رییس‌جمهور در پکتیا: وضعیت استراتژیک افغانستان تغییر کرده است

۸صبح، کابل: رییس‌جمهور در میان جمعی از مسوولان محلی ولایات جنوب شرق و قول اردوی ۲۰۳ تندر در پکتیا گفته است که وضعیت استراتیژیک افغانستان «به شکل‌ بنیادی» تغییر کرده و مخالفان مسلح دولت نمی‌توانند از طریق جنگ موفق شوند. آقای غنی که روز جمعه به منظور ارزیابی وضعیت مناطق جنوب شرق به ولایت پکتیا رفته بود، هم‌چنین از افزایش صلاحیت‌های قول‌ اردوها خبر داده است.
رییس‌جمهور غنی از افغانستان به عنوان «وطن جرگه‌ها» یاد کرده و از مخالفان مسلح دولت خواسته تا از طریق جرگه‌ها وارد گفتگوهای صلح با دولت شوند. اشرف ‌غنی می‌‌گوید که دولت این بار در میدان سیاست پیروز خواهد شد زیرا به گفته رییس‌جمهور، اجماع کلی برای تامین صلح وجود دارد.
اشرف ‌غنی در سفر خود به ولایت پکتیا از بزرگان این ولایت خواست تا برای تامین صلح در کشور، جرگه‌ها را تشکیل داده و به دیگر مناطق نیز گسترش دهند.
رییس‌جمهور غنی هم‌چنین گفت با مسدود‌کردن شاهراه‌ها نمی‌شود بالای دولت فشار آورد؛ زیرا به گفته‌ی او، افغانستان اکنون به یک مسیر محدود نیست و مسیرهای مختلفی دارد. این گفته او تلویحاً متوجه اقدامات اخیر پاکستان مبنی بر مسدود‌کردن مرزهای آن کشور با افغانستان بوده است.
در سفر رییس‌جمهور به پکتیا، مسوولان محلی این ولایت و نیروهای امنیتی مستقر در مناطق جنوب شرق کشور، خواستار توجه بیشتر مقام‌های حکومتی به حل مشکلات‌شان در عرصه‌های مختلف شده‌اند.
در همین حال رییس‌جمهور اعلام کرده که قرار است ایالات متحده امریکا تا دو هفته دیگر شش بال هلی‌کوپتر به نیروهای امنیتی افغانستان تحویل دهد.

اشتراک گذاري با دوستان :