نبرد طلای سرخ با کوکنار؛
امسال ۸٫۵ تن زعفران تولید خواهد شد

- 8صبح، هرات

مسوولان محلی در هرات می‌گویند که در بسیاری از مناطق این ولایت زعفران جایگزین کشت کوکنار شده و هزاران تن از افرادی که برای کشت کوکنار سرمایه‌گذاری می‌کردند به کشت طلای سرخ روی آورده‌اند.
به گفته مسوولان وزارت زراعت افغانستان، در سال جاری انتظار می‌رود سطح تولیدات زعفران در افغانستان به ۸٫۵ تن برسد. سال گذشته ۶٫۵ تن زعفران در کشور تولید شد. بیشتر زعفران افغانستان در ولایت هرات تولید می‌شود.
در همین حال جیلانی دقیق رییس اداره مبارزه با مواد مخدر در هرات می‌گوید که با آن‌ هم در سال جاری دست کم ۲۳۰ جریب زمین از کشت کوکنار پاک‌سازی شده‌ است. به گفته آقای دقیق این زمین‌ها در ساحات ولسوالی‌های اوبه و کشک رباط‌‌‌سنگی از کوکنار پاک‌سازی شده و در دیگر ولسوالی‌ها با توزیع پیاز زعفران، بسیاری از شهروندان به کشت زعفران روی آورده‌اند.
به گفته غلام‌جیلانی دقیق رییس اداره مبارزه با مواد مخدر ولایت هرات، این اداره هزاران کیلوگرام پیاز زعفران را در سال جاری جهت تشویق دهقانان به کشت زعفران در مناطق مختلف هرات توزیع کرده ‌است.
زعفران در غرب کشور توجه بسیاری را به خود جلب کرده و به یکی از بهترین و پر سودترین گیاه‌ها در بخش کشاورزی در کشور بدل شده‌ است.
زعفران از گیاهان دارویی و بسیار گران‌قیمتی است که در سطح جهان خریداران زیادی دارد. این گیاه ارزشمند که از آن به عنوان طلای سرخ نیز یاد می‌شود، از گیاهان بومی آسیای میانه می‌باشد که بعداً به سایر نقاط جهان انتقال داده شده است.
گسترش کشت زعفران به جای کوکنار در شماری از ولایت‌های کشور، با استقبال گسترده جهانی روبه رو شده است. افغانستان توانسته در چندین مورد، در سال‌های گذشته لقب مرغوب‌ترین زعفران جهان را از آن خود کند.
گسترش کشت زعفران به جای کوکنار در شماری از ولایت‌های کشور با استقبال گسترده جهانی روبه رو شده است. افغانستان توانست در سال گذشته مرغوب‌ترین نوع زعفران جهان را تولید و به بازار بین‌المللی عرضه کند. در همین حال، کارشناسان می‌گویند که کشت بدیل برای کوکنار که مسلماً زعفران مناسب‌ترین آن‌ها است، باید جدی گرفته شود.
طی ۱۵ سال گذشته دولت افغانستان و جامعه جهانی تلاش گسترده‌ای را برای محو کشت کوکنار در افغانستان انجام داده‌اند، اما هر سال آمار کاشت و برداشت کوکنار تغییر چندانی نسبت به سال پیش نداشته است. با این هم کارشناسان زراعتی تاکید دارند که اگر این گیاه به خوبی به مردم در سرتاسر افغانستان شناختانده شود، زعفران مناسب‌ترین راه حل و بهترین مشوق برای محو کشت کوکنار در افغانستان است.
در سال‌های اخیر دولت افغانستان زعفران را به عنوان کشت بدیل برای تریاک به دهقانان ارایه کرده و تلاش می‌کند تا این کشت را از ولایت هرات که یکی از اصلی‌ترین مناطق کشت زعفران در افغانستان است، به سایر ولایات کشور نیز گسترش دهد.

افزایش کشت زعفران به مناطق دیگر افغانستان

به‌تازه‌گی برخی تحقیقات نشان داده ‌است که کشت زعفران در نقاط دیگر کشور به جز هرات نیز بازدهی مناسبی دارد.
نتایج این بررسی‌ها نشان داده ‌است در ولایت‌های فراه، نیمروز، هلمند و بسیاری از مناطق گرم‌سیر کشور، کشت زعفران نتیجه مطلوبی در پی خواهد داشت و می‌تواند جایگزین مناسبی به جای کشت کوکنار باشد. حتا پیش از این ریاست زراعت ولایت سردسیر بامیان نیز اعلام کرده بود که در ولسوالی کهمرد این ولایت، کشت آزمایشی زعفران نتیجه مطلوبی داشته است.
مقام‌های وزارت زراعت، مال‌داری و آبیاری کشور می‌گویند که این افغانستان در جریان سال گذشته‌ خورشیدی بیش از شش‌ونیم تُن زعفران تولید کرده‌ است. به گفته مسوولان این وزرات انتظار می‌رود در سال جاری خورشیدی میزان محصولات زعفران درکشور به هشت‌ونیم تن برسد.
به گفته اسدالله ضمیر وزیر زراعت کشور: «در سال گذشته ساحات کشت زعفران در سطح کشور به ۲۸۰۰ هکتار افزایش یافته و مقدار تولید در یک سال از ۳٫۵ تن به ۶٫۵ تن رسیده است.»
به گفته مسوولان وزرات زراعت افغانستان: «در جریان سال جاری قرار است ده مرکز پروسس و بسته‌بندی زعفران نیز در کشور راه‌اندازی شود. به گفته این وزارت‌خانه، برای بیست شرکت زعفران سرتفیکیت «آسو» هم داده خواهد شد و با نهایی‌شدن کار توزیع سرتفیکیت «آسو»، پس از این زعفران افغانستان با مارک افغانستان در بازارهای جهانی صادر می‌شود.»

اشتراک گذاري با دوستان :