دولت‌های حامی تروریسم باید مجازات شوند

۱۶سال پیش تروریست‌های القاعده به قلمرو ایالات متحده حمله کردند. در این حمله سه هزار انسان بی‌گناه جان باختند. ایالات متحده به این نتیجه رسید که بدون جنگ با تروریسم، نمی‌تواند امنیت قلمرو و شهروندانش را تأمین کند. اما جنگ با تروریسم تا حال ادامه دارد. با آن که القاعده تقریباً نابود شده، اما گروه‌های خطرناک‌تر تروریستی مثل داعش سربلند کرده‌اند. گروه طالبان که میزبان القاعده بود و بن‌لادن به رهبر این گروه بیعت کرده بود، هنوزهم فعال است. طالبان تهدید استراتژیک برای دولت افغانستان هستند. این گروه مانع سرمایه‌گذاری، بازسازی وتوسعه‏ی افغانستان شده‌اند.
این وضعیت، معلول سیاست دوگانه‏ی برخی از دولت‌ها است. به عنوان نمونه، پاکستان دوگانه بازی می‌کند. پاکستان هم خودش را متحد ناتو می‌داند وهم به طالبان کمک می‌کند. ایالات متحده‏ی امریکا، به تازه‌گی از این حقیقت پرده برداشت. رییس جمهور امریکا گفت که پاکستان به نماینده‌گان شر، بی‌نظمی و هرج ومرج، پناه داده است.
برخی از دولت‌های عربی هم برخورد دوگانه با تروریسم دارند.آنان از یک طرف از اصل مبارزه با تروریسم سخن می‌گویند ولی اجازه داده‌اند که گروه‌های تروریستی از قلمرو آنان تمویل شوند. این سیاست دوگانه به تقویت تروریسم انجامیده است. ایالات متحده باید به پاکستان فشار بیشتری وارد کند. ایالات متحده باید صرف به حرف بسنده نکند و اقدامات عملی را علیه پاکستان روی دست گیرد. باید پاکستان وادار ساخته شود تا دست از میزبانی گروه‌های تروریستی بردارد و زمینهرا برای پایان جنگ در افغانستان فراهم سازد. وقتی قلمرو پاکستان دراختیار گروه‌های تروریستی نباشد، بیشتر این گروه‌ها ربط خود را با وضعیت از دست می‌دهند.
رییس جمهور ایالات متحده در شروع امسال گفت که کشورهای عرب‌زبان باید جلو تمویل تروریسم را بگیرند. رییس‌جمهور ترامپ در سفرش به ریاض هم به این نکته تأکید کرد. وقتش است که ایالات متحده این درخواست رییس‌جمهورش را عملیاتی کند. ایالات متحده باید کشورهایی را که به این خواست رییس جمهور، عمل نمی‌کنند، زیرفشار قرار دهد. باری ریچارد‌ هالبروک به حامد کرزی، رییس جمهور پیشین افغانستان گفته بود که سالانه ده‌ها میلیون دالر از کشورهای حاشیه‏ی خلیج فارس به طالبان والقاعده کمک می‌شود. دراسناد ویکی‌لکس هم آمده است که منابعی درعربستان ودیگر کشورهای عربی، طالبان، القاعده ولشکر طیبه را تمویل می‌کنند.
حتا عرب‌هایی که با القاعده و طالبان مخالف‌اند، درتمویل آنان نقش دارند. آنان می‌خواهند ناراضیان اسلام‌گرای‌شان را به صفوف طالبان والقاعده برانند وخودشان از دست آنان راحت شوند. تازمانی که این منابع مالی قطع نشود، تروریسم وجود خواهد داشت. ایالات متحده باید برپاکستان وکشورهای حاشیه‏ی خلیج فارس فشار وارد کند تا از میزبانی گروه‌های تروریستی وتمویل آنان دست بکشند. این کشورها باید حس کنند که اگر منابع مالی تروریست‌ها را نخشکانند و آنان را از قلمرو خود نرانند، خیلی چیزها را از دست می‌دهند. اگر چنین احساسی به این کشور‌ها داده نشود، تمویل ومیزبانی تروریسم ادامه خواهد یافت. ادامه‌ی تمویل ومیزبانی تروریسم، امنیت جهانی ومنافع دنیای متمدن را آسیب خواهد زد. دنیا باید دربرابر تروریسم بسیج شود ومنابع مالی، تسلیحاتی، آموزشی و فکری آنان را بخشکاند.

اشتراک گذاري با دوستان :