اعتراف عباسی به ورود انتحاری‌ها از پاکستان به افغانستان: تانکر فاضلاب پیش از انفجار در یک سفارت‌خانه بود

نخست وزیر جدید پاکستان در گفت‌وگو با روزنامه انگلیسی زبان فایننشیال تایمز، جزییاتی شامل یافته‌های حکومت پاکستان از حمله‌ی انتحاری چهارراهی زنبق شهر کابل را فاش ساخته و گفته است که تانکر حامل مواد انفجاری از پاکستان به کابل آمده بود و دست‌کم یک شبانه روز در یکی از سفارت‌خانه‌ها در شهر کابل نگه‌داری شده بود.
این انفجار انتحاری روز چهارشنبه هم‌زمان با پنجمین روز ماه رمضان در چهارراهی زنبق کابل، در منطقه‌ی وزیر اکبرخان رخ داد. در این انفجار بیش از ۱۵۰ نفر کشته و بیش از ۴۶۳ نفر زخمی شدند. این حمله زمانی رخ داد که یک تانکر فاضلاب آب حامل مواد منفجره‌ی جاسازی شده در منطقه‌ی وزیر اکبرخان منفجر شد. امنیت ملی افغانستان چند ماه پیش ادعا کرد که شبکه‌ی حقانی این انفجار را به کمک سازمان اطلاعات نظامی پاکستان برنامه‌ریزی کرده است.
شاهد خاقان عباسی در این گفت‌وگو اظهار داشته است که هر چند جزییات کاملی را هم‌اکنون در اختیار ندارد، اما اطلاعات او نشان می‌دهد که ۳ و یا هم ۴ مهاجم انتحاری از مرز پاکستان با تانکر پر از مواد انفجاری وارد افغانستان شده و پیش از آن که این تانکر را انفجار دهند، در یکی از سفارت‌خانه از این تانکر نگه‌داری شده است.
عباسی در پاسخ به این سوال که پس مسوولیت پاکستان در مورد پاس‌داری از مرزهای دو کشور چیست گفته است که ارتش افغانستان و نیروهای خارجی توان نگهداری از مرزها را ندارند پس پاکستان چه می‌تواند کند؟
دولت افغانستان تا اکنون در مورد اظهارات تازه‌ی شاهد خاقان عباسی اظهار نظر نکرده است.
نخست وزیر پاکستان هم‌چنان در این گفت‌وگو، استراتژی جدید امریکا در قبال افغانستان را گیج‌کننده خوانده و گفته است جزییات این استراتژی جدید مشخص نیست و خودش از طریق رسانه‌ها به کسب معلومات در مورد این استراتژی پرداخته است.
ابراز نگرانی نخست وزیر پاکستان در مورد غیر واضح بودن استراتژی جدید امریکا در قبال افغانستان و بی‌نتیجه بودن آن، در حالی ابراز می‌شود که محمد اشرف غنی رییس جمهور کشور گفته است راهبرد امریکا بعد از بحث اساسی، عمیق و تحلیل همه‌جانبه ساخته شده و به نفع افغانستان و امریکا است.
آقای ترمپ در پی اعلام استراتژی جدید امریکا برای افغانستان گفت که امریکا دیگر نمی‌تواند در قبال حضور گروه‌هایی مانند طالبان در پاکستان ساکت بماند.
دونالد ترمپ گفته بود امریکا میلیاردها دالر در اختیار پاکستان گذاشته ولی آن‌ها به گروه‌هایی که عوامل بی‌نظمی و خشونت هستند، فضای امن داده‌اند.
او گفت است: «پاکستان به سازمان‌هایی پناه داده که هر روز تلاش می‌کنند مردم ما را بکشند، ما به پاکستان میلیاردها دالر پرداخت کرده‌ایم ولی آن‌ها به تروریست‌هایی پناه داده‌اند که ما با آن‌ها می‌جنگیم. این وضع باید تغییر کند و این تغییر فوراً انجام خواهد شد. هیچ همکاری‌ای نمی‌تواند در مورد کشوری که به شبه‌نظامیان و تروریست‌هایی که نظامیان و مقامات امریکایی را هدف قرار می‌دهند، دوام بیاورد.»
به گفته‌ی آقای ترمپ زمان آن فرا رسیده که پاکستان تعهد خودش را به تمدن، نظم و صلح نشان دهد.
شاهد خاقان عباسی در پی برکناری نواز شریف، نخست‌وزیر پیشین پاکستان به سمت نخست وزیری پاکستان به طور موقت انتخاب شد. وی که توسط حزب حاکم پاکستان، به این سمت انتخاب شده است، تا تعیین نخست‌وزیر آینده این کشور کنترول اوضاع کشور را در اختیار دارد.
شاهد عباسی یکی از نزدیک‌ترین شخصیت‌های سیاسی نزدیک به نواز شریف به شمار می‌رود و در کابینه او تا برکناری کابینه، وزیر نفت بود.
او هم‌چنان در این گفت‌وگو با نشریه فایننشیال تایمز به ایالات متحده امریکا هشدار داده است که اگر آن کشور پاکستان را بیش از این تحت فشار قرار دهد، پاکستان، کار ایالات متحده امریکا را در حمل و نقل هوایی دشوار خواهد ساخت. امریکا از مسیر هوایی پاکستان برای حمل و نقل و اکمالات نیروهایش در افغانستان بهره می‌برد.
روابط افغانستان و پاکستان از زمان سقوط طالبان تا اکنون شاهد فرود و فرازهای گسترده‌ای بوده است.

اشتراک گذاري با دوستان :