فرصتی که نباید از دست برود

استراتژی جدید دونالد ترمپ رییس‌جمهور امریکا در قبال وضعیت افغانستان بار دیگر این خوشبینی‌ها را در افغانستان افزایش داده است که با استفاده از فرصت جدید که این استراتژی برای افغانستان فراهم می‌کند، با رویکرد واقع‌گرایانه ظرفیت‌های دفاعی افغانستان افزایش خواهد یافت.
بر اساس این استراتژی نیروی هوایی افغانستان تا سه چهار سال آینده دوبرابر تقویت خواهند شد. از سوی دیگر حضور نیرو‌های خارجی که متضمن افزایش عملیات‌های نظامی اثرگذار علیه تروریستان است، زمینه را برای ایجاد ثبات در بخش‌های بیشتر کشور فراهم می‌سازد. رهبر طالبان در پیامی که به مناسبت عید نشر کرده بود، ادعا کرد که نزدیک به نصف افغانستان در تسلط طالبان قرار دارد. هرچند این ادعا به حد زیادی اغراق را با خود دارد، ولی طبق گزارش نهاد‌های معتبر حدود ۴۵ ولسوالی افغانستان تحت نفوذ طالبان است و این گروه بر بیش از صد ولسوالی دیگر تأثیرگذار اند. به همین دلیل افزایش توان نظامی نیرو‌های امنیتی افغانستان می‌تواند بر کاهش نفوذ طالبان بر این مناطق اثرگذار باشد. از سوی دیگر برتری هوایی نیرو‌های امنیتی افغانستان یکی از اصل‌های پیروزی نیرو‌های امنیتی کشور با تروریستان است. بناً تقویت این بخش از نیروی دفاعی افغانستان می‌تواند موازنه‌ی جنگ را به نفع دولت و به تبع آن مردم افغانستان تغییر دهد.
از این‌جا درایت و تلاش دولت افغانستان در استفاده‌ی بهینه از استراتژی تدوین شده‌ی امریکا در قبال افغانستان، می‌تواند میزان توسعه‌ی نیروی امنیتی کشور را در زمانی کوتاه‌تر از آن‌چه پیش‌بینی شده است تضمین کند. بر اساس گفته‌های فرماندهان ناتو در افغانستان، تا سه الی چهار سال دیگر نزدیک به هفت میلیارد دالر برای تقویت نیروی هوایی افغانستان مصرف می‌شود. خواست افغانستان نباید تنها بر افزایش هواپیمای جنگی استوار باشد، بلکه هم‌زمان با آن تقویت سیستم اداری افغانستان، افزایش توان مدیریتی جنگی هوایی توسط خود افغان‌ها و آموزش هواپیما‌های جنگی پیش‌رفته برای پیلوت‌های افغانستان هم، جزء طرح پیشنهادی افغانستان برای این کمک‌ها باشد. رییس‌جمهور غنی در سفری که روز گذشته به ننگرهار و قول اردوی ۲۰۱ سیلاب داشت، گفت که حمایت مأموریت قاطع از نیرو‌های افغان بیشتر شده و در آینده نیز بیشتر می‌شود. با توجه به عمل‌کرد قدرت‌مند نیرو‌های امنیتی در عملیات‌های مستقل این نیرو‌ها علیه تروریستان، خصوصاً قدرت جنگی نیرو‌های خاص افغانستان، توقع می‌رود که نیرو‌های ناتو و مأموریت حمایت قاطع روی تربیت و افزایش نیرو‌های خاص بیشتر تمرکز کنند. هر چند که قطعه نیرو‌های خاص به قول اردو ارتقا پیدا کرده است و شمار این نیروها نیز بیشتر می‌شود، ولی باز هم ضرور است که به دلیل توان‌مندی‌های نیرو‌های خاص و پاسخ‌گویی رضایت‌بخش این نیرو‌ها در نبرد‌ها، روی افزایش این نیرو‌ها با فرماندهان ناتو صحبت بیشتر شود. پس از چند سال رویکرد انفعالی نیرو‌های ناتو در افغانستان، بار دیگر وضعیت به سوی خوش‌بینی در حرکت است و این بر عهده دولت افغانستان است که از این وضعیت و این ستراتژی جدید، چگونه استفاده‌ی بهینه کند.

اشتراک گذاري با دوستان :