رقابت با شریف‌ها شوخی بردار نیست

- فردوس

گلثوم نواز همسر نوازشریف توانست از حوزه لاهور رأی بیاورد و جانشین آقای شریف در پارلمان پاکستان شود. کرسی نوازشریف پس از رد صلاحیت او خالی مانده بود. دادگاه عالی پاکستان تقریباً یک ماه پیش نوازشریف را به اتهام فساد رد صلاحیت کرد و او کرسی نخست‌وزیری کشورش را از دست داد. انتخابات میان‌دورهای لاهور برای پر کردن کرسی نوازشریف در واقع ریفراندوم محبوبیت حزب مسلم‌لیگ نوازشریف و شخص او بود. گلثوم نواز نامزد حزب مسلم‌لیگ و شخص نوازشریف بود. قرار بود که شهباز شریف سروزیر ایالت پنجاب که برادر نوازشریف است، نامزد کرسی پارلمانی نخست‌وزیر پیشین شود، اما بعداً حزب مردم تصمیم گرفت که همسر نوازشریف کاندیدا باشد.
گلثوم نواز در انتخابات میان‌دوره‏ای لاهور با یاسمین رشید کاندیدای حزب تحریک انصاف پاکستان رقابت کرد. تحریک انصاف را عمران‌خان سیاست‌مدار تازه به دوران رسیده، رهبری می‌کند. آقای عمران‌خان که از اردوزبان‌های لاهور است، خودش را رقیب نوازشریف پنجابی‌زبان می‌داند و می‌خواهد جایگاه حزب مسلم‌لیگ را از آن خود کند. عمران‌خان برای خودش اصالت پشتونی تراشیده و توانسته است که در مناطق پشتون‌نشین پاکستان نیز رأی بیاورد.
اما در انتخابات میان دورهای لاهور که هدف از آن پرکردن کرسی خالی نوازشریف در پارلمان فدرال پاکستان بود، یاسمین رشید، نامزد تحریک انصاف رأی نیاورد. همسر نوازشریف با اکثریت قاطع آرا پیروز شد. فیصل میر نامزد حزب مردم پاکستان نیز رأی چندانی نیاورد.
نکته جالب دیگر در انتخابات میان‌دوره‏ای لاهور حضور کاندیدای حزب ملی مسلم‌لیگ در رقابت‌ها بود. حزب ملی مسلم‌لیگ را حافظ سعید شبه‌نظامی جهادیست شناخته شده، تأسیس کرده است. این آقا در فهرست سیاه تروریستی ایالات متحده امریکا و هند است. او متهم است که در حملات تروریستی سال ۲۰۰۸ ممبای دست دارد. حافظ سعید هم‌چنان متهم است که در حمله به مجتمع‌های دیپلوماتیک هند در کابل و دیگر شهرهای افغانستان نیز دخیل است. حافظ سعید رهبر سازمان شبه نظامی و تروریستی لشکر طیبه بود. دولت پاکستان این سازمان را زیر فشار جامعه جهانی ممنوع اعلام کرد، اما حافظ سعید با تغییر نام و لوگوی پاکستان به فعالیتش ادامه داد. او سازمانش را جماعت‌الدعوت نامید و از نشانی آن، گردهمایی‌های کلانی در حمایت از اقدام‌های تروریستی در هند برگزار کرد. دولت پاکستان زیر فشار جهانی حافظ سعید را مدتی نظر‌بند کرد، اما چندی پیش تمام محدودیت‌هایی که بر او وضع شده بود، لغو شد.
حافظ سعید حالا حزب سیاسی درست کرده است و از آدرس آن حزب در انتخابات کاندیدا معرفی می‌کند. حزب ملی مسلم‌لیگ که حافظ سعید آن را تازه تأسیس کرده است، در انتخابات میان‌دورهای لاهور شخصی را به اسم یعقوب شیخ، نامزد کرسی خالی نوازشریف کرده بود تا با گلثوم نواز همسر، نخست وزیر پیشین پاکستان رقابت کند. جالب است که نامزد حافظ سعید در انتخابات میان‌دوره‏ای لاهور در جایگاه سوم ایستاده است. بعد از گلثوم نواز و یاسمین رشید، یعقوب شیخِ تندرو و شبه‌نظامی، رأی آورده است. این امر نشان‌دهنده آن است که لشکر طیبه و دیگر گروه‌های تروریستی توانسته‌اند با استفاده از پول و امکاناتی که از نهاد‌های امنیتی پاکستان می‌گیرند، مشروعیت اجتماعی بخرند.
گلثوم نواز در حال حاضر برای درمان به لندن رفته است. گلثوم نواز از بیماری سرطان گلو رنج می‌برد. او و نوازشریف در لندن هستند. مریم نواز دختر نوازشریف کارزار انتخاباتی لاهور را به نیابت از مادرش مدیریت کرد. وقتی که پیروزی گلثوم نواز مشخص شد، مریم نواز خطاب به طرف‌داران حزب مسلم‌لیگ سخنرانی کرد و گفت دسیسه‌هایی که علیه حزب آنان ساخته بودند، همه ناکام ماند و این امر نشان می‌دهد که مردم پاکستان هنوز هم، نوازشریف را نخست‌وزیر مشروع خود می‌دانند. به باور مریم نواز اگر مردم پاکستان مشروعیت نوازشریف را نمی‌پذیرفتند، امروز گلثوم نواز همسر نخست‌وزیر پیشین رأی نمی‌آورد.
مریم نواز به صراحت نگفت که چه کسانی علیه حزب مسلم‌لیگ دسیسه کردند، اما واضح بود که منظور او حلقاتی قدرت‌مند در ارتش و استخبارات پاکستان است. مریم نواز گفت که فعالان مسلم‌لیگ و یکی از سندیکا‌های کارگری طرف‌دار این حزب، در جریان کارزار‌های انتخاباتی توسط اشخاص و افراد ناشناس مورد لت و کوب قرار گرفتند و تهدید شدند. روشن است که منظور مریم شریف از اشخاص ناشناس هم گماشته‌گان نهاد‌های قدرت‌مند نظامی و استخباراتی پاکستان است.
پیش از این مقام‌های حزب مسلم‌لیگ به صراحت برخی از جنرال‌های ارتش را متهم به حمایت از تحریک انصاف عمران‌خان کردند.
مثلاً چوهدری نثار وزیر داخله کنونی پاکستان که از او به عنوان قایم مقام رهبری مسلم‌لیگ شاخه نواز یاد می‌شود، باری به صراحت گفت که جنرال شجاع پادشاه، رییس پیشین آی‌اس‌آی در بالا‌کشیدن عمران‌خان نقش داشت. رهبران حزب مسلم‌لیگ به این باور بودند و هستند که جنرال‌های ارتش می‌خواهند عمران‌خان را بالا بکشند و نوازشریف را از صحنه سیاست پاکستان کنار بزنند. به باور آنان نوازشریف به اشاره ارتش، توسط دادگاه عالی رد صلاحیت شد.
نوازشریف در سال ۱۹۹۰ برای اولین بار به کرسی نخست‌وزیری پاکستان تکیه زد، اما در سال ۱۹۹۳ زیر فشار جنرال عبدالوحید کاکر، فرمانده وقت ارتش پاکستان از مقامش کنار رفت.
جنرال کاکر، غلام‌اسحاق‌خان رییس‌جمهور وقت پاکستان را هم مجبور به استعفا ساخت. دوره‌ دوم نخست‌وزیری نوازشریف هم با کودتای جنرال مشرف در اکتوبر سال ۱۹۹۹ به پایان رسید. هواداران او می‌گویند که شریف در پنجاب، پرجمعیت‌ترین ایالت پاکستان خیلی محبوب است، اما هر بار به اشاره‌ ارتش کنار زده می‌شود. آنان اتهام فساد بر خاندان شریف را نمی‌پذیرند. برنده‌شدن گلثوم نواز نشان می‌دهد که رقابت با خاندان شریف در پنجاب شوخی‌بردار نیست و آنان محبوبیت گسترده درآن ایالت دارند.
بسیاری‌ها به این باور اند که خاندان شریف در پنجاب در هیچ انتخاباتی که واقعاً دموکراتیک، رقابتی و آزاد باشد، شکست نمی‌خورد. عده‌ای تصور می‌کنند که ارتش پاکستان در انتخابات سراسری آینده‌ی این کشور که تا ده ماه دیگر برگزار می‌شود، عمران خان را با «دوپینگ» سرکار می‌آورد.

اشتراک گذاري با دوستان :