امریکا بیش از سه‌هزار سرباز به افغانستان می‌فرستد

اصولاً دونالد ترمپ رییس‌جمهور ایالات متحد امریکا می‌خواست سربازان امریکایی را از افغانستان بیرون بکشد. بعداً او سیاست‌اش را تغییر داد. اکنون ایالات متحد امریکا بیش از ۳۰۰۰ سرباز به افغانستان می‌فرستد.
چنان‌که جیمز ماتیس وزیر دفاع ایالات متحد امریکا گفته است، برخی از این سربازان قبلاً راهی افغانستان شده‌اند. ماتیس نخواست شمار دقیق سربازان اعزامی امریکا به افغانستان را بگوید. او تنها گفت که «دقیقاً بیش از ۳۰۰۰ نفر» می‌باشد. به گزارش دویچه‌وله، وزیر دفاع ایالات متحد امریکا افزود: «من ترجیح می‌دهم هیچ اطلاعی ندهم که بتواند به دشمن کمک کند.»
اعزام سربازان بخشی از استراتژی دونالد ترمپ رییس‌جمهور ایالات متحده امریکاست تا افغانستان را با ثبات گرداند. اصولا ترمپ بیرون‌کشیدن سربازان امریکایی از افغانستان را در نظر داشت، البته او بعدا این سیاستش را تغییر داد.
ارتش امریکا در افغانستان پیش از فرستادن سربازان اضافی از ۱۱ هزار سرباز در افغانستان خبر داده بود. این عملیات جنگی که ۱۶ سال به درازا کشیده است، طولانی‌ترین عملیات نظامی ایالات متحد امریکا می‌باشد. اخیراً وضعیت امنیتی افغانستان با نیروگرفتن طالبان به طور چشم‌گیری خراب شده است. طبق گزارش‌های نظامی، شورشیان حدود یازده درصد کشور را در کنترول‌شان دارند. ۳۰ در صد دیگر به حیث مناطق مورد منازعه می‌باشند. علاوه بر طالبان، داعش نیز در کشور فعال است.
امریکا در افغانستان در چارچوب ماموریت «حمایت قاطع» ناتو به آموزش سربازان افغانستان مبادرت می‌ورزد. از سوی دیگر علاوه بر این نیروی هوایی حملاتی انجام می‌دهد و نیروهای ویژه امریکا نیز در آن‌جا حضور دارند.
مجلس سنای ایالات متحد امریکا در این میان یک افزایش قابل ملاحظه بودجه نظامی تا ۷۰۰ میلیارد دالر را تصویب کرد. به روز دوشنبه، کانگرس ایالات متحد امریکا با ۸۹ رای موافق در برابر صرف هشت رای مخالف، بودجه‌ای را تصویب کرد که حتا شش درصد بیشتر از بودجه پیشنهادی ۶۸۸ میلیارد دالری ترمپ می‌باشد.
علاوه بر این قرار است پنج میلیار دالر برای عملیات افغانستان اختصاص داده شود. در کل قرار است ۶۰ میلیارد دالر برای عملیات نظامی در خارج اختصاص داده شود. حقوق و معاشات ارتش قرار است ۱،۲ درصد افزایش یابد و هفت‌هزار سرباز بیشتر استخدام شوند.
هم‌چنان برنامه‌ای در جهت ادغام بهتر زنان به اردو در نظر است که برای آن بودجه‌ای در نظر گرفته شده است.

اشتراک گذاري با دوستان :