جنگ نرم پاکستان علیه امریکا

- منوچهر

به نظر می‌رسد که با اعلام استراتژی جدید ایالات متحده در مورد افغانستان و جنوب آسیا، روابط پاکستان و امریکا تیره شده است. برخی از رسانه‌ها و سازمان‌های سیاسی پاکستان جنگ نرم علیه ایالات متحده به راه انداخته‌اند. رسانه‌های پاکستانی این روز‌ها این روایت را تبلیغ می‌کنند که گویا ایالات متحده در افغانستان در پی پیروزی نیست، بلکه خواستار یک بحران کنترول‌شده در این کشور است تا حضور نظامی‌اش پایدار بماند و بتواند جنگ‌افزارهای هسته‏ای پاکستان را «مانیتور» کند. این نوع موضع‌گیری‌ها در رسانه‌های با اعتبار پاکستان نشر می‌شود.
قبلاً برخی از جنرال‌های ایدیولوژی‌زده‏ی پاکستانی مثل جنرال اسلم‌بیگ و جنرال حمید‌گل در رسانه‌های زرد آن کشور این روایت را تبلیغ می‌کردند. اما رسانه‌های بااعتبار پاکستان تلاش می‌کردند از این نوع تبلیغات که اساس «تیوری دسیسه» است خودداری کنند. اما با اعلام استراتژی جدید ایالات متحده، رسانه‌های با اعتبار پاکستان هم همین روایت را تبلیغ می‌کنند. بعید نیست که حاکمان اصلی پاکستان که در نهادهای امنیتی آن کشور لمیده‌اند، پشت این تبلیغات باشند.
ارتش پاکستان در ده سال گذشته، همیشه برای ایالات متحده ترس ایجاد کرده و از این طریق امتیاز گرفته است. ارتش پاکستان ایالات متحده را به قطع راه‌های اکمالاتی، توقف همکاری‌های اطلاعاتی و بستن مرز میان افغانستان و پاکستان تهدید می‌کند و امتیاز می‌گیرد. حالا این کشور یک شگرد جدید را در پیش گرفته است و آن ترویج «تیوری دسیسه» است.
پاکستانی‌ها می‌خواهند به امریکایی‌ها بگویند که اگر بر آنان سخت بگیرند، به رقیبان جهانی و منطقه‏ای امریکا مراجعه می‌کنند و به آنان می‌گویند که ایالات متحده نه به‌خاطر حمایت از دولت افغانستان و مبارزه با تروریسم، بلکه برای آسیب‌رساندن به رقبایش در افغانستان حضور دارد. در رسانه‌های پاکستانی تبلیغ می‌شود که اسلام‌آباد با رقیبان امریکا در منطقه و جهان تماس می‌گیرد و با آنان در مورد تامین منافع مشترک‌شان، رای‌زنی می‌کند. سازمان‌های سیاسی و چهره‌های مذهبی پاکستان هم در جنگ نرم علیه ایالات متحده شریک ‌اند. مولانا سمیع‌الحق رهبر یکی از شاخه‌های جمعیت‌العلمای اسلام پاکستان اعلام کرد که طالبان افغان در کنار پاکستان هستند و در صورتی که ایالات متحده آسیبی به پاکستان برساند، طالبان افغان از پاکستان دفاع می‌کنند. مولانا سمیع الحق به نقل از «اتحاد عالمان دینی افغانستان» گفته است که طالبان حاضر اند برای پاکستان قربانی بدهند. رسانه‌های پاکستانی گزارش می‌دهند که «اتحاد عالمان دینی افغانستان» تشکلی از ملاهای افغان طرفدار طالبان در پاکستان است و به نماینده‌گی از این گروه با مولانا سمیع‌الحق ملاقات کرده است. این اعلام موضع مولانا سمیع الحق و نقل قول از طالبان به این معنا است که طالبان متحد پاکستان اند و اگر ایالات متحده بر پاکستان فشار وارد کند، شاید ارتش پاکستان حمایت از طالبان را علنی کند.
برخی از افراطیون پاکستان حتا به دولت این کشور پیشنهاد کرده‌اند که باید طالبان را مثل تنظیم‌های ضد شوروی به عنوان یک دولت در حال تبعید رسماً به رسمیت بشناسد. در سال ۱۹۸۷ تنظیم‌های ضدشوروی یک دولت موقت در راولپندی تشکیل دادند. در آن زمان تصور این بود که با خروج شوروی در سال ۱۹۸۸ داکتر نجیب سقوط می‌کند و این دولت در حال تبعید جانشین حکومت حزب وطن در کابل می‌شود. در آن زمان برخی از کشورهای قدرتمند غربی از جمله ایالات متحده، دولتِ در حال تبعید تنظیم‌ها را به رسمیت شناختند. پیتر تامسن، دیپلومات ورزیده‏ی امریکایی، سفیر امریکا برای دولت درحال تبعید تنظیم‌ها بود. حکمتیار وزیر خارجه‏ی این حکومت بود.
افراطیون پاکستانی پیشنهاد می‌کنند که پاکستان حالا هم باید سفارت افغانستان در اسلام‌آباد را ببندد و طالبان را به عنوان دولت درحال تبعید افغانستان به رسمیت بشناسد. اعلامیه‏ی مولانا سمیع الحق در واقع تهدید ایالات متحده به تحقق چنین سناریویی بود. در رسانه‌های پاکستانی، ایالات متحده به قطع راه کمالاتی ناتو که از قلمرو پاکستان می‌گذرد تهدید می‌شود. آنان می‌خواهند امریکایی‌ها را بترسانند. آنان در این هفده سال روی ترس‌های امریکایی‌ها غلبه کرده‌اند.
اما امریکایی حالا درک کرده‌اند که سیاستِ مداراجویی با پاکستان جواب نداده است. اگر سیاست مداراجویی صد سال دیگر هم ادامه پیدا کند، جواب نخواهد داد. پاکستان باید هزینه‏ی سیاست‌های دوگانه‌اش را بپردازد. روشن است که توقف سیاست مداراجویی و سخت‌گیری بر پاکستان برای ایالات متحده هزینه دارد، این امر سبب می‌شود که قدرت‌های رقیب امریکا از آن استفاده کنند و پاکستان هم به در آنان بکوبد، اما به نظر می‌رسد که ایالات متحده، ریسک کنار گذاشتن سیاست مداراجویی را پذیرفته است و این بار می‌خواهد بر پاکستان سخت بگیرد. به همین دلیل است که هند را متحد استراتژیک خودش در حوزه‏ی «اندوپسیفیک» اعلام کرده است.

اشتراک گذاري با دوستان :