هشــدار نماینده‌گان سرپل و غور به احتمال تکرار «فاجـعه میـرزاولـنگ»

- ثریا علی‌زاده

شماری از نماینده‌گان ولایت‌های سرپل و غور، در باره احتمال تکرار قتل‌ عام غیرنظامیان توسط طالبان و داعش در منطقه میرزاولنگ ولایت سرپل، هشدار داده می‌گویند در صورتی که اقدامات لازم امنیتی فوری انجام نشود، این فاجعه بار دیگر در ولسوالی صیاد ولایت سرپل و غلمین ولایت غور تکرار خواهد شد.
منطقه میرزاولنگ، از ساحات استراتژیک ولسوالی صیاد ولایت سرپل، در نیمه‌ی ماه اسد امسال از کنترول نیروهای امنیتی خارج شد و به دست طالبان و داعش افتاد. این گروه‌ها با تصرف این منطقه، صدها خانواده‌ها را به گروگان گرفته و دست به قتل عام این غیرنظامیان زدند. در طول چند روز اسارت صدها غیرنظامی در میرزاولنگ، بیش از پنجاه‌ تن از باشنده‌گان این منطقه به شمول زنان، کودکان و کهن‌سالان توسط طالبان و داعش قتل عام شدند. هم‌چنین این گروه‌ها شماری از منازل مسکونی باشنده‌گان محل را به آتش کشیده و بخشی از مواشی‌شان را از بین بردند. نزدیک به ۲۴۰ تن از غیرنظامیان که توسط افراد طالبان و داعش به اسارت گرفته شده بودند، چهار روز پس از اسارت آزاد شدند.
محمدحسین شریفی بلخابی، نماینده ولایت سرپل در مجلس نماینده‌گان، از احتمال تکرار این حادثه در منطقه میرزاولنگ هشدار داده می‌گوید که وضعیت امنیتی در ولسوالی صیاد نگران‌کننده است. آقای بلخابی در جلسه عمومی روزشنبه مجلس نماینده‌گان گفت: «وضعیت امنیتی ولسوالی صیاد ولایت سرپل خوب نیست و بار دیگر ممکن است فاجعه‌ای که رخ داد تکرار شود. در آن‌جا یک فاجعه انسانی رخ داد که عمق این فاجعه خیلی عمیق است.»
کرام‌الدین رضازاده نماینده ولایت غور نیز، نسبت به افزایش ناامنی‌ها در منطقه غلمین این ولایت هشدار داده می‌گوید که افراد طالبان با هجوم به این منطقه شماری از غیرنظامیان را کشته و خانه‌های‌شان را به آتش کشیده‌اند. آقای رضازداده گفت: «سه روز است که در شمال مرکز ولایت غور، در منطقه غلمین که در چهل یا پنجاه کیلومتری مرکز ولایت قرار دارد، جنگ ادامه دارد. هنوز سه نفر از مردم محل شهید و سه نفر دیگر زخمی شده‌اند. اکثر قریه‌های غلمین خالی از سکنه شده و تعدادی از خانه‌های مردم توسط افراد طالبان به آتش کشانده شده و همین‌طور مقداری از ذخیره‌های علوفه حیوانی و مواد محروقاتی هم توسط طالبان طعمه حریق شده است. مردم در غلمین در حالت بسیار بدی به سر می‌برند.»
کرام‌الدین رضازداده افزود که مسوولان امنیتی ولایت غور همکاری‌های لازم با مردم ندارند. به گفته‌ی او، در صورتی که بی‌توجهی‌ها همین طور ادامه‌ یابد و غلمین به دست طالبان سقوط کند، فاجعه‌ی قتل عام غیرنظامیان در ولسوالی غلمین نیز شبیه حادثه میرزاولنگ تکرار خواهد شد. آقای رضازداده از مسوولان ارشد حکومتی به ویژه رییس‌جمهور خواست تا از تکرار چنین حوادثی جلوگیری کنند.
هم‌چنین چمن‌شاه اعتمادی نماینده ولایت غزنی در مجلس نیز، وضعیت امنیتی این ولایت را نگران‌کننده توصیف کرده گفت که در کم‌تر از یک ماه دو فرمانده پولیس در ولسوالی جغتو، جان‌های خود را از دست داده‌اند. آقای اعتمادی گفت که جان‌باختن دو فرمانده در یک ولسوالی در طول کم‌تر از یک ماه، «نهایت وخیمی» وضعیت امنیتی را در ولایت غزنی نشان می‌دهد. چمن‌شاه اعتمادی افزود: «در کل وضعیت غزنی مشابه وضعیت امنیتی کندز و دیگر ولایاتی که از ناامنی بسیار بالا رنج می‌برند، شباهت صد درصد دارد. در مجموع مردم غزنی در یک تشویش کلان روحی و روانی به سر می‌برند و اگر حکومت به وضعیت رسیده‌گی نکند، ممکن در طی یک یا دو ماه دیگر وضعیت تغییر کند.»
عبدالولی نیازی دیگر عضو مجلس نیز، می‌گوید که ناامنی‌ها در کشور در حال گسترش است. به گفته‌ی او، در نتیجه ناامنی‌ها برخی از شاه‌‌راه‌ها بر روی مردم مسدود شده و مردم حتا یک کارت بانک را با خود حمل کرده نمی‌توانند. آقای نیازی تاکید کرد که حکومت توانایی تأمین امنیت شاهراه‌ها را ندارد.
با این‌حال، عبدالرووف ابراهیمی رییس‌ مجلس نماینده‌گان، می‌‌گویند که نگرانی‌ها از گسترش ناامنی‌ها مسأله تازه‌ نیست اما کمیسیون‌های امنیت داخلی و دفاعی با حضور یک تن از اعضای کمیسیون‌های دایمی مجلس توظیف شده تا طرحی را به منظور بهبود وضعیت امنیتی تهیه کند. به گفته‌ی آقای ابراهیمی، این طرح پس از تأیید در مجلس برای تطبیق آن به حکومت ارایه خواهد شد.

اشتراک گذاري با دوستان :