یادبود از ۱۱ سپتامبر و تاکید به ادامه همکاری‌ها با افغانستان

- حسین حیدری

سفارت امریکا در کابل روز دوشنبه، ۱۱ سپتامبر برابر با ۱۸ سنبله با برگزاری مراسمی از حادثه تروریستی۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ یادبود به عمل آورد.
در این مراسم به ادامه همکاری‌ها با حکومت و مردم افغانستان تأکید شده.
سرپرست سفارت امریکا در این مراسم گفت: «همکاری‌های‌ خود را با حکومت و مردم افغانستان ادامه می‌دهیم و در برابر تروریستان به صورت مشترک مبارزه می‌کنیم.»
در همین حال رییس اجرایی کشور نیز در جلسه عمومی کابینه روز دوشنبه، ۲۰ سنبله گفت که در ۱۱ سپتامبر تروریستان به رهبری اسامه بن‌لادن حملاتی را بر برج‌های نیویارک انجام دادند و جان هزاران نفر را گرفتند.
آقای عبدالله با مردم و دولت ایالات متحده امریکا ابراز هم‌دردی کرد و گفت که نهم و یازدهم سپتامبر در تاریخ معاصر جهان یک نقطه‌ی عطف بود و دنیا را بیشتر متوجه خطر تروریسم ساخت.
رییس اجرایی کشور از پالیسی جدید امریکا یادآوری کرد و گفت که ضرور است تا در زمینه‌ی بخش‌های این پالیسی جلساتی میان سیاسیون کشور برگزار شود.
عبدالله عبدالله ابراز امیدواری کرد که مثل گذشته در برابر تروریستان، مواضع کشورها واحد باشد.
در ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ شماری از اعضای گروه القاعده چهار هواپیمای تجارتی- مسافر‌بری را ربودند و به مرکز تجارتی جهانی در نیویارک و پنتاگون در شهر ویرجینیای امریکا زدند. در نتیجه این برخورد‌ها نزدیک به ۳ هزاز تن از کشور‌های مختلف جهان کشته شدند.
حادثه ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ تاکنون بزرگ‌ترین عملیات تروریستی تاریخ ایالات متحده امریکا به‌شمار می‌آید و پیامدهای مختلف سیاسی، اقتصادی، امنیتی و نظامی برای این کشور و جامعه جهانی داشته است.
کم‌تر از یک ماه پس از حملات ۱۱ سپتامبر در ایالات متحده امریکا، جورج دبلیو بوش، رییس‌جمهور وقت امریکا، پس از رد درخواستش از سوی رژیم طالبان درباره تحویل‌دادن اسامه بن‌لادن رهبر القاعده، حملات نظامی وسیعی را در افغانستان به خاطر سرنگونی طالبان با همکاری ایتلاف همکارش آغاز کرد.
بر علاوه ایالات متحده امریکا، با عملیات هوایی از طریق نیروهای سازمان سیا و نیروهای ویژه‌اش، به ایتلاف شمال در افغانستان کمک و آن‌ها را پشتی‌بانی می‌کرد.
در ماه نوامبر سال ۲۰۰۱ ، نزدیک به یک هزار سرباز امریکایی در افغانستان مستقر شدند. این سربازان در سال بعد، شمارشان به ده هزار رسید.
در سال ۲۰۰۸ میلادی فرمانده امریکایی مستقر در افغانستان به خاطر اقدامات انسانی، خواهان یک استراتژی واقعی ضد شورش شد. جورج دبلیو بوش به این خواست موافقت کرد. در اواسط سال ۲۰۰۸ میلادی ۴۸ هزار و ۵۰۰ سرباز امریکایی به افغانستان فرستاده شدند.
باراک اوباما در سال ۲۰۰۹ میلادی، در ماه‌های اول ریاست جمهوری‌اش، وعده داده بود که دو جنگ عراق و افغانستان را به پایان می‌رساند، تعداد سرباز امریکایی نزدیک به ۶۸ هزار سرباز رسید.
اول دسامبر همین سال باراک اوباما اعلام کرد که ۳۰ هزار سرباز اضافی را به افغانستان می‌فرستد و شمار سربازان امریکایی تا سال ۲۰۱۱ میلادی به ۱۰۰ هزار سرباز ارتقا یافت. هدف این افزایش، تحریم طالبان و تقویت نهادهای افغان بود.
در ماه سپتامبر ۲۰۱۴ میلادی، افغانستان یک موافقت‌نامه امنیتی دو جانبه را با ایالات متحده امریکا امضا کرد و هم‌چنان یک متن مشابه آن را با ناتو: ۱۲ هزار و ۵۰۰ سرباز خارجی، که ۹۸۰۰ تن آن‌ها امریکایی اند در کشور تا سال ۲۰۱۵ میلادی بعداز پایان عملیات نظامی ناتو باقی می‌مانند.
پس از این، نیروهای ایالات متحده امریکا دو مأموریت را به عهده خواهند داشت: ادامه عملیات ضد تروریستی علیه بقایای القاعده و آموزش به نیروهای افغان.
در آخر ماه دسامبر، مأموریت نظامی ناتو به پایان می‌رسد و به ماموریتی به نام «ماموریت حمایت قاطع» بدل می‌شود.
اما وضعیت امینتی به سوی بدترشدن رفت، در جولای ۲۰۱۶ میلادی باراک اوباما یک بار دیگر سرعت خروج نیروهای امریکایی را کاهش داد و اعلان کرد که تا سال ۲۰۱۷ میلادی، ۸۴۰۰ سرباز آن کشور در افغانستان باقی می‌مانند. دونالد ترمپ، رییس‌جمهور ایالات متحده امریکا، در بیستم آگست ۲۰۱۷ در پایگاه نظامی فورت مایر در نزدیکی واشنگتن، در جمعی از مقام‌های این کشور و سربازان امریکایی، استراتژی جدید امریکا برای افغانستان و آسیای جنوبی را اعلام کرد. پیش از اعلان استراتژی تازه امریکا، دونالد ترمپ رییس‌جمهور امریکا به جمیز ماتیس وزیر دفاع خود، اختیار افزایش نیروهای امریکایی در افغانستان را داده بود. بر اساس گزارش‌ها ۴ تا ۵ هزار نیروی امریکایی دیگر به افغانستان فرستاده خواهند شد.
در حال حاضر ۸۴۰۰ سرباز امریکایی در چوکات ناتو در افغانستان حضور دارند که مجموع نیروهای ناتو در افغاستان به ۱۳۰۰۰ هزار نظامی می‌رسد. اکثر آن‌ها مسوولیت آموزش و مشورت‌دهی به نیروهای افغان را دارند.

اشتراک گذاري با دوستان :