گرامی‌داشت از ۱۸ سنبله؛ از گشت و گذار مسلحانه تا نمایشگاه کتاب

- حسین حیدری

از ترس سر خود را پشت چوکی موتروان پایین کرد و گفت که طرفش «فیر» نکنند. او یکی از سواری‌های لین کوته‌ی سنگی- سینمای پامیر بود.
مرد میان‌سالی که مو و ریشش را تازه اصلاح و حمام کرده بود،‌ دیروز تصمیم داشته که مهمان یکی از دوستانش در کارته‌ی پروان شهر کابل باشد، او چاشت دیروز زمانی که از خانه‌اش (سینمای پامیر) به کوته‌ی سنگی می‌رسد، به دلیل بسته‌بودن راه،‌ هیچ موتروانی با چند برابر کرایه‌ی روز‌های پیش، حاضر نشده‌اند که او را به کارته‌ی پروان برساند.
او بیش از یک ساعت، منتظر باز شدن راه و پیدا شدن موتر نشسته بود، اما راه باز نشده و نزدیک ساعت دوی بعد از چاشت، مهمانی را نخورده، با ما یک‌جا به موتر‌های لین کوته‌سنگی- سینمای پامیر نشست و بازگشت.
ساعت ۲:۲۰ بعد از چاشت بود، به تازه‌گی نیرو‌های امنیتی شیردروازه را به روی ترافیک بسته بودند، وقتی «کلینر» موتر متوجه بسته‌شدن شیر دروازه شد، گفت، «اوو، نوبت بسته‌شدن به این سرک رسید.»
چند ثانیه از این حرف کلینر نگذشته بود که شماری از حامیان مسلح احمد‌شاه مسعود با کاروان موتر‌های‌شان از رو به روی موتر لینی ما دست خلاف می‌آمدند. مسافر هم‌راه ما که میهمانی را نخورده بود، به سرعت سرش را در پشت چوکی موتر پایین کرد و گفت که به طرف او فیر نکنند.
راننده ما، موتر را در سمت چپ جاده‌ی پارک شهر ایستاد کرد. کاروانی از موتر‌ها با سرعت زیاد، از کنار ما عبور کردند. مثل دیگران، عابران و دست‌فروشان حیرت‌زده و ترس خورده بودند.
دادمحمد، یکی از دست‌فروشان شهر کابل می‌گوید که از صبح تا چاشت او دو بار شاهد، عبور کاروان‌ موتر‌های حامیان احمدشاه‌مسعود بوده است. او می‌افزاید که دیروز شاهد فیر‌بازی حامیان مسلح احمدشاه مسعود در چندین نقطه‌ی شهر بوده است.
دادمحمد هم‌چنان می‌گوید که احمدشاه مسعود شهید شده، اما این را درست نمی‌بیند که با وحشت و ترس از او یادبود کنند.
در عین حال محمدداوود که در سرک سیلو دکان دارد، این نوع یادبود را اخلال و مزاحمت برای مردم می‌داند و می‌گوید که مراسم‌‎شان را به آرامش برگزار کنند، بهتر است.
او می‌گوید: «مردم با فیر کردن شوکه و وارخطا می‌شوند که چه گپ شد، مردم در حالتی نیستند که این طور حالت‌‌ها را تحمل کنند.» این دکان‌دار شهر کابل هم‌چنان می‌گوید که این افراد بیشتر‌‎شان جوان و مجهز به تفنگچه استند.»
روز گذشته نیرو‌های امنیتی به دلیل کاهش اخلال و مزاحمت افراد مسلح، چندین جاده عمومی شهر کابل را به روی ترافیک بسته بودند.

استقبال بی‌پیشینه از نمایشگاه کتاب

در همین حال جنبش رستاخیز تغییر و انتشارات امیری هم‌زمان با شانزدهمین سال‌یاد شهادت احمدشاه مسعود نمایشگاه کتاب را در چهارراهی شیرپور، شهر کابل برای یک روز راه‌اندازی کردند.
وسیم امیری، مسوول انتشارات امیری می‌گوید که این نمایشگاه کتاب را برای پاس‌داشت از هفته شهید و یاد بود از شخصیت و کارکردهای احمدشاه مسعود برگزار کرده‌اند.
آقای امیری می‌افزاید: «با یک طرح فرهنگی و راه‌اندازی نمایشگاه کتاب خواستیم که به تفنگ و زور‎‌گیری و راه‌گیری نه بگوییم، ما تلاش کرده‎‌ایم که یک مقدار بیفرهنگی‌های شهر را کم‌تر بکنیم، دغدغه‌ِی ما کم‌تر شدن آشوب و ترس از شهر است.» مسوول انتشارات امیری در باره‌ی استقبال مردم از نمایشگاه می‌گوید: «استقبال، باورنکردنی بود. ما در آغاز روز با ده هزار کتاب به چهار راهی شیرپور آمدیم و تا ساعت ۲ چاشت، نزدیک به نیمِ کتاب‌های ما به فروش رفت.» به قول مسوولان انتشارات امیری، میزان استقبال از این نمایشگاه در پانزده سال گذشته و بی‌پیشینه بوده است. آقای امیری می‌گوید بیشترین مراجعه‌کننده‌گان نمایشگاه دانشجویان، استادان دانشگاه، خبرنگاران و هواداران آقای احمدشاه مسعود بوده‌اند. آقای امیری کتاب‌های سپاهی گم‌نام و خردِ آواره را به عنوان کتاب‌های پرفروش نمایشگاه معرفی می‌کند و می‌گوید کتاب‌هایی در مورد شخصیت احمدشاه مسعود نیز از پرفروش‌ترین کتاب‌های نمایشگاه بودند.
در عین حال بهار مهر، یکی از اعضای جنبش رستاخیز می‌گوید که با راه‌اندازی این نمایشگاه، گوشه‌‎ای از شخصیت مسعود و سیمای اصلی قهرمان ملی را که کتاب، اندیشیدن و فکر کردن بوده است، برای ره‌روان مسعود و نسل جوان معرفی می‌کنند.
آقای مهر می‌افزاید: «مسعود هم‌چنان که در سنگر مبارزه و دفاع از آزادی و تمامیت ارضی کشور ایستاده بود، در بخش دیگر که کتاب بوده، در هر فرصتی که برایش فراهم می‌شد، کتاب می‌گرفت، حافظ می‌گرفت و اندوخته‌هایش را با دوستان و اطرافیان خود شریک می‌کرد و دلیل اصلی برگزاری این نمایشگاه مشترک که با استقبال خوبی شهروندان مواجه شد، همین است.»
بهار مهر هم‌چنان می‌گوید که چهارراهی شیرپور جایی است که اعضای رستاخیز تغییر از سوی حکومت در آن گلوله خورده‌اند و آن‌ها این چهارراه را به خاطر پاس‌داشت از خون شهدای آزادی افغانستان و شهدای رستاخیز تغییر، محل برگزاری نمایشگاه کتاب انتخاب کرده‌اند.
این عضو جنبش رستاخیر به رهروان مسعود پیشنهاد کرد که با برنامه‌های متفاوت‌تر که برای مردم مزاحمت ایجاد نشود، سالروز ترور احمدشاه مسعود را تجلیل کنند.
قابل ذکر است که شماری از افراد عزادار که خود را هوادار احمدشاه مسعود می‌نامند در آستانه شانزدهمین سال‌یاد شهادت او، ۳ کودک را در منطقه‌ی خیرخانه شهر کابل زیر موتر کرده‌اند.
پدر یکی از این کودکان به رسانه‌ها گفته که وضعیت صحی پسرش نگران‌کننده است. این رویداد در حالی صورت می‌گیرد که گارنیزیون کابل در یک اعلامیه‌ای روز گذشته از شهروندان خواسته بود تا در جریان گرامی‌داشت از سال‌روز ترور قهرمان ملی کشور و هفته شهید، از موترهای شیشه سیاه و موترهایی که شیشه‌های‌شان با تصویرها پوشانیده شده‌اندکار نگیرند.

اشتراک گذاري با دوستان :