رهبری حکومت علاقمند اصلاحات در کمیسیون شکایات انتخاباتی نیست

- ثریا علی‌زاده

اعضای کمیسیون مستقل رسیده‌گی به شکایات انتخاباتی اعلا‌م‌ کرده که رهبران حکومت وحدت ملی علاقمند انجام اصلاحات «درون‌نهادی» در این کمیسیون نیستند.
عبدالعزیز آریایی رییس کمیسیون مستقل رسیده‌گی به شکایات انتخاباتی، روز پنج‌شنبه، ۲۳ سنبله، با ارایه گزارش کاری این کمیسیون طی هشت ماه گذشته، گفت که رهبران حکومت وحدت ملی روی کمیسیون مستقل انتخابات توجه کرده و تاکنون در هیچ‌ موردی برای انجام اصلاحات در کمیسیون رسیده‌گی به شکایات انتخاباتی توجه نکرده‌اند. آقای آریایی گفت: «از ماه‌ها به این طرف، وقتی که کمیسیون جدید شد، توجه مقامات عالی حکومت به شمول رییس‌ صاحب‌ جمهور و رییس‌ صاحب اجراییه، معاون صاحب دوم و شخصیت‌های دیگری به کمیسیون انتخابات خیلی توجه داشته و یک مورد هم نبوده که به خاطر کمیسیون شکایات انتخاباتی یک جلسه مشترک گرفته شود و چالش‌ها از ما پرسیده شود و به خاطر رفع چالش‌ها دستورهایی از طرف مقامات بالا به ادارات مرتبط صادر شود.»
رییس‌ کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌‌گوید که به دلیل بی‌توجهی رهبران حکومت وحدت ملی، سرنوشت رییس دارالانشای این کمیسیون تاکنون مشخص نشده است. عبدالعزیز آریایی می‌گوید که اعضای این کمیسیون در ماه ثور امسال فهرست سه فرد پیشنهادی‌‌شان را برای ریاست دارالانشای کمیسیون شکایات انتخاباتی به ریاست‌جمهوری فرستاده‌اند اما با گذشت نزدیک به پنج‌ ماه از ارایه این فهرست، تاکنون رهبران حکومت وحدت ملی در این باره تصمیم نگرفته‌اند. او تاکید کرد که تاکنون در باره این که در «عقب صحنه» گزینش رییس دارالانشای کمیسیون شکایات انتخاباتی چه می‌گذرد، برای شان روشن نیست. آقای آریایی تاکید کرد که بی‌سرنوشت ماندن ریاست دارالانشا بالای برنامه‌های کاری کمیسیون شکایات انتخاباتی تاثیرات منفی گذاشته است.
عبدالعزیز آریایی هم‌چنین گفت که دیگر نهادهای مسوول حکومتی نیز تاکنون همکاری‌های لازم با کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی نداشته‌اند. به گفته‌‌ی آقای آریایی، همکاری‌نکردن نهادهای مسوول بالای کار کمیسیون شکایات انتخاباتی تاثیرات منفی گذاشته است.
رییس‌ کمیسیون شکایات انتخاباتی از عدم همکاری‌ نهادهای بین‌المللی و جامعه جهانی نیز با این کمیسیون خبر داده می‌گوید که مجموع همکاری‌های جامعه جهانی با این کمیسیون در طی نزدیک به نه ماه گذشته تنها شامل استخدام یک مشاور خارجی توسط یوناما برای این کمیسیون است.
عبدالعزیز آریایی تاکید کرد که هرچند میزان همکاری‌های نهادهای حکومتی و بین‌‌المللی با کمیسیون شکایات انتخاباتی محدود بوده، اما این کمیسیون توانسته است بیش از چهل و چهار درصد برنامه‌های کاری خود را تطبیق کند. او گفت که کمیسیون شکایات انتخاباتی با کمبود، منابع بشری، ضعف هماهنگی و همکاری دیگر نهادهای مسوول مواجه است و میزان پیشرفت برخی‌ از برنامه‌هایش تاکنون به یک درصد هم نرسیده است. به گفته‌ی او، یکی از عوامل اجرا نشدن برنامه‌های کاری کمیسیون شکایات انتخاباتی، به تاخیر افتادن زمان برگزاری انتخابات و خارج‌شدن برخی از برنامه‌ها از اولویت کاری کمیسیون می‌باشد. عبدالعزیز آریایی گفت که این کمیسیون تاکنون نتوانسته دفاتر محلی خود را باز کند و پیشرفت‌هایش در این زمینه «صفر» است.
رییس‌ کمیسیون شکایات انتخاباتی در عین‌حال از حکومت و جامعه جهانی خواست تا با این کمیسیون همکاری‌ها و کمک‌های لازم را داشته باشند. آقای آریایی از کمیسیون شکایات انتخاباتی به عنوان «یگانه مرجع مشروعیت انتخابات» یاد کرده گفت: «اگر هرنوع غفلتی در روند اصلاحات در این کمیسیون و در تدابیر لازم به خاطر رفتن به سوی انتخابات در این کمیسیون رخ بدهد، خدای نخواسته می‌‌تواند پروسه‌های انتخاباتی را قطعاً زیر سوال ببرد و به‌جای این که انتخابات را منحیث یک راه‌حل سیاسی به خاطر آینده افغانستان تلقی کنیم، خدای نخواسته غفلت در این حوزه می‌تواند این راه حل را هم به بحران بکشاند.»
عبدالعزیز آریایی هم‌چنین نسبت به وضعیت امنیتی هشدار داد و گفت هرگاه وضع به همین‌گونه ادامه‌ یابد، بازهم انتخابات آینده با چالش‌های جدی مواجه خواهد شد. به گفته‌ی او، یکی از تاثیرات بد ناامنی، به تاخیر افتادن دوباره زمان برگزاری انتخابات خواهد بود.
انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها که براساس قانون باید در بهار سال ۱۳۹۴ خورشیدی برگزار می‌شد، قرار است در شانزدهم سرطان سال آینده خورشیدی برگزار شود. زمان برگزاری این انتخابات چند بار به تاخیر افتاده اما گسترش ناامنی‌ها در کشور، بازهم نگرانی‌ها در باره احتمال به تعویق افتادن زمان برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها را بیشتر ساخته است.

اشتراک گذاري با دوستان :