تدابیر حکومت برای تأمین امنیت مساجد در ایام محرم

۸صبح، کابل: مقام‌های مسوول امنیتی و غیرامنیتی اعلام کرده که تدابیر ویژه‌ا‌‌‌ی را به منظور تامین امنیت مساجد و تکایا در ایام محرم روی‌ دست گرفته‌اند.
ویس برمک سرپرست وزارت امور داخله، در جلسه‌ای که به منظور چگونه‌گی آمادگی‌ها برای تامین امنیت ایام محرم برگزار شده بود، گفته است که نیروهای امنیتی قبل از شروع مراسم محرم در مساجد و تکایا مستقر خواهند شد.
آقای برمک گفت که آموزش صدها تن از افرادی که مسوولیت تامین امنیت مساجد را به عهده گرفته رو به اتمام است و برای توزیع سلاح، تحکیمات مورد نیاز و معاش افراد جذب‌شده اقدام شده است.
سرور دانش معاون دوم ریاست‌جمهوری نیز، در این جلسه به همکاری و مشارکت مردم با نهادهای امنیتی در تامین امنیت مساجد و تکایا تاکید کرده می‌گوید که پالیسی امنیت مراکز دینی به تازه‌گی توسط شورای امنیت ملی تایید شده است.
آقای دانش گفت که براساس این پالیسی، برنامه تامین امنیت مساجد و تکایا تنها به دهه محرم و روزهای عاشورا مربوط نیست بلکه این پالیسی عمومی است و در جریان یک تا دو سال دیگر در سطح کشور اجرا خواهد شد.
سرور دانش می‌گوید که توزیع اسلحه، تجهیزات، ساخت تحکیمات امنیتی و معاش افرادی که برای تامین امنیت مساجد توظیف می‌شوند به عهده حکومت است.
او در عین‌‌حال تاکید کرده که محافل تجلیل از دهه محرم باید به گونه‌ای مدیریت شود که هم از بی‌نظمی، تندروی و احساسات نابجا جلوگیری شود و هم به تحکیم ثبات، وحدت و همدلی بین مردم و وفاق بین پیروان مذاهب اسلامی کمک کند.
سرور دانش گفت ارگان‌های امنتیی مخصوصا وزارت داخله در تامین امنیت همه مراکز دینی و به خصوص مراکز دینی‌ای که مورد تهدید است توجه جدی کرده و مردم نیز از هیچ‌گونه همکاری با پولیس و دیگر نیروهای امنیتی دریغ نکنند.
سرور دانش افزود که با توجه به شرایط امنیتی و حوادث ناگواری که اخیراً رخ داده است، مردم به تامین امنیت مراکز دینی از طریق توظیف افراد و حوزه‌های امنیتی اکتفا نکنند، بلکه خود نیز و به خصوص جوانان مناطق مربوطه در تامین امنیت سهم بگیرند.
هم‌چنین جنرال محمد‌شریف یفتلی لوی درستیز قوای مسلح نیز در این جلسه گفت که به منظور تامین امنیت مراسم تجلیل از دهه محرم، برنامه‌های امنیتی هماهنگ و مشترک از سوی ارگان‌های امنیتی تهیه شده و به تمام قول اردوها دستور داده شده که در اجرایی‌شدن این برنامه کوتاهی نکنند.
جنرال مراد‌علی مراد، معین ارشد امنیتی وزارت داخله نیز می‌گوید که روند توزیع اسلحه برای افراد تازه استخدام شده، تامین وسایل ارتباطی و تحکیمات برای اماکن مذهبی به زودی آغاز می‌شود.
رییس امنیت ملی کابل نیز در این جلسه گفت که شهر کابل در آستانه فرارسیدن ماه محرم تحت پوشش اوپراتیفی قرار داشته و با تحلیل و ارزیابی وضعیت، ریاست امنیت کابل برای تامین مراکزی دینی آماده هرگونه همکاری با ارگان‌های دیگر است.
این اظهارات در حالی بیان می‌شود که دهه محرم از روز جمعه این هفته آغاز خواهد شد. همزمان با نزدیک‌شدن این ایام، نگرانی‌ها در باره امنیت مساجد نیز افزایش یافته است.

اشتراک گذاري با دوستان :