۷۳ روز رویارویی؛ چگونه هند توانست به بن‌بست دکلام پایان دهد؟

- ذکی معنوی

رویارویی دو قدرت بزرگ آسیا در دکلام بوتان در نوع خود از بی‌سابقه‌ترین بحران‌های مرزی میان هند و چین پس از درگیری مرزی ۱۹۶۲ میان این دو کشور شمرده می‌شد. این رویارویی تا مرز صف‌آرایی شدید نظامی میان دو کشور به پیش رفت و با گذشت هر روز، به نگرانی‌ها مبنی بر درگیری تمام‌عیار نظامی میان دو قدرت هسته‌ای منطقه افزوده می‌شد. برای پالیسی‌سازان خشم‌گین در هر دو کشور، هرچند رویارویی نظامی در صورت بروز جنگ، باخت- باخت تلقی می‌شد، اما یک‌عده در بیجینگ و دهلی نو به طور شدید بر طبل جنگ می‌کوبیدند و با ملی‌گرایی مفرط حزب حاکم در هند (بی‌جی‌بی) و پافشاری بیجینگ مبنی بر حقانیت این کشور در ایجاد پل ارتباطی میان چین و بوتان در منطقه استراتژیک دکلام، گزینه‌ی جنگ، غیر قابل انتظار نبود.
پس از ۷۳ روز سفیران این دو کشور با امضای توافق‌نامه‌ی مشترکی قادر به پایان‌بخشیدن به این بن‌بست کم‌سابقه شدند. امتیاز این توافق‌نامه در هند به حزب حاکم به خصوص نخست‌وزیر این کشور، نرندرا مودی می‌رسد. توافق‌نامه‌ای که نه تنها به معضل دکلام پایان داد، بلکه سبب گسترش سطح درک متقابل میان دو کشور نیز شد، اما سوال اصلی این‌جاست که هند چگونه توانست به این تنش کم‌پیشینه پایان دهد؟

حاشیه «بریکس»؛ گفت‌وگوی مودی با هم‌تای چینی‌اش؛

در حالی که پیش از برگزاری نشست «بریکس» در دهلی نو گزارش‌هایی از عدم دیدار نرندرا مودی با شی جین پینگ همتای چینی‌اش در حاشیه این نشست می‌رسید، اما این دو با هم دیدار کوتاهی داشتند و هر دو رهبر بر لزوم حل و فصل مسالمت‌آمیز تنش پیش‌آمده در دکلام تاکید کردند.
در این دیدار میان هر دو رهبر روی بهره‌برداری مشترک از فرصت‌های موجود که زمینه‌ساز تسریع روند رشد اقتصادی و اجتماعی هر دو کشور خواهد بود توافق به عمل آمد. هردو روی اهمیت همکاری‌های مشترک دو جانبه برای تسریع روند انکشاف در کشورهای‌شان اتفاق نظر نشان دادند و هر دو کشور بر امکان بهره‌برداری دو جانبه از فرصت‌ها بدون این‌که نفع یکی به زیان دیگری تمام شود تاکید کردند.
دو روز پس از ملاقات دو رهبر در حاشیه «بریکس»، وزیر خارجه چین، آقای ونگیی اعلام داشت که آقای مودی و شی در جریان ملاقات «موفقانه‌شان»، روی جلوگیری از رویارویی مرزی برای تضمین رشد سالم و با ثبات هر دو کشور توافق کرده‌اند. این توافق در سطح دو رهبر، زمینه‌ساز اصلی درک متقابل میان دو کشور و گام ارزنده‌ای در راستای گفت‌وگو برای پایان خطرناک‌ترین و بی‌پیشینه‌ترین رویارویی دو غول نظامی و اقتصادی در شش دهه اخیر، در بلندای همالیا بود.

سه ساعت نشست؛ توافق تاریخی

شام ۲۷ آگست پس از ۷۳ روز رویارویی، آقای ویجی گوکیل سفیر هند در چین پیامی از مقام‌های این کشور دریافت کرد که حاکی از علاقه‌مندی چین برای دیدار و گفت‌وگو روی تنش دکلام بود.
او که در حال دریافت این پیام در هانکانگ به سر می‌برد، از وی خواسته شد تا این گفت‌وگو بایست در نزدیک‌ترین زمان ممکن میان دو جانب راه‌اندازی شود. آقای گوکیل در زودترین زمان ممکن سر ساعت دوی صبح روز دوشنبه ۲۸ آگست با مقامات وزارت خارجه چین در بیجنگ وارد مذاکره شد. این مذاکره که در نوع خود تاریخی شمرده می‌شود، پس از سه ساعت با توافق دو جانبه روی قطع‌نامه‌ای به صورت بالقوه اساس‌گذار دور جدید روابط میان دو همسایه بزرگ شد.
این توافق نه تنها این‌که به تنش بی‌پیشنه میان دو کشور در بلندای همالیا (دکلام بوتان) به صورت کامل پایان داد، در کنار آن، سبب گسترش درک متقابل برای جلوگیری از تنش‌‌های احتمالی آینده و تمرکز هردو کشور بر انکشاف پایدار نیز خوانده شد.
وزیر خارجه‌ی چین پس از اعلام این توافق به طور واضح با اشاره به اهمیت روابط حسنه چین- هند، انکشاف این دو کشور را نمونه‌ی خوبی برای آینده جهان خواند و همکاری‌ها میان دو کشور را بر بنیاد قاعده برد- برد مسیر حتمی و درست دو همسایه شمرد.

برد بی‌پیشنه در تنش کم‌پیشنه؛ دیپلوماسی فعال مودی

امتیاز این توافق در هند نزد اکثریت نزدیک به اتفاق به نخست وزیر مودی بر می‌گردد. او توانست با سپردن صلاحیت کامل به وزارت خارجه‌ی کشورش به مثابه‌ی تنها مرجع برای گفت‌وگو، مانع اثرگذاری بیش از حد این تنش به همکاری‌های دوجانبه هند و چین در ساحات مختلف دیگر شود. مودی برخلاف شایعات موجود برضد خودش مبنی بر موقف سخت‌گیرانه و پشتی‌بانی از سیاست‌گران به شدت محافظه‌کار «بی‌جی‌بی»، در کنار این‌که برای چینایی‌ها اجازه ساخت پل ارتباطی استراتژیک دکالا را نداد، مانع گسترش این معضل از یک مشکل به یک جنگ تمام‌عیار نظامی نیز شد. با وجود این‌که یک‌عده در دو طرف همه‌روزه بر طبل جنگ می‌کوبید، مودی تلاش کرد تا روابط تجارتی میان هند و چین کم‌تر متأثر از این تنش باشد و از همین رو، در ظرف ۷۳ روز چندین تن از وزرای کابینه‌اش به چین سفر کردند.
دیپلوماسی فعال و نرم مودی در راستای جلب توجه چین به نفع دو کشور در همکاری‌های مشترک، سبب اصلی آن‌چه «پاسخ فوق‌العاده مثبت» از جانب رییس‌جمهور چین در دیدارش با مودی در حاشیه «بریکس» خوانده می‌شود، بود. به باور آگاهان در دهلی، توافق با چین از درشت‌ترین دست‌آوردهای دیپلوماتیک نرندرا مودی ا‌ست که بازتاب‌دهنده تفکر استراتژیک و دیپلوماسی فعال او است.

اشتراک گذاري با دوستان :