حمایت یک عضو مجلس نماینده‌گان از تخریب بودای بامیان

۸صبح، کابل: امان‌الله پیمان، نماینده‌ی مردم بدخشان در مجلس نماینده‌گان روز گذشته در صفحه‌ی فیس‌بوک خود از تخریب بودای بامیان حمایت کرد.
این نماینده مجلس در صفحه‌ی فیس‌بوک خود نوشته است: «با ارزش‌ترین کاری را که طالبان در زمان بودن‌شان در بامیان انجام دادند، انفجار مجسمه کثیف بودا بود، من پیشنهاد می‌کنم که آن تپه باید هموار گردد، چون ما نمی‌خواهیم با استفاده از نام کثیف‌ترین بشر روی زمین و با استقبال از مجسمه آن، نان بخوریم.»
امان‌الله پیمان با اعتراض تند از کشتار مسلمانان میانمار در آن کشور خواستار هموار‌شدن تپه‌ای شده که پیکره‌ی باستانی بودای بامیان در کنار آن ساخته شده است.
با وجود تماس‌های پی هم، موفق به گرفتن نظر آقای پیمان در باره‌ی حمایتش از تخریب بودای بامیان نشدیم، اما امان‌الله پیمان معاون پیشین مجلس به بی‌بی‎سی گفته که منظور او در این نوشته «طنز» بوده است.
او افزوده است: «من چیزی مثل طنز نوشتم تا به گوش جهان برسد که وقتی شما در برابر ویرانه‌ی مجسمه‌ی بودا به این حد حساس شدید، چرا در برابر کشتار انسان‌های بی‌گناه در برما حتا صدای‌تان بر نمی‌آید.»
بودای بامیان از جمله‌ی آثار تاریخی کشور است که سابقه‌ی چندین هزار ساله دارد.
تندیس‌های بودای بامیان در سال‌های اخیر منبع درآمدی خوبی برای حکومت نیز شده است. سالانه، هزاران تن از داخل و خارج کشور برای دیدن مجسمه‌های بودا به بامیان می‌روند.
بر اساس گزارش‌ها، در نهم مارچ سال ۲۰۰۱ میلادی، گروه طالبان اقدام به تخریب تندیس‌های صلصال و شهمامه بامیان کردند و ۲ روز موشک پرتاب و گلوله شلیک کردند، تا این که در یازدهم مارچ قسمت بزرگ از این مجسمه‌ها را فرو ریختند.
با وجودی که از آن زمان ۱۶ سال می‌گذرد و نظام حکومت افغانستان تغییر کرد و نیرو‌های نظامی ناتو به افغانستان آمدند، اما حالا هم طالبان در چندین ولایت کشور حضور و فعالیت دارند.
بدخشان یکی از این ولایت‌ها است که ولسوالی‌های وردوج، زیباک و یمگان آن را طالبان برای چند مدتی سقوط داده بودند.
حین سقوط این ولسوالی‌ها بحث‌های داغی جریان داشت که معمای حضور گسترده طالبان در بدخشان چه بوده می‌تواند؟

واکنش‌های حمله‌ی نظامیان میانمار بر مسلمانان این کشور

در همین حال شماری از نهاد‌های رسمی حکومت و شهروندان کشور کشتار مسلمانان را در میانمار محکوم کرده‌اند.
وزارت امور خارجه این حمله نظامی میانمار را وحشیانه و نسل‌کشی عنوان کرده و از سازمان ملل خواسته تا این رویداد را بررسی کند.
صبغت‌الله احمد، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه در این باره به رسانه‌ها گفته است: «جنایت علیه مسلمانان در میانمار را به گونه‌ی شدید محکوم می کنیم. جنایت علیه بشریت است، ما از سازمان‌های بین‌المللی و نهادهای حقوق بشری می‌خواهیم این مورد را به گونه‌ی ویژه بررسی بکنند.»
در عین حال امرالله صالح در فیس‌بوکش نوشته است: «تصفیه‌ی نژادی در برما واقعیت دارد اما باید به یاد داشته باشیم که تاریخ ۳۱ ماه می ۲۰۱۷ در چهارراهی زنبق [کابل] نزدیک به هزار افغان کشته و زخمی شدند، اول باید غم این را بخوریم که ده‌ها سال است این کشور [به] یک روهینگیای بزرگ تبدیل شده است. اولویت‌بندی مهم است.»

کمپاین من حاضرم

در همین حال شماری از شهریان کشور کمپاین «من حاضرم» را برای دادخواهی کشتار مسلمانان میانمار راه‌اندازی کرده‌اند.
بر اساس این کمپاین، قرار است یک تعداد از شهروندان کشور در مقابل دفتر نماینده‌گی سازمان‎ملل در کابل روز جمعه، ۱۷ سنبله دادخواهی کنند، اما سازمان ملل متحد در در واکنش به رویدادهای جاری در میانمار و مهاجرت دسته‌جمعی اقلیت مسلمانان روهینگیا در آن کشور هشدار داده که شدت عمل‌کردهای سرکوب‌‌گرایانه ارتش میانمار به جایی رسیده که تعریف پاک‌سازی قومی بر آن اطلاق می‌شود.
گزارش‌ها نشان می‌دهد که از ماه اکتوبر سال گذشته‌ی میلادی تا اکنون بیش از ۱۰۰ هزار مسلمان روهینگیا وارد بنگله‌دیش شده‌اند. آنان مقام‌های حکومتی میانمار را به تبعیض و ستم نژدای متهم کرده‌اند.
بر اساس آمار دولتی، نزدیک به ۸۰۰ هزار مسلمان معروف به روهینگیا در این کشور زنده‌گی می‌کنند که یک اقلیت را در میانمار تشکیل می‌دهند.

اشتراک گذاري با دوستان :