نی: مرکز منبع معلومات افغانستان به‌نام خانم دوپری نام‌گذاری شود

۸صبح، کابل: دفتر «نی» حمایت‌کننده رسانه‌های آزاد افغانستان، پیشنهاد کرده که مرکز منبع معلومات افغانستان در دانشگاه کابل به‌نام نانسی هاچ دوپری نام‌گذاری شود.
نانسی‌هاچ دوپری، پژوهش‌گر و تاریخ‌نگار امریکایی که بیشتر از ۶۰ سال در کنار مردم افغانستان زنده‌گی کرده و پژوهش‌های زیادی در رابطه به فرهنگ و تمدن کشور انجام داده است، بامداد روز یک‌شنبه به عمر ۹۰ ساله‌گی در شفاخانه‌ای در شهر کابل درگذشت.
دفتر «نی» می‌گوید که خانم دوپری که در سال ۱۹۲۷ میلادی در ایالات متحده امریکا به دنیا آمد، در راستای گسترش و تعمیم آزادی بیان و نیز تاریخ‌نگاری در افغانستان کار‌های موثری انجام داده است. به گفته دفتر «نی»، خانم دوپری مرکز منبع معلومات افغانستان را در دانشگاه کابل ایجاد کرده که در میان دانشجویان و خبرنگاران از ارزش ویژه‌ا‌ی برخوردار است.
دفتر «نی» می‌افزاید که خبرنگاران زیادی برای کسب معلومات به مرکز منبع معلومات افغانستان مراجعه می‌کنند و زمینه خوب دسترسی به اطلاعات را ایجاد کرده است.
دفتر نی حمایت‌کننده رسانه‌های آزاد افغانستان مرگ خانم نانسی را یک ضایعه بزرگ برای آزادی بیان و دسترسی به اطلاعات در افغانستان دانسته و از دولت خواسته تا به‌پاس خدمات ارزنده او «مرکز منبع معلومات افغانستان» را به‌نام نانسی هاچ دوپری نام‌گذاری نماید.
نی در عین‌حال تاکید کرده که به پاس خدمات خانم دوپری در راستای دسترسی به اطلاعات و آزادی بیان در کشور، دولت افغانستان باید راه‌اندازی سمینار‌های علمی‌ و پژوهشی را در کشور گسترش داده و زمینه چرخش آزاد اطلاعات را بیشتر از پیش آسان سازد.

اشتراک گذاري با دوستان :