درخواست امریکا از روسیه و چین برای اقدام مستقیم علیه کوریای شمالی

ایالات متحده از دولت‌های روسیه و چین خواسته برای جلوگیری از فعالیت‌های موشکی و هسته‌ای کوریای شمالی دست به «اقدام مستقیم» بزنند.
چین موضع پکن در مورد «تعلیق رزمایش در برابر تعلیق آزمایش» را تکرار کرده ‌است.
پیونگ‌یانگ چهار روز پس از دور تازه‌ای از تحریم‌های سازمان ملل، یک موشک را آزمایش کرده که برای دومین بار در هفته‌های اخیر از فراز خاک ژاپن عبور کرد.
رکس تیلرسون، وزیر خارجه امریکا، در بیانیه‌ای گفته است «چین مهم‌ترین صادرکننده نفت به کوریای شمالی‌ست. روسیه بزرگ‌ترین بازار کار برای کارگران اجباری کوریای شمالی‌ است.»
به گزارش رادیو فردا،‌ اشاره به «کارگران اجباری» نیروی کار کوریای شمالی‌ است که بنا بر گزارش‌ها به اجبار به خارج از آن کشور فرستاده شده و از منابع مهم درآمد دولت پیونگ‌یانگ هستند. سازمان ملل متحد در گزارشی در سال ۲۰۱۵ گفته بود این نیروی کار اجباری، مبلغی نزدیک به ۲.۳ میلیارد دالر را، در ارزهای خارجی، نصیب دولت کوریای شمالی می‌کند.
آقای تیلرسون افزوده است که مسکو و پکن «باید عدم مدارای خود با این آزمایش‌های موشکی عاری از حس مسوولیت را با دست‌زدن به اقدامات مستقیم خودشان، نشان دهند.»
خبرگزاری و رادیو تلویزیون دولتی چین، گفته‌های سخنگوی وزارت خارجه آن کشور را پخش کرده‌اند که پکن خواستار حفظ آرامش و پیداشدن راه‌حلی صلح‌آمیز برای بحران در شبه‌جزیره کوریای است. سخنگوی وزارت خارجه چین می‌گوید این کشور خواستار جدی گرفتن تعلیق‌های دوگانه است.
اشاره این وزارت‌خانه به پیشنهاد تعلیق رزمایش‌های امریکا و کوریای جنوبی در قبال تعلیق آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای کوریای شمالی‌ است. این پیشنهاد در دوره ریاست‌جمهوری باراک اوباما نیز مطرح شده بود که واشینگتن در آن زمان آن را رد کرد.
کوریای شمالی صبح روز جمعه دست به انجام تازه‌ترین آزمایش موشکی خود زد. این موشک که ستاد فرماندهی امریکا در اقیانوس آرام از انواع میان‌برد-دوربرد توصیف کرده، مسافتی در حدود ۳۷۰۰ کیلومتر را طی کرد، از افراز خاک جاپان گذشت، سبب شد تا گروهی از مردم جاپان به پناهگاه بروند و در نهایت در اقیانوس آرام فرود آمد.
این مسافت بالقوه برای رسیدن به جایی مانند جزیره گوام که پیش‌تر کوریای شمالی تهدید به هدف قرار دادن آن کرده بود، کافی‌ است. وزارت دفاع امریکا تاکید کرده خاک امریکای شمالی یا جزیره گوام در معرض تهدید قرار ندارد. گوام از مهم‌ترین پایگاه‌های امریکا در اقیانوس آرام است.
بیانیه تیلرسون در حالی صادر شده که قرار است شورای امنیت سازمان ملل امروز نشستی اضطراری در مورد آزمایش اخیر برپا کند.
تازه‌ترین دور تحریم‌های شورای امنیت ۲۰ سنبله تصویب شد. پس از آن دونالد ترمپ، رییس‌جمهوری امریکا گفته بود این اقدام، تنها یک گام‌ کوچک بوده و «با آنچه که قرار است در نهایت اتفاق بیفتد قابل مقایسه نیست». کوریای شمالی نیز به این تحریم‌ها واکنش نشان داد. روز چهارشنبه پیونگ‌یانگ گفته بود جاپان را غرق و امریکا را به «تاریکی و خاکستر» تبدیل خواهد کرد.

اشتراک گذاري با دوستان :