آماده‌گی آلمان برای اخراج گروهی پناهجویان افغان

چند ایالت آلمان بار دیگر بعد از یک وقفه طولانی برای اخراج گروه جدیدی از پناهجویان افغان آماده‌گی می‌گیرند. اخراج گروهی پناهجویان از آلمان پس از ۳۱ ماه می به دلیل یک حمله مرگبار در کابل متوقف شد.
به گزارش دویچه وله، شورای پناهجویان ایالت نوردراین ویستفالن به خبرگزاری آلمانی گفته که دست‌کم قرار است یک هوا‌‌‌‌پیما با ۱۲ پناهجو از ایالت‌های نوردراین ویستفالن، بایرن و هامبورگ سه شنبه شب از میدان هوایی دوسلدورف به سوی کابل پرواز کند.
شورای پناهجوین گفته است که در این پرواز چهار پناهجو از ایالت نوردراین ویستفالن، شش تن از ایالت بایرن و دو تن دیگر از ایالت های هِسن و هامبورگ اند.
اما وزارت داخله ایالت هِسن این معلومات را نادرست خواند که براساس آن گویا یک پناهجوی افغان از این ایالت نیز شامل این پرواز اخراج گروهی است.
این نخستین اخراج گروهی به افغانستان بعد از حمله تروریستی ۳۱ می در کابل است که بر اثر آن سفارت آلمان در شهر به شدت ویران شد. سازمان های امدادی، اخراج‌های پناهجویان به افغانستان را رد می کنند، زیرا آن‌ها وضعیت امنیتی در افغانستان را خطر بزرگ برای زندگی می‌دانند. یک سخنگوی شورای پناهجوین در این باره گفت: «وضعیت امنیتی در آن‌جا ترسناک است، به این دلیل انسان های اخراج شده با خطر بزرگ مواجه اند.» حکومت افغانستان قبول کرده است که اخراج پناهجویان رد شده از آلمان را بدون مشکلات می‌پذیرد.
براساس قوانین آلمان در صورتی که زنده‌گی یک نفر یا آزادی‌اش به دلیل «نژاد، دین، ملیت یا باورهای سیاسی» در کشور مبدا در خطر باشد، یا این که با خطر شکنجه و جزای مرگ مواجه باشد، نباید از این کشور اخراج گردد. اما براساس اظهارات حکومت آلمان، افغان‌ها در همه مناطق افغانستان با این گونه خطرها مواجه نیستند. تا به حال آلمان در چندین پرواز، به صورت گروهی بیش از ۱۰۰ پناهجوی رد شده را به افغانستان اخراج کرده است.

اشتراک گذاري با دوستان :