وحشت در لندن

حمله‏ی تروریستی دیروز به متروی لندن نشان می‌دهد که بریتانیا و در مجموع غرب از ناحیه‏ی تروریسم به شدت آسیب‌پذیر است. حمله‏ی تروریستی دیروز لندن، یادآور حمله‌های وحشتناک سال ۲۰۰۵ بود. با آن که بریتانیا و دیگر کشورهای اروپایی در خاورمیانه و افغانستان به صورت غیرمستقیم با تروریست‌ها در جنگ ‌اند و از متحدان خود حمایت می‌کنند، لندن مورد هدف قرار می‌گیرد. اگر بریتانیا و متحدانش در میدان نبرد نباشند و مثلاً از حمایت دولت و نیروهای امنیتی افغانستان دست بکشند، این نوع حملات با شدت و گسترده‌گی بیشتری اجرا می‌شود.
بنا بر این بسیار ضروری است که بریتانیا و کشورهای دیگر از دولت افغانستان حمایت کنند. اما در کنار آن، بریتانیا و دیگر کشورهای متحدش باید تلاش کنند که به حمایت دولتی از تروریسم خاتمه می‌دهند. رسانه‏ها، نهادهای اکادمیک و سازمان‌های دولتی بریتانیا اطلاعاتی در مورد میزان حمایت ارتش پاکستان و پترو دالرهای کشورهای حاشیه‏ی خلیج فارس از این گروه دارند. در جون سال ۲۰۱۰ دانشگاه اقتصاد لندن، روابط طالبان و ارتش پاکستان را افشا کرد.
در سال ۲۰۱۱ هم بی‌بی‌سی، مستندی زیرعنوان «روی دیگر پاکستان» منتشر کرد و در آن از حمایت سازمان‌های رسمی ‌و غیررسمی‌ پاکستان از گروه‌های تروریستی پرده برداشت. وقتی بی‌بی‌سی دانشگاه اقتصاد لندن از این موضوع آگاهی داشته باشند، روشن است که دولت بریتانیا هم که سازمان استخباراتی خیلی نیرومند دارد، همه چیز را در مورد رابطه‏ی ارتش پاکستان با طالبان و گروه‌های مرتبط با آنان می‌داند. بریتانیا در مورد کمک‌های مالی شیخ‌های اماراتی، عربستانی و قطری به گروه‌های تروریستی نیز اطلاعات دقیق دارند.
وقت آن است که بریتانیا اقدام کند. این کشور در هماهنگی با امریکا و کشورهای دیگر، باید بر پاکستان و کشورهای حاشیه‏‏ی خلیج فارس فشار وارد کند تا از حمایت گروه‌های تروریستی دست بردارند. بدون اعمال فشار برکشورهایی که از تروریسم حمایت می‌کنند، پیروزی بر این گروه‌ها دشوار است. اگر به کشورهای حامی‌ تروریسم فشار وارد شود و تروریستان قلمرو تحت حاکمیت خود را از دست بدهند، دیگر هیچ تروریستی جرات نخواهد کرد که به شهرهای اروپایی از جمله لندن حمله کند.
تروریست‌ها به رهبران گروه‌های تروریستی به عنوان «خلیفه» و «امیرالمومنین» بیعت می‌کنند و بعد دست به حمله می‌زنند. اگر گروه‌های تروریستی قلمرو در اختیار نداشته باشند و تشکیلات آنان متلاشی گردد، برای گرگ‌های منزوی در کشورهای اروپایی دشوار خواهد بود تا یک حمله‏ی تروریستی را سازمان‌دهی کنند و شهرهایی مثل لندن را به وحشت اندازند.
سازمان‌های تروریستی وقتی متلاشی می‌شوند و قلمرو خود را از دست می‌دهند که به حمایت دولتی از آنان پایان داده شود. باید سازمان‌هایی مثل آی‏اس‏آی به حمایت از گروه‌های تروریستی پایان دهند و بریتانیا باید فشار لازم را بر این سازمان وارد کند. این سازمان به بهانه‏ی حمایت از امنیت ملی پاکستان و بهانه‌های واهی دیگر، تروریست‌ها را تقویت می‌کنند. شیخ‌هایی هم که به بهانه‏ی حمایت از مردم نادار به گروه‌های تروریستی پول می‌دهند، باید وادار شوند تا از این کار دست بردارند.
رییس‌جمهور ایالات متحده در سفرش به عربستان، به بسیار صراحت از کشورهای غرب آسیا خواست که جلو تمویل تروریسم را بگیرند. رییس‌جمهور ایالات متحده در سخنرانی‌اش در مورد راهبرد امریکا در افغانستان و جنوب آسیا، افشا کرد که پاکستان به تروریسم پناه می‌دهد و ایالات متحده دیگر تحمل این وضعیت را ندارد. وقتش است که بریتانیا هم با رییس‌جمهور امریکا هم‌صدا شود و اقدامات عملی در این راستا روی دست بگیرد.

اشتراک گذاري با دوستان :