سفر هیات عربستانی به تهران

یک روزنامه چاپ کویت به نقل از «یک منبع آگاه ایرانی» از سفر یک هیات دیپلوماتیک از عربستان سعودی به تهران خبر داد.
به نقل از رادیو فردا، روزنامه کویتی الجریده می‌نویسد که هدف از سفر این هیات ارزیابی میزان خسارات وارده به سفارت و کنسول‌گری عربستان در تهران و مشهد است.
پیشتر در آغاز ماه سنبله وزیر خارجه ایران اعلام کرده بود که هیات‌های دیپلوماتیک دو کشور پس از پایان مراسم حج از سفارتخانه‌های خود در دو کشور بازدید خواهند کرد.
محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، گفته بود که ویزای اعضای هیات‌های دو کشور برای انجام این سفر صادر شده و باید «اقدامات نهایی» در این باره انجام شود.
روابط دیپلوماتیک تهران و ریاض از ماه جدی ۹۴ به دنبال اعدام یک روحانی شیعه در عربستان سعودی و حمله اعتراض‌آمیز به اماکن دیپلوماتیک این کشور در تهران و مشهد قطع شد.
در همین زمینه در گزارش روزنامه کویتی آمده است که وزرای خارجه دو کشور در آخرین دیداری که پس از قطع رابطه دو کشور داشتند، به نیاز یافتن راهی برای ارتباط مستقیم تاکید کرده‌اند.
رسانه‌های ایران در ماه اسد گذشته گزارش کرده بودند که وزیران خارجه ایران و عربستان سعودی در نشست کمیته اجرایی سازمان همکاری‌های اسلامی در استانبول، یکدیگر را در آغوش گرفته و گفتگوی کوتاهی با هم داشته‌اند.
بر اساس گزارش تازه روزنامه کویتی، در همین دیدار کوتاه وزرای خارجه دو کشور تاکید کرده‌اند که هیات‌های دیپلوماتیکی از ایران و عربستان چارچوب راه ارتباط را تعیین خواهند کرد.
روزنامه کویتی به نقل از منبع آگاه خود می‌گوید که «ایرانی‌ها به دنبال حل و فصل اختلاف‌ها و بازگشایی روابط دیپلوماتیک هستند. از نظر ایرانی‌ها حضور تیم سعودی در ایران هم نشان‌دهنده تمایل عربستان به باز شدن مسیر روابط دیپلوماتیک است.»
در گزارش روزنامه الجریده هم‌چنین اشاره شده است: «هیات سعودی درخواست دیدار با قضات و مقام‌هایی را داشتند که در پی حادثه حمله به سفارت و کنسولگری در تهران و مشهد پیگیر مساله بودند. اما وزارت خارجه ایران گفته نمی‌تواند این دیدارها را برنامه‌ریزی و سازماندهی کند.»
در این گزارش توضیح بیشتری نیامده است که آیا عربستان از این خواسته خود گذشته است یا وزارت خارجه ایران در نهایت توانسته است به این خواسته جامه عمل بپوشاند.
ایران و عربستان یکدیگر را به دخالت در امور داخلی خود و نیز منطقه متهم می‌کنند، اتهامی که از سوی دیگری رد می‌شود.
درگیری‌ها در سوریه و یمن نیز یکی از مهم‌ترین دلایل تیره‌شدن روابط دو کشور در سال‌های گذشته بوده است.

اشتراک گذاري با دوستان :