نزدیک به هفت هزار کودک در انتظار درمان سوراخ قلب

- ظفرشاه رویی

مسوولان جمعیت هلال احمر افغانی از افزایش روز افزون کودکان مبتلا به بیماری سوراخ قلب در کشور خبر داده می‌گویند که هم اکنون نزدیک به هفت‌هزار تن از این کودکان برای درمان انتظار می‌کشند.
داکتر محمدسلیم بهره‌مند رییس بخش صحت جمعیت هلال احمر افغانی، رقم کودکان مبتلا به بیماری سوراخ قلب در کشور را روز افزون توصیف کرده می‌گوید که هم اکنون روزانه تا ده کودک برای درمان توسط جمعیت هلال احمر به این نهاد مراجعه می‌کنند. آقای بهره‌مند که روز سه‌شنبه، در مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری میان جمعیت هلال احمر افغانی و بنیاد خیریه‌ی صلیب سرخ کشور چین جهت اعزام کودکان مبتلا به بیماری سوراخ قلب به چین، در کابل صحبت می‌کرد گفت که جمعیت هلال احمر افغانی ظرفیت تداوی سالانه حدود یک هزار تن از این کودکان را دارد. داکتر محمدسلیم بهره‌مند می‌گوید: «جمعیت هلال احمر افغانستان از سال ۲۰۰۸ برنامه تداوی کودکان مبتلا به بیماری سوراخ قلب را شروع کرد که تاکنون بیشتر از شش‌هزار کودک در داخل و خارج از کشور تداوی شده‌اند. اما هنوز هم بیشتر از شش‌هزار و هفت‌ مریض در لیست انتظار هستند.» وی هم‌چنین افزود: «متأسفانه این بیماری روز افزون است، از اول، ما که این برنامه را شروع کردیم، در یک ماه بین یک تا ده مریض داشتیم، اما حالا روزانه بین یک تا ده مریض راجستر می‌شوند.» به گفته‌ی او، تنها در جریان سال گذشته‌ی خورشیدی حدود دو هزار کودک مبتلا بیماری سوراخ قلب، خود را برای درمان در جمعیت هلال احمر افغانی راجستر کرده‌اند.
داکتر محمدسلیم بهره‌مند افزود دلیل اصلی ابتلا به بیماری سوراخ قلب در نزد کودکان هنوز مشخص نشده است. آقای بهره‌مند تأکید کرد که در گذشته‌ها احتمالاً خیلی از بیماری کودکان‌شان آگاه نمی‌شدند، اما با برخورداری مراکز صحی از امکانات و تجهیزات مدرن‌تر، میزان تشخیص بیماری سوراخ قلب در کودکان بیشتر شده است.
رییس بخش صحت جمعیت هلال احمر افغانی هم‌چنین گفت کودکانی که امکان درمان‌شان در داخل کشور وجود داشته باشد، در شفاخانه‌های امیری کامپلکس و انستیتوت طبی فرانسه برای کودکان، در کابل درمان می‌شوند، اما کودکانی که امکان درمان‌شان در داخل کشور وجود نداشته باشد، در چند شفاخانه‌ی محدود هند تحت تداوی قرار می‌گیرند.

اعزام کودکان برای درمان به چین

روند درمان کودکان مبتلا به بیماری سوراخ قلب به زودی در چین نیز آغاز می‌شود. بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که روز گذشته میان جمعیت هلال احمر افغانی و بیناد خیریه‌ی صلیب سرخ چین به امضا رسید، قرار است نخستین گروه بیست‌ویک نفری از کودکان مبتلا به بیماری سوراخ قلب، امروز چهارشنبه به منظور تداوی عازم چین شوند. مسوولان جمعیت هلال احمر افغانی می‌افزایند که بر اساس این تفاهم‌نامه قرار است حدود پنج‌صد تن از این کودکان در چین درمان شوند.
سون شوپینگ رییس هیات بنیاد خیریه‌ی صلیب سرخ چین، امضای این تفاهم‌نامه را آغازی برای گسترش همکاری‌ها با جمعیت هلال احمر افغانی به منظور کمک به نیازمندان توصیف کرده گفت که نجات کودکان مهم‌ترین اهداف نهادهای خیریه به شمار می‌رود. آقای شوپینگ افزود بیشتر کودکانی که برای درمان به چین اعزام می‌شوند، به صورت مادرزادی به بیماری سوراخ قلب مبتلا شده‌اند. او تأکید کرد که این کودکان در «بهترین» شفاخانه‌های چین، تحت درمان قرار می‌گیرند.
حامد اکرم معاون و سرپرست جمعیت هلال احمر افغانی نیز می‌گوید که انتظار می‌رود میزان همکاری‌های این نهاد با بنیاد خیریه‌ی صلیب سرخ چین بیشتر شود. به گفته او، روند این همکاری دوام‌دار خواهد بود.
در همین حال، خانواده‌های شماری از کودکان می‌گویند که آنان مدت‌ها انتظار کشیده‌اند تا زمان تداوی بیماران‌شان فرا برسد.
میرولی پدری که دخترش مبتلا به بیماری سوراخ قلب است، می‌گوید که ۱۳ سال است دخترش از این بیماری رنج می‌برد. به گفته‌ی او، هفت سال قبل بیماری دخترش تشخیص شد، اما تاکنون زمینه‌ی درمانش مساعد نشده است. میرولی گفت که دو و نیم سال قبل با مراجعه به جمعیت هلال احمر افغانی، دخترش را برای تداوی ثبت نام کرد، اما به تازه‌گی نوبت رسیده تا برای درمان به چین فرستاده شود.

اشتراک گذاري با دوستان :