اولین حضور رییس‌جمهور غنی در مجمع عمومی سازمان ملل؛ برنامه‌ی دیدار با ترمپ و عباسی

- حسین حیدری

رییس‌جمهور غنی ناوقت شب گذشته به خاطر اشتراک در هفتاد و دومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل عازم امریکا شد. این نخستین بار است که رییس‌جمهور غنی برای اشتراک در مجمع عمومی سازمان ملل شرکت می‌کند. در دو سال گذشته، سرور دانش معاون دوم رییس جمهور و عبدالله عبدالله رییس اجرایی به این نشست حضور یافته بودند.
شاه‌حسین مرتضوی، سرپرست دفتر سخنگوی رییس‌جمهور در مقاله‌ای که به روزنامه‌ی ۸صبح فرستاده، گفته است که رییس جمهور دیدار با دونالد ترامپ رییس‌جمهور امریکا و شاهد خاقان عباسی نخست وزیر پاکستان را در آجندای خود دارد. آقای مرتضوی گفته است: « تقویت روابط در عرصه‌های مختلف، تقویت و حفظ دستآورد‌ها، مسایل امنیتی و مبارزه با تروریزم در محور گفت‌وگو‌ها قرار خواهد داشت، تطبیق راهبرد جدید ایالات متحده امریکا و ظرفیت‌سازی در بخش امنیتی در چارچوب پلان چهار ساله‌ی امنیتی، نیز از محورهای مهم در بحث‌ها خواهد بود.»
سرپرست دفتر سخنگوی ریاست‌جمهوری در باره‌ی برنامه‌ی ملاقات اشرف غنی با شاهد خاقان عباسی، نخست وزیر پاکستان می‌گوید: «افغانستان علاقه‌مند است تا وارد گفت‌وگوی سازنده با پاکستان شود، چنان‌که رییس جمهور در سفر به قزاقستان نیز اعلام کرد که افغانستان آماده گفت‌وگو با پاکستان است، ریشه‌های اصلی مشکلات جاری در افغانستان به پاکستان بر می‌گردد، از این جهت می‌تواند برای افغانستان گفت‌وگو با این کشور یک اولویت اساسی باشد.»
همین گونه دواخان مینه‌پال معاون سخنگوی ریاست‌جمهوری در یک کنفرانس خبری روز یک‌شنبه، ۲۶ سنبله گفت که اشرف غنی در نخستین روز این مجمع سخنرانی می‌کند.
آقای مینه‌پال افزود رییس‌جمهور در روز اول [دوشنبه، ۲۷سنبله] نشست این مجمع سخنرانی می‌کند، بیش‌تر سخنرانی‌ رییس‌جمهور روی تروریزم و نگرانی کشور‌های منطقه و جهان از تروریزم خواهد بود، حکومت افغانستان در بخش مبارزه با تروریزم به همکاری‌های منطقه و جهان باور دارد، در این نشست رییس‌جمهور روی مبارزه کشور‌های منطقه و جهان بر ضد تروریزم تأکید خواهد کرد، کشور‌ها بدون تفاوت باید در برابر تروریزم مبارزه کنند، تا زمانی که کشور‌ها مسوولیت خود را در برابر تروریزم قبول نکنند، مبارزه با تروریزم موفق نخواهد بود.
معاون سخنگوی رییس‌جمهور تأکید کرد که رییس‌جمهور، در برابر تروریزم مبارزه‌ بدون تفاوت می‌خواهد.
دواخان‌ مینه‌پال هم‌چنان گفت که در کنار نشست مجمع عمومی سازمان ملل رییس‌جمهور غنی با رییس‌جمهور امریکا ملاقات و در مورد استراتژی جدید امریکا برای افغانستان، صلح، امنیت و مبارزه با تروریزم بحث می‌کند.
به قول معاون سخنگوی رییس‌جمهور در حاشیه این نشست آقای غنی با اکثر مقامات و بزرگان کشور‌های عضو سازمان ملل دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.
حکومت امریکا به تازه‌گی‌ استراتژی جدیدش را در قبال افغانستان اعلام کرد. استراتژی‌ای که از سوی کشور‌های همسایه با استقبال و واکنش‌های متعددی رو به رو شد.
شماری از آگاهان می‌گویند که استراتژی جدید امریکا بدون حمایت کشور‌های همسایه موفق بوده نمی‌تواند، اما دواخان مینه‌پال معاون سخنگوی رییس‌جمهور می‌گوید که بعد از اعلام این استراتژی وضعیت جنگ در کشور تغییر کرده و تروریستان در حال نابودی‌ اند.
آقای مینه‌پال می‌افزاید که در این روز‌ها گروه‌های تروریستی در ولایت‌ها بیشتر مورد حملات نیرو‌های خارجی قرار می‌گیرند.
هفتاد و دومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز سه شنبه گذشته با سخنرانی افتتاحیه رییس مجمع و دبیر کل سازمان ملل در نیویورک آغاز شد. آنتونیو گوتِرِش، دبیر کل سازمان ملل در سخنرانی خود گسترش سلاح‌های هسته‌ای، تروریزم جهانی و تغییرات جوی را از جمله چالش‌هایی خوانده که جامعه جهانی با آن‌ها رو به رو است.
گفتنی است که بسیاری از نماینده‌گان ۱۹۳ کشور عضو سازمان ملل در این نشست سالانه شرکت می‌کنند.
یکی از بحث‌‌های محوری نشست امسال مجمع عمومی سازمان ملل «اصلاحات ساختاری در سازمان ملل» است.
سال گذشته از افغانستان در این نشست سرور دانش معاون دوم ریاست‌جمهوری اشتراک کرده بود.
همین‌طور در سال ۱۳۹۴ عبدالله عبدالله رییس اجرایی کشور به هتفادمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل اشتراک کرده بود.
گفتنی است که این اولین سفر رسمی رییس‌جمهور غنی در طول دوره‌ی حکومت وحدت ملی به امریکا می‌باشد.
سفر به ترکمنستان محمداشرف غنی ریس‌جمهور کشور، در رأس یک هیات بلند‌پایه‌ی دولتی برای سفر رسمی یک‌روزه، صبح روز یکشنبه، ۲۶ سنبله عازم عشق‌آباد، پایتخت ترکمنستان شد.
دواخان مینه‌‎پال معاون سخنگوی ریاست‌جمهوری در کنفرانس خبری دیروز هم‌چنان گفت که رییس‌جمهور در این سفر با قربان‌قلی بردی محمدوف رییس‌جمهوری ترکمنستان و امام‌علی رحمان رییس‌جمهوری تاجکستان دیدار و در مراسم رسمی افتتاح مسابقات آسیایی نیز اشتراک کرده است.
رییس‌جمهور در دیدار خود با رییس‌جمهوری ترکمنستان گفته که سیاست فعال و بی‌طرفانه این کشور، امروز به سیاست بی‌طرف و مثبت مبدل شده است.
آقای غنی روابط افغانستان و ترکمنستان را عمیق، همه‌جانبه و دوستانه خوانده و گفته که در بازی‌های آسیایی ترکمنستان، تعداد زیادی از ورزشکاران افغان حضور دارند.
محمداشرف غنی، اشتراک ورزشکاران افغان را در این مسابقات مهم و ارزنده خوانده و به رییس‌جمهور ترکمنستان گفته که مناسبات برادرانه و تاریخی میان دو کشور باعث گردیده است که او در مراسم افتتاح این مسابقات اشتراک کند.
در عین حال دواخان مینه‌پال معاون سخنگوی ریاست‌جمهوری گفت که کشور‌های آسیای میانه از همکاران اقتصادی خوبی کشور به حساب می‌آیند و رییس‌جمهور در این سفر به ترکمنستان روی مسایل اقتصادی نیز بحث کرده است.
آقای مینه‌پال افزود: «افغانستان سیاست خود را در پنج حلقه تعریف کرده که یکی آن کشور‌های همسایه می‌باشد، حکومت به کشور‌های آسیای میانه ارزش و اولویت زیادی می‌دهد، در این اواخر همکاری‌ کشور‌های آسیای میانه با افغانستان در بخش‌های اقتصادی، تجارتی و ترانزیتی رشد و افزایش پیدا کرده است، نتیجه تلاش‌های اخیر حکومت افغانستان این است که حالا ما وابسته و محدود به یک راه نیستیم، این تلاش‌ها فرصتی را مهیا کرد که ما راه‌های متعددی را در بخش ترانزیت و تجارت داشته باشیم.»
ریس‌جمهور غنی را در این سفر، صلاح‌الدین ربانی وزیر امور خارجه، محمدحنیف اتمر مشاور امنیت ملی و اکلیل حکیمی وزیر مالیه همراهی کرده‌اند. هر ساله در ماه سپتامبر، نیویارک شاهد افزایش رفت‌و‌آمد مقام‌های سیاسی کشورهای مختلف جهان است. شخصیت‌هایی که برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، نشست‌های حاشیه‌ای و دیدار با نماینده‌گان کشور‌های مختلف وارد این شهر می‌شوند.

اشتراک گذاري با دوستان :