شاگردان را سیاهی لشکر نسازید

استفاده‏‌ی ابزاری از شاگرد و معلم معارف هیچ مبنای قانونی و اخلاقی ندارد. بردن دانش‌آموزان مکتب در گردهمایی‌های سیاسی و در مکان‌هایی که سیاستمداران سخنرانی می‌کنند، ضربه‏‌ی کلانی به معارف و فرهنگ سیاسی جامعه می‌زند. در هیچ کشور دموکراتیک و نُرمال دنیا، شاگردان مکتب سیاهی لشکر همایش‌های سیاسی نمی‌شوند. در کدام کشور دموکراتیک دنیا دیده‌اید که سیاستمدارانش از شاگردان و معلمان مکتب سیاهی لشکر بسازند و آنان را خلاف میل‌شان به گردهمایی‌های سیاسی ببرند. حتا در ایران و پاکستان هم، چنین چیزی واقع نمی‌شود.
این رسم بد تازه ابداع نشده است. در حکومت حزب دموکراتیک خلق و قبل از آن این سنت ناپسند تقویت شد. در حاکمیت حزب دموکراتیک خلق، شاگردان مکتب را جذب حزب حاکم می‌کردند و از آنان به عنوان پیشاهنگ‌های حزبی استفاده می‌شد. حالا هم در کشورهایی که سابقه‏‌ی حاکمیت لیننیستی داشته‌اند، هنوز از شاگردان مکتب‌ها استفاده‏‌ی ابزاری می‌کنند.
سیاستمداران و مقام‌های دولتی افغانستان باید استفاده از شاگردان مکتب در گردهمایی‌های سیاسی را متوقف کنند. سنت ناپسندی که در گذشته ترویج شد، نباید ادامه یابد. دیروز در گردهمایی سیاسی مزار، از شاگردان و معلمان مکتب به عنوان سیاهی لشکر استفاده شده بود. این کار علاوه بر این که وقت درس شاگردان را ضایع می‌کند، حقوق و آزادی‌های فردی شاگردان و معلمان را هم نقض می‌کند. هیچ مقام حکومتی حق ندارد که از اقتدارش استفاده کند و کسی را خلاف میلش به انجام عملی وادار سازد.
علاوه بر این، سیاهی لشکرسازی شاگردان و معلمان معارف، جان آنان را به خطر می‌اندازد. گردهمایی‌های سیاسی و همایش‌هایی که در آن سیاست‌مداران پرقدرت و بلندپایه‌گان حکومتی سخنرانی می‌کنند، هدف بالقوه برای طالبان و گروه‌های مرتبط با آنان است. در گذشته شاگردانی که زینت‌بخش محافل استقبال از سیاست‌مداران شده بودند، قربانی تروریسم شدند. هشت سال پیش در مراسم استقبال از مصطفی کاظمی، نماینده‏ی پیشین مجلس در بغلان، شاگردان مکتب قربانی شدند. در این حادثه‏ی تروریستی، آقای کاظمی هم جان خود را از دست داد.
هیچ مقام حکومتی و سیاست‌مداری حق ندارد، جان شاگرد معارف را به خطر بیندازد. وزارت معارف مسوولیت دارد جلو استفاده‏ی ابزاری از شاگردان را بگیرد. خانواده‌ها به وزارت معارف و اداره‌های مکاتب اعتماد می‌کنند و پسران و دختران خود را به مکتب می‌فرستند. این وزارت مسوولیت دارد که از شاگردان در برابر هرنوع خطر بالقوه و بالفعل حفاظت کند. رییس معارف هر ولایتی مسوول است و نباید اجازه دهد که شاگردان مورد استفاده‏ی ابزاری قرار گیرند.
وزارت‌خانه‌های امنیتی هم در این زمینه جدی باشند. پولیس و امنیت ملی باید اجازه ندهند که از شاگردان معارف به عنوان سیاهی لشکر استفاده شود. اگر شاگردانی که در همایش‌های سیاسی به عنوان سیاهی لشکر استفاده می‌شوند، جان‌شان را از دست بدهند، وزارت‌خانه‌های داخله و معارف، مسوول خواهند بود. رییس‌جمهور و رییس اجرایی باید در این زمینه جدی باشند. این دو رهبر باید در همایش‌هایی که در آن از شاگردان معارف به عنوان سیاهی لشکر استفاده شده باشد، سخنرانی نکنند. هر سیاست‌مداری که در چنین همایش‌هایی سخنرانی می‌کند، هم حق متعلمان را ضایع کرده و هم جان آنان را به خطر انداخته است. از جان شاگردان مکتب محافظت کنید.

اشتراک گذاري با دوستان :