درخواست امریکا برای لغو همه‌پرسی استقلال کردستان عراق

ساعاتی پس از حمایت پارلمان اقلیم کردستان عراق از برگزاری همه‌پرسی استقلال در این منطقه، ‌‌کاخ سفید در بیانیه‌ای خواستار لغو این همه‌پرسی شده است.
کاخ سفید در بیانیه‌ خود تصریح کرده است: امریکا از قصد دولت اقلیم کردستان برای برگزاری همه‌پرسی استقلال حمایت نمی‌کند.
به گزارش رادیو فردا، کاخ سفید می‌گوید، امریکا بارها به مقام‌های اقلیم کردستان تاکید کرده است که برگزاری این همه‌پرسی باعث از بین‌رفتن تمرکز تلاش‌ها برای شکست‌دادن گروه داعش خواهد شد.
این بیانیه هم‌چنین اضافه کرده که برگزاری همه‌پرسی در مناطق مورد مناقشه، اقدامی تحریک‌آمیز است که ثبات را از بین می‌برد.
یکی از مناطق مورد مناقشه بین حکومت مرکزی عراق و دولت اقلیم کردستان منطقه کرکوک است که اخیرا پارلمان این منطقه به مشارکت در همه‌پرسی رای داده است. این در حالی است که عرب‌ها و ترکمن‌های کرکوک به این موضوع اعتراض کرده‌اند.
کاخ سفید تاکید کرده است: «بنابراین ما از دولت اقلیم کردستان می‌خواهیم که همه‌پرسی را لغو کند و با حکومت مرکزی عراق وارد مذاکرات جدی بشود.»
این در حالی است که پیشتر در روز جمعه پارلمان اقلیم کردستان عراق به برگزاری همه‌پرسی استقلال در روز ۲۵ سپتامبر را تایید کرد.
به گزارش رویترز، در نخستین نشست پارلمان اقلیم کردستان عراق بعد از دو سال تعطیلی، اکثریت قاطع نماینده‌گان حاضر از برگزاری همه‌پرسی حمایت کردند.
طبق این گزارش، از ۱۱۱ عضو پارلمان کردستان عراق، تنها ۶۸ نماینده حضور داشتند،‌ ولی نماینده‌گان جنبش گوران (تغییر)، اپوزیسیون اصلی و هم‌چنین نماینده‌گان حزب جماعت اسلامی این نشست را تحریم کرده بودند.
امید خوش‌نوا، نماینده پارلمان از حزب دموکرات کردستان عراق، به رویترز گفته است: «ما صدها سال منتظر چنین لحظه‌ای بودیم.»
مسعود بارزانی، رییس دولت اقلیم خودمختار کردستان نیز روز جمعه گفته است که همه‌پرسی نمی‌تواند به تعویق بیفتد و علیرغم در‌خواست‌ها در موعد مقرر برگزار می‌شود.

اشتراک گذاري با دوستان :