ناامنی مانع اشتراک متخصصان بین‌المللی در ششمین کنفرانس بین‌المللی جیولوجیکی هندوکش شد

- حسین حیدری

ششمین کنفرانس بین‌المللی جیولوجیکی هندوکش با حضور شماری از استادان، دانشجویان و متخصصان داخلی برای دو روز (۲۱ و ۲۲ سنبله) در دانشگاه پولی‌تخنیک راه‌اندازی شد.
محمدسعید کاکر، رییس دانشگاه پولی تخنیک این کنفرانس را علمی- تحقیقی دانست و گفت که متخصصان بین‌المللی در ششمین کنفرانس بین‌المللی جیولوجیکی هندوکش به دلیل ناامنی اشتراک نتوانستند.
در این کنفرانس قرار بوده است که متخصصان کشور‌های چک، بنگله‌دیش، اتریش، پاکستان، ایران و امریکا اشتراک کنند.
آقای سعید افزود که در دوره‌های پیش این کنفرانس متخصصان بین‌المللی اشتراک کرده بودند.
اولین دور این کنفرانس در سال ۲۰۰۷ راه‌اندازی و با فاصله زمانی دو ساله، پنجمین دور آن در سال ۲۰۱۵ در کابل برگزار شده است.
رییس دانشگاه پولی‌تخنیک هدف از برگزاری کنفرانس بین‌المللی جیولوجیکی هندوکش را ارتقای ظرفیت استادان، انجنیران و دانشجویان در بخش معادن می‌داند و می‌گوید که این را‌ه‌کردی خوبی است برای وصل‌شدن نهاد‌های آموزشی در بخش معادن و هم‌چنان آشناشدن شماری از انجنیران، استادان و دانشجویان با موسسات و نهاد‌های ملی و بین‌المللی که در بخش معادن کار می‌کنند.
او افزود: «در این دوره ۱۸ مقاله تحقیقی_ علمی ارایه می‌شود، متخصصانی که در این کنفرانس اشتراک نتوانستند، مقاله‌های شان را از طریق ویدیو کنفرانس ارایه خواهند کرد، خواست ما این است مجموعه مقالاتی که در این دوره و دوره‌های قبل ارایه شده به شکل کتابی چاپ شود و در دسترس کسانی که نیاز دارند قرار بگیرد.»
در همین حال دکتر عبدالطیف روشان، سرپرست وزارت تحصیلات عالی کشور این کنفرانس را مفید دانست و گفت که این وزارت، مجموعه‌ مقالاتی که در کنفرانس بین‌المللی جیولوجیکی هندوکش ارایه می‌شود را چاپ می‌کنند.
آقای روشان افزود که هندوستان وعده همکاری در بخش ‌آموزش‌های معادن را به وزارت تحصیلات عالی داده است.
با استفاده از این فرصت‌ها وزارت تحصیلات عالی تلاش دارد که برای دانشگاه پولی تخینیک انستیتیوت‌های تخصصی‌تری را ایجاد کند.
این وزارت هم‌چنان تصمیم دارد که زمینه ارتباط و دوره‌ی کار‌آموزی را برای دانشجویان دانشگاه پولی‌تخنیک در وزارت‌های شهرسازی و احیا و انکشاف دهات و ریاست شهرداری کابل فراهم کند.
سرپرست وزارت تحصیلات عالی می‌گوید دانشجویانی که از دانشگاه پولی تخنیک فارغ می‌شوند، باید پروژه‌ها را مدیریت بتوانند، یعنی در دروان دانشجویی تجربه کار پیدا کنند.
آقای روشان هم‌چنان می‌گوید که دانشگاه‌های کشور به دو بخش تقسیم می‌شوند: تحقیقی و درسی.
به قول او دانشگاه پولی‌تخنیک می‌تواند، یکی از پوهنتون‌های تحقیقی کشور شود.
در عین حال مشاور تخنیکی وزارت معادن و پترولیم، معادن را سررشته اقتصاد و عواید کشور دانست و گفت که مشکلات امنیتی در بعضی موارد مانع کار‌شان شده است، اما آنان با وجود مشکلات روی برآورده‌شدن اهدافی که تعیین کرده‌اند کار می‌کنند.
این مشاور وزارت معادن و پترولیم، ششمین کنفرانس بین‌المللی جیولوجیکی هندوکش را ارزنده و مفید دانست و گفت که از برکت نظام تحصیلی کشور و دیپارتمنت‌های دانشگاه پولی تخنیک است که نیروی جوان در بخش‌های معادن کار می‌کنند.
او تاکید کرد که در نهاد‌های تحصیلی باید روش‌های جدید و موثر آموزشی جای‌گزین روش‌های کهنه آموزش شود.
در همین حال صمد ولی، نماینده موسسه «همکار آلمان یا جی‌آی‌زید» که همکار مالی این کنفرانس بوده، می‌گوید که آنان روی استخراج معادن کشور به شکل بهترش با همکاری متخصصان داخلی و استادان داخلی این بخش کار می‌کنند.
آقای ولی گفت که کارگاه‌های آموزشی را برای ارتقای ظرفیت استادان در بخش جیولوجی معدن در دانشگاه پولی‌تخینک برگزار کرده‌اند.
هم‌چنان موسسه همکار آلمان وزارت تحصیلات، دانشگاه‌های پولی تخنیک و بلخ را با شماری از نهاد‌های آموزشی کشور‌های چین و ایران به خاطر کسب تجربه و مهارت در بخش معادن وصل کرده است.
این موسسه زمینه سفر شماری از متخصصان و استادان افغان را چند سال پیش برای تبادل تجارب در نهاد‌های آموزشی کشور چین در بخش معدن نیز فراهم کرده بود.
ولی صمد، نماینده موسسه همکار آلمان می‌گوید که آنان هم‌چنان کتاب‌خانه مجهز را در بخش جیولوجی معدن برای استادان و دانشجویان دانشگاه پولی تخنیک ایجاد کرده‌اند.
به قول او در کنار این‌ها نصاب تحصیلی ۳ دیپارتمنت، دانشگاه پولی تخنیک را به‌روز کرده‌اند.
موسسه همکار آلمان در حال حاضر روی ایجاد یک لابراتوار مجهز برای دانشکده جیولوجی معدن این دانشگاه کار می‌کند.
ولی صمد می‌گوید که کار ابتدایی این لابراتوار ختم و وسایل آن نیز خریداری شده است.
قرار است، این لابراتوار برای کار عملی دانشجویان به زودی فعال شود.
گفتنی است که ششمین کنفرانس بین‌المللی جیولوجیکی هندوکش برای دو روز برگزار شده است. سه‌شنبه ۲۱ سنبله و چهارشنبه ۲۲ سنبله روز دومی و پایانی این کنفرانس خواهد بود. در این دو روز متخصصان داخلی به شکل حضوری و متخصصان بین‌المللی به شکل آنلاین مقاله‌های‌ تحقیقی- علمی‌شان را در بخش‌های گوناگون معادن ارایه می‌کنند.

اشتراک گذاري با دوستان :