۸۷ هزار آواره مسلمانان روهینگیا به بنگله‌دیش رسیده‌اند

سازمان ملل متحد روز دوشنبه اعلام کرد که بعد از بروز دور جدید خشونت‌ها در میانمار در ۲۵ آگست، مجموعا ۸۷ هزار آواره از اقلیت مسلمان روهینگیا به بنگله‌دیش رسیده‌اند. گروه‌های حقوق بشری از قتل عام روهینگیاها انتقاد می‌کنند.
در نتیجه بروز آخرین دور خشونت‌ها در میانمار، ده‌ها هزار تن از اقلیت بی‌دولت مسلمان از این کشور که اکثریت جمعیت آن بودایی اند آواره شده و به کشور همسایه‌اش بنگله‌دیش پناه جسته‌اند. کمپ‌های آواره‌گان در بنگله‌دیش که از قبل بسیار مزدحم بودند، زیر فشار قرار گرفته‌اند.
به نقل از دویچه‌وله، سازمان ملل متحد در گزارشی گفته است که حدود ۲۰ هزار آواره دیگر روهینگیا در ایالت غربی رخینه در مرز میان میانمار و بنگله‌دیش انتظار ورود به این کشور را می‌کشند.
بعد از شروع این خشونت‌ها در حدود ۱۰ روز قبل، بنگله‌دیش کنترول مرزی را شدت بخشیده است. اما به نظر می‌رسد که در روزهای اخیر محافظان مرزی بنگله‌دیش به این آواره‌گان اجازه عبور می‌دهند. ملل متحد به نقل از آواره‌گان تازه رسیده به بنگله‌دیش گزارش داده است که از ورود آن‌ها به این کشور ممانعت نشده است.
ایالت رخینه در پنج سال گذشته شاهد خشونت‌های قومی و دینی بوده است، اما حوادث روزهای اخیر بدترین این خشونت‌ها عنوان شده است. از جمله ده‌ها نفر هنگام عبور از رودخانه مرزی «نف» با قایق‌های دست‌ساز، غرق شده‌اند.
بسیاری آواره‌گان نو رسیده در کمپ‌های مزدحم نزدیک مرز جا داده شده‌اند و سازمان ملل متحد همراه با مردم محل در تلاش کمک به این آواره‌گان هستند.
خشونت دینی با یک شورش در سال ۲۰۱۲ در ایالت رخینه شروع شد. در نتیجه آن افراد زیادی از روهینگیاها کشته شده و ده‌ها هزار تن که اکثرشان از اقلیت مسلمان بودند، بیجا شدند.
خشونت‌های اخیر زمانی شروع شد که ملیشه‌های روهینگیا بر پسته‌های دورافتاده پولیس حمله برده، ۱۵ پرسونل را کشتند و قریه‌ها را آتش زدند. رییس ارتش میانمار گفته است که از آن زمان تا حالا ۴۰۰ تن کشته شده‌اند که ۳۷۰ تن آن‌ها از اقلیت روهینگیا اند.
نیروهای امنیتی میانمار عملیات پاکسازی را علیه شورشیان شروع کرده‌اند، اما به نظر می‌رسد که تعداد اعضای شورشیان به دلیل پیوستن مردان روستانشین روهینگیا در حال افزایش است.
سازمان‌های حقوق بشری این اتهام را وارد کرده‌اند که نیروهای پولیس و ارتش میانمار و هم‌چنین اوباش‌های بودایی در ایالت رخینه مرتکب قتل عام روهینگیاها شده‌اند.
جامعه روهینگیا که جمعیت شان در میانمار به حدود یک میلیون نفر می‌رسد، همواره مورد توهین قرار دارد. هرچند بسیاری از آ‌ن‌ها چند نسل است که در میانمار زنده‌گی می‌کنند، اما به عنوان مهاجران بنگله‌دیشی نگریسته شده و «بی‌دولت» اند.

اشتراک گذاري با دوستان :