کدام سفارت‌خانه؟

شاهد خاقان عباسی نخست‌وزیر موقت پاکستان و یکی از رهبران بلندپایه‎‌ی حزب مسلم‌لیگ این کشور، به روزنامه‌ی فایننشیال‌تایمز چاپ لندن گفته است که انتحاری‌های چهارراه زنبق کابل مرز پاکستان را عبور کردند و به افغانستان رفتند. نخست‌وزیر موقت پاکستان هم‌چنان پذیرفته است که واسطه‌ی مملو از مواد انفجاری این انتحاری‌ها هم که در چهارراه زنبق انفجار داده شد نیز از مرز پاکستان گذشته و به قلمرو افغانستان رفته است. نخست‌وزیر موقت پاکستان هم‌چنان گفته است که این واسطه پیش از این که انفجار داده شود، در یکی از سفارت‌خانه‌ها در کابلس پارک بود.
این اولین بار است که یک مقام بلندپایه‌ی پاکستان اعتراف می‌کند که هم تروریست‌ها و هم واسطه‌ی نقلیه‌ی مملو از مواد منفجره‌ی آنان مرز پاکستان را عبور کرده و وارد افغانستان شده بودند. پیش از این وزارت خارجه‌ی پاکستان اعلام کرده بود که هیچ تروریستی قلمرو پاکستان را برای حمله به چهارراه زنبق کابل، استفاده نکرده است. اظهارات نخست‌وزیر پاکستان نشان می‌دهد که خاک پاکستان توسط تروریست‌ها استفاده شده است. نخست‌وزیر پاکستان می‌گوید که واسطه‌ی نقلیه‌ی مملو از مواد انفجاری تروریست‌ها هم از خاک پاکستان وارد افغانستان شده بود. حتما این واسطه در پاکستان مملو از مواد انفجاری شده بود.
روشن است که مواد انفجاری استفاده شده در چهارراه زنبق کابل، صرف در اختیار دولت‌ها است. این مواد را هم طرف داران تروریست‌ها در نهاد‌های امنیتی پاکستان، در اختیار انتحاری‌های چهارراه زنبق قرار داده‌اند. این مواد در بازار سیاه فروخته نمی‌شود. مردم و دولت افغانستان می‌دانند که ارتش و استخبارات پاکستان از طالبان حمایت می‌کنند. این هم روشن است که برخی افسران ارتش پاکستان فکر طالبانی دارند و طالبانی‌تر از طالبان می‌اندیشند. حتما ارتش پاکستان در حمایت از طالبان خط قرمزهایی برای خودش ترسیم کرده است، اما افسرانی که فکر طالبانی دارند، به جنگ‌جویان طالبان و انتحاری‌های گروه‌های تروریستی دیگر، هیچ خط قرمزی را رعایت نمی‌کنند.
دولت افغانستان حق دارد که در دادگاه‌های بین‌المللی از مقام‌ها و نهاد‌های پاکستانی شکایت کند و آنان را وادار به پاسخ‌گویی بسازد. مردم افغانستان می‌خواهند که دستگاه دیپلوماسی کشورشان فعال شود و برای اعاده‌ی حقوق آنان در دادگاه‌های بین‌المللی شکایت کند. افغانستان در سازمان ملل متحد،‌ هالند و نقاط مهم جهان سفارت دارد. باید از این امکانات استفاده شود. شماری از قربانیان حملات تروریستی سال ۲۰۰۸ ممبای در دادگاه‌های بین‌المللی علیه مقام‌های وقت آیاسآی شکایت کردند. دستگاه دیپلوماسی افغانستان هم باید در این راستا کار کند. باید هزینه‌های سنگین حقوقی و سیاسی بر نهاد‌های نامی و استخباراتی پاکستان تحمیل شود.
اما در مصاحبه‌ی نخست‌وزیر موقت پاکستان نکته‌ی مهم دیگر وجود داشت که دولت افغانستان باید به آن پاسخ بدهد. خاقان عباسی گفته است که موتر مملو از مواد انفجاری که در چهارراه زنبق انفجار داده شد و از پاکستان وارد افغانستان شده بود، قبل از حادثه در یکی از سفارت‌خانه‌ها در کابل پارک بود. نخست‌وزیر موقت پاکستان نام هیچ سفارتی را به زبان نیاورده است. دولت افغانستان باید در این مورد توضیح بدهد. آیا هدف پاکستان مغشوش‌سازی اذهان عمومی در افغانستان است؟ یا این که واقعاً تروریست‌ها موفق بودند دیپلومات‌های کدام سفارت‌خانه‌ی خارجی را ارعاب یا تطمیع کند؟ باید دولت در این باره پاسخ بدهد.

اشتراک گذاري با دوستان :