آزمایش موشکی کوریای جنوبی در واکنش به پرتاب بمب هایدروجنی کوریای شمالی

پس از هشدار ایالات متحده به کوریای شمالی مبنی‌بر «پاسخ کوبنده نظامی» به تهدید اتومی این کشور، کوریای جنوبی روز دوشنبه برای شبیه‌سازی حمله به پایگاه اصلی هسته‌ای پیونگ یانگ اقدام به پرتاب موشک به سمت دریا کرد.
همزمان، کوریای جنوبی اعلام کرد که قصد دارد تا چهار پرتاب‌گر دیگر موشک «تاد» را به طور موقت در خاک این کشور نصب کند.
این اقدامات یک روز پس از آن صورت می‌گیرد که کوریای شمالی از انجام بزرگ‌ترین آزمایش اتومی این کشور خبر داد.
به گزارش رادیو فردا، ارتش کوریای جنوبی گفته که تمرینات موشکی این کشور هشداری جدی به پیونگ یانگ است. جنگنده‌های اف- ۱۵ کوریای جنوبی همراه با موشک‌های بالستیک موسوم به «هیونمو» که روی زمین مستقراند اقدام به شلیک در دریای جاپان کردند.
ستاد مشترک ارتش کوریای جنوبی گفته که انجام این تمرینات در راستای هدف قرار دادن دقیق اهداف از پیش تعیین شده است.
خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌گوید هر آزمایش جدید موشکی و هسته‌ای کوریای شمالی اطلاعات ارزشمندی در اختیار دانشمندان پیونگ یانگ قرار می‌دهد تا ظرفیت انفجاری بمب‌ها و موشک‌های خود را بالا ببرند.
بر اساس این گزارش، کوریای شمالی ذخایر رو به رشدی از بمب‌های هسته‌ای دارد و به رغم تحریم‌های شدید بین‌المللی و تلاش‌های دیپلوماتیک توانسته است موشک‌های بالستیکی تولید کند که قادر به حمل کلاهک‌های هسته‌ای در مقیاس کوچک هستند.
وزارت دفاع کوریای جنوبی روز دوشنبه هم‌چنین اعلام کرد که کوریای شمالی در حال برنامه‌ریزی برای یک آزمایش موشکی احتمالا از نوع موشک بالستیک قاره‌پیما است، تا توانایی‌اش را برای هدف قرار دادن خاک ایالات متحده با سلاح هسته‌ای نشان دهد.
چانگ کیونگ سو، از مقام‌های دفاعی کوریای جنوبی، به نماینده‌گان پارلمان این کشور گفت که سئول پی‌برده است که کوریای شمالی خود را برای انجام یک آزمایش موشک بالستیک قاره‌پیما آماده می‌کند ولی نمی‌تواند جزییاتی درباره این‌که چطور به این اطلاعات دست یافته است ارایه کند.
وی افزود که هنوز معلوم نیست این آزمایش چه زمانی انجام خواهد شد.
دونالد ترمپ، رییس‌جمهوری امریکا، در یک رشته توییت تهدید کرده است که ایالات متحده روابط تجاری خود را با کشورهایی که با کوریای شمالی معامله کنند متوقف خواهد کرد. این تهدید می‌تواند بیشتر متوجه چین باشد که از حامیان اصلی رژیم کوریای شمالی است.

اشتراک گذاري با دوستان :