آماده‌گی افغانستان برای انجام گفت‌وگوهای «همه‌جانبه» با پاکستان

- ظفرشاه رویی

هم‌زمان با اعلام آماده‌گی دولت ترکیه برای کمک به بهبود روابط میان افغانستان و پاکستان، اشرف غنی رییس‌جمهور کشور می‌گوید که دولت افغانستان خواستار داشتن روابط خوب با همسایه‌های خویش است و برای انجام گفت‌وگوهای «همه‌جانبه» با دولت پاکستان آماده‌گی لازم دارد.
آقای غنی که روز یک‌شنبه، نوزدهم سنبله، با رجیب طیب اردوغان رییس‌جمهور ترکیه در حاشیه‌ی اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی در آستانه پایتخت قزاقستان دیدار و گفت‌وگو داشت، هم‌چنین تأکید کرده که شرایط موجود در منطقه باید تغییر کرده و از فرصت پیش آمده برای تامین صلح و ثبات استفاده شود.
رییس‌جمهور غنی از اعلام استراتژی جدید ایالات متحده امریکا به عنوان یک فرصت منطقه‌ای یاد کرده می‌گوید که از این فرصت باید به نفع منطقه استفاده شود. آقای غنی این استراتژی را جامع و روشن توصیف کرده می‌گوید: «افغانستان خواستار داشتن روابط خوب با کشورهای همسایه‌اش می‌باشد و با پاکستان آماده‌ی مذاکرات همه‌جانبه است.»
هرچند رییس‌جمهور غنی مشخص نکرده که دولت افغانستان در چه زمینه‌هایی با پاکستان مذاکره خواهد کرد، اما شاه‌حسین مرتضوی سرپرست دفتر سخنگوی ریاست‌جمهوری، می‌گوید که هدف رییس‌جمهور از آماده‌گی دولت برای انجام مذاکرات همه‌جانبه با پاکستان، صلح با اسلام‌آباد است. به گفته آقای مرتضوی،‌ تا زمانی که افغانستان با پاکستان صلح نکند، وضعیت امنیتی در کشور و منطقه بهبود نخواهد یافت.
سرپرست دفتر سخنگوی ریاست‌جمهوری می‌افزاید که اکثریت گروه‌های تروریستی به عنوان ابزاری به دست پاکستان قرار دارند و هر گاه مشکل با آن کشور حل نگردد، مشکلات موجود امنیتی در کشورهای منطقه خاتمه نخواهد یافت. شاه‌حسین مرتضوی گفت: «برای ما گفت‌وگو با پاکستان اهمیت دارد و خواستی را که رییس‌جمهور ترکیه مبنی بر بهبود رابطه میان افغانستان و پاکستان مطرح کرده، رییس‌جمهور افغانستان هم اعلام کرده گفت که افغانستان آماده‌گی همه‌جانبه دارد تا با پاکستان روی موضوع صحبت کند.» آقای مرتضوی هم‌چنین گفت که با اعلام استراتژی جدید ایالات متحده امریکا انتظار می‌رود که دولت پاکستان شرایط منطقه را درک کرده و دست از حمایت از گروه‌های تروریستی بردارد.
اشرف غنی به دنبال یک حمله‌ی خونین تروریستی در ماه اسد سال ۱۳۹۴ خورشیدی در منطقه شاه‌شهید کابل که در آن ده‌ها تن کشته و زخمی شدند، رسماً درخواست‌ها برای کمک اسلام‌آباد به منظور وادار ساختن گروه طالبان به انجام گفت‌وگوهای صلح با دولت افغانستان را متوقف و اعلام کرد که از پاکستان پیام‌های جنگ فرستاده می‌شود. آقای غنی به دنبال این حادثه خونین در یک نشست خبری از اعلام جنگ علیه مردم افغانستان در قلمرو پاکستان به‌عنوان دشمنی آشکار کشور همسایه با افغانستان نام برد. پس از این حادثه، آقای غنی‌ بارها تأکید کرده که افغانستان نه با گروه‌های تروریستی تحت حمایت پاکستان بلکه با خود دولت پاکستان صلح می‌کند.
پیش از حمله خونین تروریستی در منطقه شاه شهید کابل، رییس‌جمهور تلاش‌های زیادی را به خرج داد تا پاکستان را برای تشویق گروه طالبان به منظور انجام مذاکرات صلح با دولت افغانستان وادار سازد، اما به دنبال این حادثه از پاکستان خواست تا طالبان را برای مذاکره تشویق نکند، زیرا به گفته آقای غنی، پاکستان در این زمینه ظرفیت ندارد.
رییس‌جمهور ترکیه نیز از استراتژی جدید ایالات متحده امریکا در قبال افغانستان و کشورهای منطقه اعلام کرده حمایت کرده می‌گوید که کشورش در بخش‌های مختلف با افغانستان آماده همکاری است. رییس‌جمهور ترکیه گفته است که استراتژی امریکا برای کشورهای آسیای جنوبی و افغانستان یک فرصت مناسب برای با ثبات‌سازی این کشورها است و نباید این فرصت از دست برود.
آقای اردوغان تأکید کرده که ترکیه خواستار بهبود روابط میان افغانستان و پاکستان است. ترکیه با پاکستان روابط نزدیک دارد اما آن طوری که برخی از کارشناسان می‌گویند، این کشور تاکنون از نفوذ خود بر پاکستان به نفع افغانستان استفاده‌ی چندانی نکرده است.
در همین ‌حال، جنرال میرزا محمد یارمند معین پیشین وزارت امور داخله، می‌گوید پاکستان زمانی وادار به انجام گفت‌وگوهای صلح با دولت افغانستان خواهد شد که تمام رهبران سیاسی کشور بر یک محور گردهم آیند.
آقای یارمند می‌افزاید که تمامی رهبران سیاسی پاکستان در قبال افغانستان موضع واحد و مشترک دارند، اما سیاست‌مداران افغانستان به دنبال منافع شخصی و کشورهای مختلف هستند.
وی گفت: «در صورتی که پاکستان بداند که میان سیاسیون افغانستان هزاران نوع اختلاف و دردی وجود دارد، با همین روشی که تا کنون ادامه داده و مدعی‌اند که خواهان افغانستان آرام هستند و با ناآرام شدن افغانستان پاکستان هم ضرر می‌بیند، تحت همین موارد ما را فریب می‌دهند.»
اشرف غنی بارها موضوع گفت‌وگوی صلح با پاکستان را مطرح کرده اما اسلام‌آباد تاکنون در این باره واکنشی نداشته است. برخی از آگاهان سیاسی می‌گویند در صورتی که پاکستان به عنوان یک طرف جنگ حاضر به انجام گفت‌وگوی صلح با افغانستان شود، در آن صورت طرف اصلی جنگ در افغانستان شناخته شده و از سوی جامعه‌ی جهانی بیشتر تحت فشار قرار خواهد گرفت.
اما، میرزامحمد یارمند می‌‌گوید که بحث حمایت پاکستان از گروه‌های تروریستی برای تمام جهانیان روشن است و اسناد زیادی در این باره وجود دارند.

اشتراک گذاري با دوستان :