نماینده‌گان شورای ولایتی فراه در مسافرت

۸صبح- هرات: بررسی‌ها نشان می‌دهد که از نزدیک به یک‌ماه گذشته از میان ۹ عضو شورای ولایتی فراه، تنها ۳ عضو به وظایف خود حاضر هستند و متباقی اعضا در مسافرت‌ به سر می‌برند. این در حالی است که قوانین در افغانستان وظایف متعددی را به نماینده‌گان مردم در شورای‌های ولایتی در کشور واگذار کرده و در بسیاری از مسایل باید جهت حل چالش‌ها اجماع صورت گیرد.
شماری از اعضای جامعه‌ی مدنی فراه می‌گویند که بیشتر اعضای این شورا برای شرکت در مراسم حج به عربستان رفته‌اند. در همین حال ۳ عضو باقی مانده شورای ولایتی فراه تأکید می‌کنند که تمام فعالیت‌ها و وظایف عادی اعضای شورا در پی نبود اکثریت مطلق اعضا، به حالت تعلیق درآمده و شورا فعالیت چندانی ندارد.
بریالی غفاری، مسوول شبکه‌ی جامعه‌ی مدنی می‌گوید که شورای ولایتی فراه بدون حضور نماینده‌گان مردم هیچ فعالیتی را نمی‌تواند انجام دهد و ده‌ها مورد از عرایض مردمی در شورا باقی مانده است.
شورای ولایتی فراه دارای ۹ عضو است.
بر اساس قانون، باید ۸۰ درصد نماینده‌گان شورای ولایتی در یک ولایت، برای پیش‌بُرد کارهای محول، در جلسات حاضر باشند.
این مسوول جامعه‌ی مدنی در فراه می‌گوید: بی‌برنامه‌گی زیادی در پی در نبود این نماینده‌گان در شورای ولایتی فراه به وجود آمده است.
آقای غفاری ادعا می‌کند: زمانی که این وکیلان حاضر هم باشند فعالیت‌های چشم‎گیری برای نظارت هرچه بیشتر بر اداره‌های دولتی فراه و انجام کارهای باشنده‌‌گان این ولایت ندارند.
به گفته‌ی او: «نماینده‌های شورای ولایتی در فراه چی حضور داشته باشند چی نه، کارکرد ویژه‌ و نظارت چندانی از آنان بر اداره‌های دولتی و نوع کار این ادارات دیده نمی‌شود در برخی موضوعات کوچک از خود فعالیت نشان می‌دهند، آن هم در صورتی که مردم به آنان رجوع کنند تا انجام شود.»
در همین حال یک تن از سه نماینده‌ی حاضر در شورای ولایتی فراه، نارسایی و کم‌کاری‌های موجود برخی از نماینده‌گان را تأیید می‌کند. آقای صمد صالحی می‌گوید: در نبود شش تن از نماینده‌گان شورای ولایتی، فعالیت‌های بسیاری در این شورا به بُن‌بست مواجه شده است.
او می‌گوید: «کمیته‌های ما وظایفی که داشتند به آن‌ها رسیده‌گی نکردند و ما این مشکلات را می‌پذیریم، کندکاری‌های ما عوامل زیادی دارد، یکی از این عوامل سفرهای شماری از نماینده‌گان به مرکز کشور است و تعدادی از این سفرها رسمی بوده و برخی دیگر برنامه‌هایی است که خودشان ساخته اند.»
آقای صالحی ادامه می‌دهد که با آن هم اعضای حاضر این شورا در تلاش اند تا جای خالی دیگر نماینده‌گان را پُر کرده و در همه‌ی عرصه‌های وظیفه‌ای، فعالیت بیشتری داشته باشند.
با این حال سخنان مسوولان حکومت محلی در ولایت فراه رنگ دیگری دارد.
ناصر مِهری سخنگوی والی این ولایت می‌گوید: حاضر نبودن همه‌ی نماینده‌‎گان شورای ولایتی تأثیر منفی بر کارکرد این شورا نداشته است. آقای مِهری بیان می‌دارد: نماینده‌گان حاضر، تمامی کارهای بقیه‌ی همکاران خویش را همه روزه پوشش وظیفه‌ای می‎دهند.
وی ادامه می‌دهد که سرپرست فعلی شورای ولایتی فراه همه روزه در جلسات مقام ولایت اشتراک داشته و سعی بر انجام تمامی وظایف این شورا، با دو همکار خود دارد. شورای ولایتی فراه متشکل از ۹ عضو و شش کمیته‌ی کاری است. این شش کمیته در بخش‌های متفاوت فعالیت دارند.
بر اساس ماده‌ی چهاردهم بخش کمیته‌ی قانون شوراهای ولایتی کشور «هر کمیته باید تشکیل یافته از سه عضو باشد.»
حالا نظر به تقسیم‌بندی شش کمیته‌ی موجود در شورای ولایتی فراه که تعداد همه‌ی نماینده‌گانش ۹ تن است، برای هر عضو مسوولیت یک کمیته، تعلق می‌یابد.
شوراهای ولایتی در افغانستان وظایف و مسوولیت‌های نسبتاً مهمی را عهده‌دار اند.
در قانون اساسی افغانستان آمده که شورای ولایتی در تأمین اهداف توسعه‌ای دولت و بهبود امور ولایت به نحوی که در قوانین تصریح می‌گردد سهم گرفته و در مسایل مربوط به ولایت مشورت می‌دهد.
اما در قانون اساسی بر اصل مرکزیت تأکید شده و آمده که برای تسریع و بهبود امور اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و سهم‌گیری هرچه بیشتر مردم در امور توسعه‌ای، صلاحیت‌های لازم به ادارات محلی داده می‌شود. شوراهای ولایتی بخشی از اداره‌ی محلی است.
سهم‌گیری در تعیین اهداف و طرح برنامه‌های توسعه‌ای حکومت در ولایت، ابراز نظر در باره‌ی برنامه و بودجه توسعه‌ای ولایت، مشورت دهی به والی و ادارات دولتی، سهم‌گیری در تأمین صلح و تحکیم ثبات و حاکمیت قانون و توسعه‌ی حقوق بشر در ولایت، سهم‌گیری فعال در جلوگیری از کشت، تولید، نگهداری و قاچاق مواد مخدر و نشئه‌آور از طریق آگاهی‌دهی و جلب همکاری مردم در این زمینه، توجه به حفظ آثار فرهنگی و تاریخی، تلاش برای حل اختلافات و منازعات قومی و محلی، سهم‌گیری در جلوگیری از غصب دارایی‌ها و منافع عامه و دولتی، سهم‌گیری در تطبیق استراتیژی توسعه ملی، سهم‌گیری در امور مربوط به حفظ محیط زیست و مبارزه با حوادث طبیعی، دریافت شکایت‌های مردم و فرستادن آن به اداره‌های ذی‌ربط، تثبیت ضرورت‌ها و مشکلات باشنده‌گان ولایت و پیشنهاد رفع آن‌ها به اداره‌های دولتی وظایف عمده و تعریف شده‌ی شوراهای ولایتی در کشور است.
اعضای شورای ولایتی به تناسب جمعیت، از طریق انتخابات آزاد، عمومی، سری و مستقیم از طرف ساکنان ولایت برای یک دوره‌ی چهار ساله انتخاب می‌شوند.

اشتراک گذاري با دوستان :