امریکا کنترول سه مرکز دیپلوماتیک روسیه را در دست گرفت

مقام‌های ایالات متحده کنترول سه مرکز دیپلوماتیک روسیه در خاک امریکا را در دست گرفتند. این اقدام پس از دستور به تعطیلی و ترک این اماکن صورت گرفته ‌است. کرملین در اعتراض به اقدامات اخیر، معاون سفیر امریکا در مسکو را احضار کرده ‌است.
پیش‌تر وزارت خارجه ایالات متحده تا ساعت ۲ بعد از ظهر دوم سپتامبر -به‌وقت محلی- فرصت داده بود تا کنسولگری روسیه در سن‌فرانسیسکو و ساختمان دیپلوماتیک آن کشور در شهر واشینگتن و نیویارک تعطیل شوند.
دستور به تعطیلی و تـرک این مراکز، در واکنش به اقدام مسکو برای کاهش شمار دیپلومات‌های امریکایی صورت گرفته ‌است. خواست مسکو برای کاهش دیپلومات‌ها، خود در واکنش به تحریم‌های جدید کنگره ایالات متحده مطرح شد. این‌ اقدامات بخشی از تنش‌ها، کنش‌ها و واکنش‌های دیپلوماتیک تازه میان دو کشور محسوب می‌شود.
سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفته بود که ماموران پولیس فدرال امریکا قصد دارند پس از تعطیلی کنسولگری سن‌فرانسیسکو، از این مکان دیپلوماتیک بازرسی کنند.
اما دو کشور در مورد تعطیلی یکی از این مراکز -مرکز تجاری روسیه در واشینگتن- پس از پایان مهلت اعلام‌شده، روایت‌های مختلفی ارایه کرده‌اند.
مسکو اظهار داشته که مقام‌های امریکایی «تهدید به شکستن دروازه ورودی» کرده‌اند و پولیس فدرال امریکا، اف‌بی‌آی، «اقدام به پاکسازی محوطه» کرده ‌است.
وزارت خارجه امریکا این اظهارات و اتهام‌ها را رد کرده گفته در هر سه مرکز، مقام‌های امریکایی همراه کارمندان روسیه، مشترکا، اقدام به قدم‌زدن در محل کرده‌اند تا از تـرک پرسونل از ساختمان‌ها اطمینان حاصل شود.
وزارت خارجه امریکا در بیانیه‌ای که به‌صورت ایمیل منتشر شده، می‌گوید «بازرسی‌ها برای ایجاد امنیت و محافظت از اماکن، و برای تایید این‌که دولت روسیه محل را واگذار کرده، صورت گرفته‌است.»
وزارت خارجه روسیه گفته آنتونی گادفری، معاون سفیر ایالات متحده در مسکو را، برای اعلام اعتراض رسمی خود احضار کرده ‌است. به گفته این وزارت‌ مراکز دیپلوماتیک ممکن است توسط نیروهای ویژه امریکایی برای انجام «تحریکات ضد روسی» مورد استفاده قرار گیرد.
الکساندر استادنیک، نماینده امور تجاری روسیه در امریکا، به خبرگزاری دولتی «تاس» گفته است مرکز مستقر در واشینگتن در ساعت ۲ بعد از ظهر به وقت محلی در کنترول مقام‌های امریکایی قرار گرفت. آقای استادنیک با انتقاد از وقایع، آن‌ها را «تهدید علیه شهروندان روسیه» توصیف کرده‌است.
مقام‌های ایالات متحده به‌طور رسمی از این‌که قصد بازرسی از مراکز را داشته باشند، سخنی نگفته‌اند. دهم ماه سنبله ماریا زاخاروفا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه، گفته بود: «سرویس ویژه امریکا قصد دارد ساختمان کنسولگری در سن‌فرانسیسکو و هم‌چنین خانه‌های کارمندان در این مکان دیپلوماتیک را، در حالی که مصونیت دیپلوماتیک دارند، مورد بازرسی قرار دهد.»
اما در حالی‌که مقام‌های روس از فرصت کوتاه ۴۸ ساعته برای ترک اماکن انتقاد کرده‌اند، مقام‌های امریکایی گفته‌اند برای ترک آپارتمان‌ها از طرف اعضای خانواده دیپلومات‌ها، «ترتیبات دیگری» در نظر گرفته شده تا آن‌ها «فرصت کافی» داشته باشند.
وزارت خارجه امریکا اعلام کرده تمامی ورودی‌ها و خروجی‌ها به اماکن را تحت نظارت خواهد داشت و مسوول حفظ امنیت و نگه‌داری از آن‌ها است.

اشتراک گذاري با دوستان :