مترجمان؛ قهرمان‌هایی که هیچ گاهی تقدیر نشدند

- منبع: واشنگتن پست - ترجمه: سمندرلکاریان

رییس‌جمهور ترمپ حدود دو هفته قبل راهبرد جدید امریکا در قبال افغانستان را اعلام کرد و در آن هنگام از نظامیان کشورش به عنوان «مدافعان دلیر» وکسانی که زنده‌گی خود را «به عنوان یک طبقه‌ی ویژه از قهرمانان که خودگذری، شجاعت و عزم‌شان در تاریخ بی‌نظیر است» ستایش کرد. وی قول داد، «ما همیشه برنده خواهیم شد» وگفت که نظامیان امریکا ابزار و قواعد لازم را برای موفقیت این راهبرد در اختیار خواهند داشت و به طور مؤثر و سریع عمل خواهند کرد.» رییس‌جمهور ترمپ اما از هزاران کارگر و ترجمان‌های افغان که در یک و نیم دهه‌ی گذشته جان خود را به خاطر کمک به نظامیان امریکایی و متحدان این کشور در یک نقش حمایتی مهم به خطر انداخته‌اند، هیچ حرفی نزد. ترمپ حتا یک سپاس‌گزاری خشک و خالی هم از آنان نکرد.
این غفلت رییس‌جمهوری مایه تأسف است. حالا که رییس‌جمهور ترمپ تصمیم گرفته نیروهای نظامی‌اش را در این کشور افزایش دهد و تا آینده‌ی نامعلوم در این کشور بمانند، ایالات متحده امریکا باید پاداش کسانی را که با سربازان این کشور در میدان جنگ خدمت کرده‌اند و جان خود را به خطر انداخته‌اند، بپردازد. برنامه‌ی ویزای خاص مهاجرت که توسط کنگره‌ی امریکا تصویب شده، به طور نامنظم کار می‌کند. اگر ترمپ در مورد توان‌مندسازی افغان‌ها و فراهم‌کردن ابزار مورد نیاز نظامیان در رویارویی با طالبان، جدی است، پس وی و کنگره باید به یک‌باره‌گی برای همه متقاضیان واجد شرایط ویزای ویژه‌ی مهاجرت کافی تصویب کنند.
آن گونه که نظامیان امریکایی همواره گفته‌اند، حمایت ترجمان‌ها و کارگران حمایتی افغان در جنگ طولانی امریکا در افغانستان ضروری بوده است. آن‌ها در مسایل روزمره، ارتباط‌دهنده نظامیان امریکایی با مردم افغانستان استند، رابطه‌ای که برای موفقیت هر راهبردی حیاتی است. آن‌ها نه تنها که خود را در معرض جنگ قرار می‌دهند، بل وقتی به خانه برمی‌گردند با خطر مرگ روبه‌رو می‌شوند و اغلب از سوی طالبان هدف قرار می‌گیرند. این جنگ را نمی‌توان بدون آن‌ها به پیش برد.
وعده زنده‌گی جدید در امریکا برای کسانی که نیروهای امریکایی را در این کشور کمک می‌کنند، ارزش‌مند است، اما تحقق این رویا دشوار بوده است. به اساس آخرین اعلامیه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا که ماه مارچ منتشر شد، حدود ۱۴ هزار متقاضی منتظر دریافت ویزا هستند. در جریان ماه‌های فبروری و مارچ، وقتی معلوم شد که تعداد ویزاها محدود است، جریان مصاحبه که یک مرحله‌ی بسیار مهم در این روند است، به طور موقت متوقف شد و باعث شد که تمام متقاضیان منتظر بمانند. در یک اقدام دیگر کنگره ۲۵۰۰ ویزای جدید تصویب کرد، اما این رقم نیز برای تمام متقاضیان و کسانی که در حال حاضر با نیروهای امریکایی مصروف خدمت‌اند کافی نیست. مصوبه‌ی مجلس سنای امریکا در سال مالی ۲۰۱۸، چهار هزار ویزا برای ترجمان‌های افغان و کارمندان مددرسان درنظر گرفته و مجلس سنا هم باید بی‌درنگ این مصوبه را تصویب کند.
افغان‌هایی که در کنار نیروهای امریکایی خدمت می‌کنند، نیز «مدافعان دلیر» استند و نباید نادیده گرفته شوند. امریکا از کسانی که فرایند آزمایش‌های سخت‌گیرانه را سپری می‌کنند، باید با عزت و افتخار قدردانی کند.

اشتراک گذاري با دوستان :