سرنوشت مبهم همسران افغان جنگجویان داعش در کمپ عراق

زنان و کودکان افغان مربوط به جنگجویان داعش در میان بیش از ۱۴۰۰ عضو خانواده خارجی اند که از سوی حکومت عراق در یک کمپ در حومه شهر موصل نگهداری می شوند و در بی سرنوشتی کامل به سر می‌برند.
هرچند مقامات عراقی می‌گویند زنان خارجی داعش را تا کنون متهم به جرمی نکرده‌اند، اما نهادهای مدافع حقوق بشر از آینده این زنان و کودکان نگران اند.
به گزارش صدای امریکا، زنان و کودکان همه خارجی اند و بیشتر آنان از کشورهای آسیای مرکزی، روسیه و ترکیه به عراق رفته‌اند. در میان آنان اتباع افغانستان، ایران و چین نیز دیده می‌شوند.
آنان در نتیجه سقوط آخرین سنگر داعش در شهر تلعفر در شمال عراق در اواخر ماه آگست، خود را به نیروهای پیش‌مرگه کرد تسلیم کرده بودند. نیروهای پیش‌مرگه، آنان را به حکومت عراق تسلیم داده‌اند.
به گفته مقامات عراقی، این زنان و کودکان ممکن در صورت توافق حکومت‌ها، به کشور‌های خودشان بازگردانده شوند. گفته می‌شود که خانواده های مقیم کمپ، «در نا امیدی شدید به سر می‌برند.»
زنانی که در کمپ نزدیک موصل نگهداری می‌شوند، از سرنوشت همسران خود چیزی نمی‌دانند. به گفته آن‌ها، شوهران شان نیز خود را به نیروهای پیش‌مرگه تسلیم کرده اند.
میلانی مرکهام، سخنگوی شورای مهاجرین ناروی، می‌گوید که آینده این خانواده‌های غیرعراقی، روشن نیست و آن‌ها حق خروج از کمپ را نیز ندارند. خانم مرکهام می‌افزاید: «ما از حکومت عراق می‌خواهیم تا با در نظرداشت حقوق اولیه بشری آن‌ها، هرچه عاجل در مورد سرنوشت شان تصمیم بگیرد.»
نیروهای پیش‌مرگه می‌گویند، با نزدیک‌شدن به خط مقدم جبهه، شماری از جنگجویان داعش را کشته و بعضی از آن‌ها را به حکومت عراق تسلیم داده‌اند.
مقامات عراقی به فلم‌برداری از داخل کمپ اجازه نمی‌دهند، اما شماری از زنان به اسوشیتد پرس گفته‌اند که آنان به تعقیب شوهران شان به خاطر زنده‌گی در یک اجتماع به باور خودشان واقعا اسلامی، به عراق سفر کرده‌اند.
زنان با کودکان شان، اکنون دنبال پیدا کردن همسران خود اند که در سنگر داعش بر علیه نیروهای عراقی می جنگیدند. آن‌ها خواستار برگشت به کشورهای خود هستند.
حکومت عراق، چندی پیش اعلام کرد که خواستار محاکمه شهروندان خارجی است که با داعش در عراق پیوند داشته‌اند.

اشتراک گذاري با دوستان :