بحران قطر؛ آیا گسترش روابط میان ایران و قطر روی خاورمیانه اثر می‌گذارد؟

- مصطفی آرین

عربستان، بحرین، امارات متحده عربی و مصر، پس از آن که قطر را به حمایت از تروریسم وگروه‌های مرتبط به ایران متهم کردند، روابط خویش‌ را با آن کشور قطع کردند. قطع رابطه با قطر، باعث ایجاد بحران در شورای همکاری خلیج فارس نیز شده است. با آن ‌که دو عضو شورای همکاری خلیج فارس یعنی کویت و عمان هنوز خواست عربستان برای قطع رابطه با قطر را نپذیرفته‌اند، اما قطر به صورت عملی از آن شورا خارج ساخته شده است.
در جریان بحران قطر، تلاش‌ها برای تقویت روابط و گسترش همکاری‌ها در عرصه‌های مختلف میان ایران و قطر، بیش‌تر شده است. در عین حال، شیخ تمیم بن حمد آل‌ثانی امیر قطر در صحبت تلیفونی با حسن روحانی رییس‌جمهور ایران بر گسترش روابط امنیتی، اقتصادی و تجارتی میان دو کشور تأکید کرده است. تقویت روابط دوجانبه میان دوحه و تهران می‌تواند تأثیر فشارهای عربستان، امارات متحده عربی، بحرین و مصر را بر قطر کاهش دهد و ایران نیز از این فرصت برای تقویت جایگاه خویش در منطقه استفاده کند.
در چند دهه‌ی گذشته، روابط میان ایران و قطر گرم و نسبتاً باثبات بوده است. قطر، در شرایطی که ایران روابط پرتنش با جامعه‌ی جهانی داشت، از موضع ایران حمایت کرد. هم‌چنان، روابط و همکاری میان دو کشور نیز در عرصه‌های مختلف گسترش یافته است. در سال ۲۰۰۷ میلادی، زمانی که قطر میزبان نشست شورای همکاری خلیج فارس بود، برای اولین بار، از رییس‌جمهور ایران برای شرکت در آن نشست دعوت کرد.
در جریان بحران هسته‌ای ایران، قطر به عنوان عضو غیردایم شورای امنیت سازمان ملل در جریان رأی‌گیری پیش‌نویس اولین قطع‌نامه شورای امنیت علیه ایران، به این قطع‌نامه رأی منفی داد. امضای قرارداد افزایش همکاری‌های امنیتی و مبارزه با تروریسم میان دوحه و تهران، در جریان بحران هسته‌ای ایران، یکی دیگر از اقدام‌های گسترش روابط میان قطر و ایران بوده است.
گسترش روزافزون روابط میان دوحه و تهران، در حالی که بحران قطر و اختلاف میان اعضای شورای همکاری خلیج فارس نیز به نقطه عطف خود رسیده است، وضعیت خاورمیانه را متأثر می‌سازد. عربستان و قطر در سوریه از گروه‌های مخالف دولت پشتی‌بانی مالی، تسلیحاتی و سیاسی می‌کنند. هم‌چنان، گروه حماس از سوی قطر و جنبش فتح از طرف عربستان در فلسطین حمایت می‌شوند. ادامه‌ی بحران قطر و تقویت همکاری میان ایران و قطر روی وضعیت در این مناطق تأثیر گذاشته و باعث شکل‌گیری جبهات تازه‌ی رقابت‌های منطقه‌ای خواهد شد.
در عین زمان، پاکستان من‌حیث دوست استراتژیک عربستان، روابط خویش‌ را با ایران و قطر بهبود بخشیده است. تلاش‌ها برای بهبود روابط میان پاکستان و ایران بی‌سابقه بوده است. مقامات ایران و پاکستان در دیدارهای متعدد، روی گسترش همکاری‌ها و تقویت روابط دوجانبه میان دو کشور تأکید کرده‌اند. هم‌چنان، رییس ستاد ارتش پاکستان در دیدار با مقامات قطر، تقویت روابط پاکستان با قطر را به نفع ثبات در منطقه خوانده است. تغییر دیدگاه پاکستان در تعامل با ایران و تلاش برای بهبود و تقویت روابط میان دو کشور و هم‌چنان، تأکید پاکستان برای گسترش روابط با قطر، بر تعاملات و تحولات منطقه‌ای نیز اثرگذار است.
در حال حاضر، روابط ایران با عربستان پرتنش بوده و هم‌زمان در سوریه، یمن و عراق با هم در یک جنگ نیابتی درگیر هستند. بحران قطر فرصت برای ایران خواهد بود تا با تقویت روابط و همکاری‌ها با قطر، تلاش‌هایی را که عربستان برای منزوی‌ساختن ایران انجام می‌دهد، با چالش‌های جدی روبه‌رو ‌سازد.
تشدید بحران قطر وگسترش روابط و همکاری‌ها میان ایران و قطر باعث شکیل‌گیری رقابت‌های گسترده میان عربستان و کشورهای هم‌سوی آن با ایران و قطر شده و هم‌چنان، روی تغییر وضعیت در خاورمیانه تأثیر می‌گذارد.

اشتراک گذاري با دوستان :