عربستان گفتگو با قطر را به حالت تعلیق درآورد

ساعاتی پس از انتشار خبر گفتگوی تلیفونی امیر قطر با ولیعهد عربستان، خبرگزاری رسمی عربستان ضمن متهم‌کردن رسانه‌های قطری به تحریف محتوای این گفتگو اعلام کرده است، هرگونه گفتگو و تماس با قطر متوقف می‌شود.
روز جمعه ۱۷ سنبله، گزارش رسانه‌ها حاکی بود که تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی، امیر قطر با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در خصوص حل بحران اخیر بین قطر و چهار کشور عربی تلیفونی صحبت کرده است.
عربستان، بحرین و امارات، سه کشور عضو شورای همکاری، به همراه مصر سه ماه پیش روابط خود با قطر را قطع کردند. این چهار کشور عربی قطر را به تامین مالی گروه‌های افراطی و هم‌چنین روابط دوستانه با ایران متهم می‌کنند.
به نقل از رادیو فردا، خبرگزاری رسمی عربستان سعودی (واس) ابتدا اعلام کرد، در این گفتگوی تلیفونی امیر قطر از آماده‌گی دوحه برای مذاکره در خصوص خواسته‌های چهار کشور عربی به نحوی که به نفع همه طرف‌های درگیر باشد، خبر داد.
رویترز می‌گوید گفتگوی تلیفونی امیر قطر و ولیعهد عربستان نخستین تماس علنی مقام‌های بلندپایه دو کشور از زمان آغاز این بحران بود.
این در حالی بود که خبرگزاری رسمی قطر نیز در گزارش خود از این گفتگو اعلام کرد، امیر قطر به دنبال گفتگو با دونالد ترمپ، رییس‌جمهوری امریکا و به بنابر در خواست او با ولیعهد عربستان تماس گرفت.
خبرگزاری قطر هم‌چنین گزارش داد که در این گفتگوی تلیفونی، دو طرف بر ضرورت حل بحران اخیر از طریق نشستن بر سر میز مذاکره برای تضمین ثبات و یکپارچه‌گی شورای همکاری خلیج فارس توافق کردند.
خبرگزاری قطر اضافه کرد: «شیخ تمیم با پیشنهاد محمد بن سلمان برای تعیین دو نماینده (از طرف هرکشور) برای حل مسالی اختلافی به نحوی که مغایر با حاکمیت ملی کشور‌ها نباشد، موافقت کرد.»
اما ساعاتی بعد یک مقام وزارت امور خارجه عربستان در بیانیه‌ای که در خبرگزاری رسمی این کشور منتشر شده، گزارش خبرگزاری رسمی قطر درباره این گفتگوی تلیفونی را رد کرده است.
این مقام وزارت خارجه عربستان گفته است: «این تحریف ثابت می‌کند که قطر به سیاست‌های نادرست پیشین خود ادامه داده و در انجام گفتگوها جدی نیست.»
این مقام اضافه کرده است: «عربستان سعودی اعلام می‌کند تا زمانی که دولت قطر موضع خود را در این مورد مشخص نکند هیچ‌گونه مذاکره‌ای با رژیم این کشور انجام نخواهد داد، و از دولت قطر می‌خواهد بیانیه‌هایی که صادر می‌کند مطابق با التزاماتش باشد، و عربستان سعودی تاکید می‌کند سیاست‌های نادرست دولت قطر فضای قابل اعتمادی برای انجام گفتگوها فراهم نمی‌کند.»

اشتراک گذاري با دوستان :