جنرال دوستم: مرا وادار نسازید تا از وابسته‌گی‌ها پرده بردارم

  ۸ صبح کابل: جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست‌جمهوری، می‌گوید که او نزدیک به سی و پنج سال است که در عمق سیاست‌های افغانستان قرار دارد و از همین‌رو نباید کسی وی را وادار سازد تا از چشم‌‌دیدها و وابسته‌گی افراد دیگر پرده‌برداری کند.
جنرال دوستم در پیامی به مناسبت گرامی‌داشت از شانزدهمین سالروز شهادت احمدشاه مسعود قهرمان ملی کشور، افزود که او می‌داند که چه کسانی به کی‌ها وابسته‌گی دارند. جنرال دوستم که از چند ماه به این سو به دلیل ادعای بدرفتاری با احمد ایشچی از رقبای سیاسی‌اش در ترکیه به سر می‌برد، در این پیام خود گفته است: «من سی و پنج سال است که در عمق سیاست‌های افغانستان هستم و آن را به‌ خوبی درک می‌کنم. با تمام رهبران شناخت داشته و به همه‌ی شان احترام خاص دارم و می‌دانم که کی به کی وابسته است. مرا وادار نسازید چیزهایی که چشم‌دید خودم است، از آن‌ها پرده بردارم.» معاون اول ریاست‌جمهوری در این باره جزییات بیشتری ارایه نکرده و نگفته است که چه چشم‌دیدهایی دارد.
جنرال دوستم هم‌چنین با اشاره به چگونه‌گی شکل‌گیری ایتلاف ملی برای نجات افغانستان، افزوده است که این ایتلاف «در آینده نزدیک» با حضور گسترده از اقشار مختلف مردم در کابل اعلام موجود خواهد کرد. به گفته‌ی آقای دوستم، این ایتلاف که به منظور جلوگیری از دسیسه‌های «خطرناکی» از بیرون و داخل کشور علیه رهبران سیاسی شکل گرفته است، هواداران زیادی در میان اقشار مختلف مردم دارد.
آقای دوستم می‌گوید که تاکید کرده که این ایتلاف پس از تحلیل و مطالعه وضعیت موجود کشور و به دنبال جلسات متعددی توسط وی، عطامحمد نور والی بلخ، محمد محقق معاون ریاست اجرایی و صلاح‌الدین ربانی وزیر امور خارجه شکل گرفته است. معاون اول ریاست‌جمهوری با اشاره به این‌که برخی از تحلیل‌گران و شخصیت‌های سیاسی فهمیده یا نافهمیده در باره تداوم ایتلاف ملی برای نجات افغانستان دیدگاه‌های منفی دارند، گفته است: «می‌خواهم از طریق این پیام به مردم غیور، قهرمان و تشنه به صلح کشور اطمینان بدهم که کسانی که در تشکیل این ایتلاف سهم گرفته‌اند، از تجارب سیاسی و نظامی کافی برخوردار اند و این راه را ادامه خواهند داد.»
جنرال عبدالرشید دوستم هم‌چنین می‌‌افزاید او کسانی را که علیه ایتلاف ملی برای نجات افغانستان تبلیغات سو و نادرست دارند، تحت تعقیب دارد. به گفته آقای دوستم، این افراد از شکل‌گیری ایتلاف ملی برای نجات افغانستان تعبیر ناسالم کرده و طوری «دروغ‌ پراکنی» می‌کنند که گویا تشکیل‌دهنده‌گان ایتلاف ملی برای نجات افغانستان کودتاچی و طرف‌دار سقوط نظام هستند. معاون اول ریاست‌جمهوری تاکید کرده که آنان خواهان تامین عدالت اجتماعی و مشارکت سیاسی هستند. جنرال دوستم با اشاره به ادعاهایی مبنی‌بر این که اعضای ایتلاف خواهان سقوط نظام هستند، می‌گوید: «ما نمی‌خواهیم به پای خود تیشه بزنیم، بخاطری که این نظام را خودمان ساختیم و در این شرایط حساس جاگزین دیگر برای آن سراغ نداریم. بناً به کسانی که سیاست‌های ناکام گذشته و انحصار قدرت در بین چند نفر را پیشه‌‌ی خود ساختند، توصیه می‌کنم که دست از این کار بردارند.»
جنرال دوستم می‌گوید که تشکیل ایتلاف ملی برای نجات افغانستان توسط او و سه تن دیگر از مقام‌های ارشد حکومتی، برای دوستان داخلی و خارجی‌اش پرسش برانگیز بوده است. به گفته آقای دوستم، این پرسش‌ها در باره ضرورت تشکیل ایتلاف بوده است. معاون اول ریاست‌جمهوری در این باره گفته است: «من می‌گویم باید چه می‌کردیم، آیا به حاشیه می‌رفتیم؟ از ملت و مردم خود دور می‌شدیم و یا درکنار شان می‌ماندیم؟ اگر شما هم به جای ما می‌بودید، بدون شک در کنار ملت و مردم خود می‌بودید.»
با این‌حال، جنرال دوستم از اشرف ‌غنی رییس‌جمهور کشور نیز خواسته تا به جای گوش‌دادن به حرف‌های سه‌-چهار نفر، به صدای سی و پنچ میلیون نفر از شهروندان گوش بدهد و به کسانی که در جهت شکل‌گیری حکومت فعلی عرق‌‌ریزی کردند اعتماد کند.
هم‌چنین صلاح‌الدین ربانی وزیر امور خارجه و رهبر حزب جمعیت اسلامی، از «توطیه‌های» داخلی و بیرونی خبر داده می‌گوید که جمعیت اسلامی به منظور جلوگیری از این توطیه‌ها خواستار اصلاحات بنیادین در نظام است. آقای ربانی که یکی از بنیان‌گذاران ایتلاف ملی برای نجات افغانستان نیز به شمار می‌رود، در مراسم گرامی‌داشت از شانزدهمن سالروز شهادت احمدشاه مسعود گفت: «ما به عنوان وارثان شهدا خود را در برابر کشور مسوول می‌دانیم و نگران هستیم که نشود این سرزمین را کسانی دانسته و یا نداسته مطابق خواست دیگران به نابودی بکشانند و دشمنان مردم ما در رسیدن به آرزوهای شوم‌شان موفق شوند. در اینجا می‌خواهم بگویم که ما به هیچ صورتی از خواست‌ها و مطالبات خویش که برای بهبود وضعیت کشور و بقای جامعه آن را مطرح کرده‌ایم عقب نخواهیم نشست.»

حمایت از استراتیژی جدید امریکا

جنرال عبدالرشید دوستم در این پیام خود از کمک‌های جامعه جهانی به افغانستان به ویژه ایالات متحده امریکا طی سال‌های اخیر ابراز قدردانی و در عین‌حال از اعزام نیروی بیشتر و اعلام استراتیژی جدید ایالات متحده استقبال کرده است. آقای دوستم در پیام خود گفته است: «در این مقطع زمانی از برنامه راهبردی جدید ایالات متحده امریکا در قبال افغانستان و منطقه استقبال می‌نمایم چون که به نقطه حساس جنگ در افغانستان اشاره کرده‌اند. من به اعزام نظامیان جدید امریکا به افغانستان که بخاطر تربیت و آموزش نیروهای ما و همکاری با آن‌ها صورت می‌گیرد، موافق بوده و بر تقویت و تجهیز نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان تاکید دارم.»
جنرال دوستم در عین‌حال با اشاره به همکاری ایالات متحده امریکا و ایتلاف شمال در سال ۲۰۰۱ میلادی علیه گروه طالبان، اعلام کرده که آنان برای راندن طالبان و داعش به آن طرف خط دیورند با امریکا آماده همکاری هستند. او تاکید کرده که هرچند بنا به برخی از ملاحظات سیاسی و منفعت ملی افغانستان موقتاً در ترکیه به سر می‌برد، اما تمام حوادث و مشکلات به وجود آمده و هم‌چنین حرکات انجام شده را تحت نظر و تعقیب دارد.

اشتراک گذاري با دوستان :