبهه‌ی مشترک جنگ را علیه ما باز کردند.»
رهبر حزب اسلامی از سیاسیون مخصوصاً گروه‌های شامل حکومت خواست حکومت را تضعیف نکنند، آقای حکمتیار افزود: «کسانی می‌خواهند قدرت به یک حکومت موقت انتقال شود و بعد انتخابات برگزار شود به آن‌ها می‌گوییم که حکومت، خود یک حکومت موقت است. بیاییم این حکومت را تحمل کنیم.»
گلبدین حکمتیار تأکید کرد که ما از همه کشورهای همسایه خود می‌خواهیم تا افغان‌ها را کمک کنند که این جنگ پایان یابد، بر ادامه‌ی جنگ سرمایه‌گذاری نکنند و به افغانستان سلاح نفرستند.
حکمتیار گفت: «به آن‌ها (جنگ‌افروزان) می‌گوییم که اگر آتش این جنگ مهار نشود دامن شما را خواهد سوخت، دیدیم که جنگ در افغانستان مهار نشد به عراق، سوریه و یمن انتقال یافت؛ مگر به کشورهایی که در و دیوار با افغان‌ها هستند انتقال نخواهد کرد؟ حتماً.»
آقای حکمتیار هم‌چنان گفت که مشکل طالبان باید حل ساخته شود و موضع‌گیری همه‌ی گروه‌های سیاسی شامل دولت باید در رابطه به طالبان توحید شود و یکی باشد. او طالبان را به دو گروه تقسیم کرد و گفت که طالب خوب و بد دارد.
حکمتیار گفت: «از نظر من طالب خوب کسی است که از جنگ خسته است، به جنگ وادار شده، می‌خواهد سلاح خود را به زمین گذاشته به پروسه صلح بپیوندد. ما از همه گروه‌های سیاسی دعوت می‌کنیم که بیایید مشکل طالبان خوب را حل کنید؛ شرایط معقول‌شان را بپذیریم به این تأکید نکنید که راه حل بحران این است تا همه مخالفان مسلح دولت باید سرکوب شوند و ذبح شوند، باید شرایط معقول طالبان پذیرفته شود.»
گلبدین حکمتیار، در ماه ثور سال جاری پس از سال‌ها مخالفت با حکومت افغانستان وارد کابل شد.
توافق‌نامه‌ی صلح میان حزب اسلامی حکمتیار و حکومت وحدت ملی در ماه میزان سال گذشته به امضا رسید. بر مبنای این توافق‌نامه، آقای حکمتیار به حامیانش دستور داد به شورش علیه دولت افغانستان پایان دهند.

اشتراک گذاري با دوستان :