وزارت دفاع: پاکستان به وعده خود وفا نمی‌کند

- حسین حیدری

شماری از مقام‌های بلندپایه حکومت‌های افغانستان، پاکستان و امریکا در یک نشست سه‌جانبه در کابل روی نابودی گروه‌های تروریستی به خصوص داعش بحث و گفتگو کردند.
تورن جنرال وزیری سخنگوی وزارت دفاع می‌گوید که آنان به وعده‌های کشور پاکستان برای نابودی گروه‌های تروریستی باور ندارند.
آقای وزیری گفت: «ما به وعده‌های پاکستان قطعاً باور نداریم، آن‌ها وعده می‌دهند، اما عملی نمی‌کنند. پاکستان به وعده خود هیچ وقت وفا نکرده است.»
گفته می‌شود که این جلسه سه‌جانبه نوبتی بوده است، یعنی در هر ۶ ماه این نشست سه‌جانبه بین مقام‌های نظامی امریکا، افغانستان و پاکستان برگزار می‌شود.
سخنگوی وزارت دفاع می‌گوید که این نشست سه‌جانبه روز سه‌شنبه، ۲۱ سنبله در سطح جنرالان دو ستاره‌‌ای افغانستان، امریکا و پاکستان در مقر وزارت دفاع برگزار شده است.
آقای وزیری افزود که در این نشست به نماینده‌گی از افغانستان رییس اوپراسیون وزارت دفاع، به نماینده‌گی از حمایت قاطع یک جنرال سه‌ستاره امریکایی و از پاکستان نیز رییس اوپراسیون نظامی آن کشور اشتراک داشته‌اند.
او اشاره کرد که در این نشست، روی مبارزه با گروه تروریستی داعش و جلوگیری از ورود جنگجویان گروه تروریستی داعش از پاکستان به افغانستان، کشیدن سیم خاردار در بعضی از نقاط مرزی از سوی پاکستان و حملات و شلیک‌های خودسرانه نظامیان پاکستان به سمت افغانستان بحث صورت گرفته است.
در همین حال دفتر رسانه‌های ارتش پاکستان در یک اعلامیه‌ی خبری گفته است که یک هیات شش نفری نظامی این کشور در نشست سه جانبه افغانستان، ایالات متحده و پاکستان در وزارت دفاع ملی افغانستان شرکت و روی همکاری‌های مبارزه با داعش گفت‌وگو کرده‌اند.
بر اساس این خبرنامه، هیات شش نفری پاکستان در یک نشست دوجانبه با مقام‌های افغان در باره‌ موشک‌پراگنی‌های مرزی، مبارزه با هراس‌افگنان و هماهنگی تلاش‌های ضد هراس‌افگنی در امتداد خط دیورند نیز بحث کرده‌اند.
این سفر مقام‌های بلندپایه حکومت پاکستان در حالی صورت می‌گیرد که دونالد ترمپ، رییس‌جمهور امریکا بعد از بحث‌های داغ و جنجال‌برانگیز صبح روز سه‌شنبه، ۳۱ اسد استراتژی جدیدش را در باره افغانستان اعلام کرد.
در این استراتژی، امریکا از هندوستان خواهان نقش‌آفرینی بیشتر در بخش‌های امنیت و اقتصاد افغانستان شده و به کشور پاکستان هشدار داده شده که امریکا دیگر نمی‌تواند در قبال حضور گروه‌هایی چون طالبان در پاکستان ساکت بماند.
آقای ترمپ گفته که امریکا میلیاردها دالر در اختیار پاکستان گذاشته، ولی آن کشور به گروه‌هایی که عوامل بی‌نظمی و خشونت هستند، فضای امن داده است.
رییس‌جمهور امریکا تأکید کرده: «پاکستان به سازمان‌هایی پناه داده که هر روز تلاش می‌کنند ما را بکشند، ما به پاکستان میلیاردها دالر پرداخت کرده‌ایم، ولی آن‌ها به تروریست‌هایی پناه داده‌اند که ما با آن‌ها می‌جنگیم، این وضع باید تغییر کند و این تغییر فوراً انجام خواهد شد، هیچ همکاری‌ای نمی‌تواند در مورد کشوری که به شبه‌نظامیان و تروریست‌هایی که نظامیان و مقامات امریکایی را هدف قرار می‌دهند، دوام بیاورد.»
گفتنی است که پس از اعلان استراتژی جدید امریکا در باره‌ی افغانستان و جنوب آسیا، به تازه‌گی جنرال نیکلسون، فرمانده عمومی نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان گفته است که نیروهای امریکایی در این کشور افزایش می‌یابد.
در حال حاضر ۸۴۰۰ سرباز امریکایی در چوکات ناتو در افغانستان حضور دارند و به صورت مجموعی مجموع نیروهای ناتو در افغاستان به ۱۳۰۰۰ هزار نظامی می‌رسد که بیشتر آن‌ها مسوولیت آموزش و مشوره‌دهی به نیروهای افغان را دارند.
هم‌چنان قابل ذکر است که اکنون قوای هوایی امریکا در افغانستان تا دو برابر افزایش یافته و برای ۴ سال آینده ۶ میلیارد دالر در بخش نیرو‌های هوایی افغانستان سرمایه‎گذاری خواهد شد.

اشتراک گذاري با دوستان :