سلسله گزارش‌های فیچری: انگیزه‌ها برای افزایش شمار بانوان خبرنگار در دایکندی

در مورد این گزارش: ملل متحد مأموریت دارد تا از دولت افغانستان و مردم آن با هدف مشترک‌رسیدن به ثبات، آزادی و ملتی صلح‌آمیز، پشتی‌بانی کند. گزارش زیر می‌خواهد تا در مورد بعد انسانی این‌که چگونه افغانستان و ملل متحد با هم چالش‌های زیادی را برای رسیدن به این هدف پشت سر می‌گذارند، صحبت کند.

دایکندی، افغانستان

انسیه نجفی پس از دو سال کار به حیث خبرنگار در محیطی عمیقاً پرچالش در حالی که خنده بر لب و چادر درخشان آبی رنگ بر سر دارد، کاملاً مطمین است که می‌تواند به خبرنگاری در رادیو و میزبانی بحث‌های رادیویی ادامه دهد. یک روز او خانواده‌ای را در یکی از کوچه‌های شهرش پیدا کرد که هنگام گریختن از جنگ در جنوب افغانستان طفل خود را از دست داده بودند.
انسیه گفت: «آن‌ها اصلاً نمی‌دانستند باید با طفل خود چه کنند، آن‌ها طفل خود را به شفاخانه بردند و مقامات آن‌ها را بیرون فرستاده بودند. من آن‌ها را دوباره فرستادم و به آن‌ها نشان دادم که چگونه می‌توانند درخواست سرپناه بدهند. از زمانی که در برخوردها تغییر به میان آمده است، چیزی که من دیده‌ام بهترشدن فرهنگ پذیرش بی‌جاشده‌گان از سوی باشنده‌گان محل است.»
ولایت دایکندی در قلب مناطق مرتفع مرکزی افغانستان قرار دارد. آب و هوای خشک آن برای پرورش سیب و بادام مناسب است. نیلی مرکز این ولایت از جنوب، غرب و شرق با جنگ احاطه شده است. با این‌که نسبت به دیگر ولایاتی که در جنگ به سر می‌برند این ولایت آرام است، ولایت دایکندی فقیر است و با مشکلات متعدد اجتماعی و صحی به شمول سوء تغذیه روبه‌رو است. با این حال گروه غالب هزاره به صورت فعال مشارکت زنان به شمول رسانه‌ها را ترویج می‌کنند که از آن‌ها الگویی در سطح ملی در افغانستان می‌سازد.
بر اساس معلومات نی، حمایت‌کننده رسانه‌های آزاد، زنان افغان در سراسر کشور با عزم راسخ، اراده قوی و سخت‌کوشی با وجود تهدیدات امنیتی و موارد مستند آزار و اذیت، حضورشان در رسانه‌ها را ۱۲ درصد افزایش داده‌اند. حتا با ۱۲ درصد افزایش تنها ۱۷ درصد خبرنگاران افغانستان را زنان تشکیل می‌دهند، اتحادیه ملی خبرنگاران می‌گویند، اما این روند تشویق‌کننده است، گماشتن زنان در پست‌های ارشد خبرنگاری آن‌ها را برای دیگر زنان بدل به یک الگو می‌سازد تا از آن‌ها الهام بگیرند.
انسیه که ۲۳ ساله است مثالی از انگیزه زنان جوان افغان که در جستجوی کار در حرفه‌ای می‌باشند، است. او کارش را دو سال پیش با طفل سه ماهه و به کمک خانواده‌اش، آغاز کرد. وی گفت: «من حمایت مورد نیاز را با خود داشتم، به شمول حمایت همسرم.» او افزود: «زمانی که در ساحه کار هستم زنان با من احساس راحتی می‌کنند و در مورد مشکلات‌شان با من صحبت می‌کنند.»
دنیای خبرنگاری در شانزده سال گذشته روی دیگرش را به زنان افغان نشان داده است. تا سال ۲۰۰۱، در رژیم طالبان، حتا فکر رسانه‌ای که جامعه باز را تشویق کند، وجود نداشت. زنان مجبور شدند تا در خانه بمانند و حتا برای تعلیم و تربیه شلاق زده شدند. تورپیکی امرخیل تهیه‌کننده با تجربه بخش ارتباطات عامه هیأت معاونت ملل متحد در افغانستان (یوناما) و کسی که با تیم‌های رادیویی زنان در سراسر کشور کار می‌کند می‌گوید: «همه چیز پس از ۲۰۰۲ برای زنان افغان در بخش خبرنگاری نو بود.»
مأموریت سازمان ملل متحد در افغانستان شامل حمایت از رادیویی‌های محلی، از جمله رادیوی‌های نیلی، و آموزش در مورد دسترسی عمومی به اطلاعات از طریق رسانه‌ها است، که سازمان ملل متحد آن را قلمرو یک جامعه باز می‌داند. امرخیل گفت: «در حال حاضر، شمار زنانی که در رسانه‌ها کار می‌کنند، ممکن است افزایش یابد، اما هنوز هم موانع زیادی وجود دارد.» امرخیل افزود: «من اکنون با تیم‌هایی در ساحه کار می‌کنم که با چادری (سر تا پا پوشیده) به کار می‌آیند و مصاحبه خود را با چادری انجام می‌دهند، مخصوصاً اگر خارج از دفتر باشند. هنوز آسان نیست تا زنان را قانع ساخت که این مسلک عالی یا حتا مناسب برای آن‌هاست».
حتا در پایتخت کابل، هنوز آزار و اذیت زیادی برای زنان وجود دارد، که اغلب از جنس مخالف است. مکیه منیر، که چنین مواردی را برای انجمن خبرنگاران جنوب آسیا اداره می‌کند، می‌گوید: «ما شکایات زیادی از آزار و اذیت جنسی گرفته‌ایم. ما در واقع گاهی گزارش‌هایی را منتشر نمی‌کنیم که آزار و اذیت‌های شدید را منتشر کنند، زیرا ما نمی‌خواهیم زنان را ترسانده و از حرفه دور کنیم.»
با این حال، زنان تاریخ‌چه طولانی روزنامه‌نگاری افغانی دارند و بیش از یک قرن در این حرفه مشغول به کار بوده‌اند، به گفته نجیبه ایوبی، مدیر اجرایی رادیو کلید، که یک شبکه ملی از رادیوهایی است که رهبری ترویج مشارکت زنان در رسانه را به عهده دارد، گفت: «تقریباً یک قرن قبل وقتی ملکه ثریا از اروپا دیدار کرد، با مفکوره آغاز نشرات جدید روی مسایل زنان به کشور برگشت که در برگیرنده موضوعات شامل مسایل مربوط به کار در منزل و هم‌چنین بیوگرافی زنان پیش‌گام می‌باشد.»
بعداً در دهه ۵۰ و ۶۰ در دوره سلطنت ظاهر شاه، زنان به عنوان خبرنگاران، ادیتورها و تهیه‌کننده‌گان برنامه‌های تلویزیونی به طور آزادانه به کار خود ادامه دادند.
با این حال، به گفته خانم ایوبی رسانه‌ها هنوز حرفه‌ای پدرسالارانه باقی مانده که تحت سلطه مردان است. با وجود سختی‌ها، خانم ایوبی می‌گوید که جذابیت کار به عنوان روزنامه‌نگاری هم‌چنان قوی است، مخصوصاً برای زنان جوان افغان که مایل به ایجاد تغییر هستند. او می‌گوید: «این امکان را برای شهرت فراهم می‌کند، نه ثروت.»
با این حال، در این‌جا در دایکندی گردآلود، که در لیست مکان بودباش برای دیپلمات‌ها و یا حتا کارکنان کمک‌رسان نیست، شواهد کمی وجود دارد که جذابیت خبرنگاری امید شهرت در این شهر را به جود آورده است. چندین تن زنان از خبرنگارگفتند که مردان با آن‌ها به طور منظم، به نحوه تحقیرآمیز صحبت می‌کنند و آن‌ها در تنظیم مصاحبه‌ها مشکلاتی دارند.
معصومه سیرت، ۲۴ ساله، در رادیو نیلی با تقریباً هیچ پشتی‌بانی از هم‌تایان خود و هیچ تشویقی از خانواده‌اش شروع به کار کرد. او گفت: «وقتی من این‌جا کار را آغاز کردم، مردم قریه پشت سر من گپ می‌زدند. آن‌ها می‌پرسیدند: «او چرا این کار را می‌کند؟» من در این رابطه با مادرم و پدرم صحبت کردم پدرم نیز مخالفم بود، اما در نهایت پدرم برایم اجازه این کار را داد.»
برای معصومه، الهام‌بخشی به کار در برخی از مسایل مشابه همکارش، انسیه بود. این «گزارش بزرگ» او بود که به او کمک کرد تا ارزش اساسی خبرنگاری را تشخیص دهد.
او گفت: «این گزارش در مورد دو خواهر سال‌خورده بود که در یک اتاق کوچک با هم زنده‌گی می‌کردند و با بافنده‌گی به زنده‌گی خود ادامه می‌دادند. من نزد آن‌ها رفتم و با آن‌ها ملاقات کردم. مردم فکر می‌کردند که آن‌ها از زمستان نمی‌توانند زنده برایند و سرما سبب مرگ ایشان خواهد شد، اما پس از گزارش من در آن مورد، دو تاجر کمک کردند و تماس تیلفونی وزارت امور زنان را به ایشان دادم، این داستان واقعاً بینش مرا در تاثیری که من می‌توانستم از کارم داشته باشم تغییر داد و در حال حاضر تمام مردم صحبت‌هایی در رابطه به این که چرا من به عنوان یک خبر نگار در محله خود کار می‌کنم، پایان دادند.»

اشتراک گذاري با دوستان :