وزارت دفاع: به خانواده‌های شهدا زمینه‌ی تعلیم و تربیت را فراهم می‌سازیم

- حسین حیدری

وزارت دفاع ملی هم‌زمان با فرا رسیدن عید قربان به بیش از یک صد معلول و خانواده شهیدان کمک نقدی کرد.
طارق‌شاه بهرامی، سرپرست وزارت دفاع ملی در برنامه‌ای که روز سه‌شنبه، هفتم سنبله در مقر این وزارت برگزار شده بود گفت، آنان مکلف‌ اند که زمینه تعلیم و تربیه خانواده‌های شهدا را فراهم کنند.
آقای بهرامی افزود که اردوی ملی و قوای خاص، استراتژی بزرگ دشمن را به خاک زده و ناکام کرده است.
گروه‌های تروریستی به حمایت کشور‌های همسایه و منطقه از سال‌های پیش به این طرف برای ناامن‌کردن کشور تلاش کرده‌اند.
استخبارات کشور‌های دشمن، از این گروه‌ها به شکل‌های مختلف برای کشتن مردم و ویرانی افغانستان استفاده کرده‌اند. سرپرست وزارت دفاع ملی می‌گوید که همین اکنون نیرو‌های امنیتی در ۲۳ ولایت در برابر گروهای تروریستی می‌جنگند.
او از قربانی و شجاعت سربازان ستایش کرد و به آنان گفت: «تلاش و فداکاری شما بود که کشور‌های خارجی آماده به دفاع از خاک ما شدند، ‌آن‌ها پیام مشخصی به دشمنان کشور داشتند.» اشاره‌ی سخنان سرپرست وزارت دفاع ملی به استراتژی جدید حکومت امریکا بود.
این استراتژی که چند هفته پیش اعلام شد واکنش‌های مختلف ملی و بین‌المللی را در پی داشت. در داخل کشور اکثر مقام‌های حکومتی از این تصمیم دونالد ترمپ، رییس‌جمهور امریکا استقبال کردند، اما یک تعداد از این تصمیم امریکا نگران شدند و گفتند که بدون حمایت کشور‌های همسایه، افغانستان امن شده نمی‌تواند.
به قول شماری از این کارشناسان استراتژی امریکا به حمایت روسیه و چین موفق‌تر بوده می‌تواند. با وجود دیدگاه‌های مخالف و موافق، اما حکومت امریکا برای اولین‌بار به پاکستان هشدار جدی داد: «پاکستان به سازمان‌هایی پناه داده که هر روز تلاش می‌کنند مردم ما را بکشند. ما به پاکستان میلیاردها دالر پرداخت کرده‌ایم ولی آن‌ها به تروریست‌هایی پناه داده‌اند که ما با آن‌ها می‌جنگیم. این وضع باید تغییر کند و این تغییر فوراً انجام خواهد شد. هیچ همکار‌ی‌ای نمی‌تواند درباره‌ی کشوری که به شبه‌نظامیان و تروریست‌هایی که نظامیان و مقامات امریکایی را هدف قرار می‌دهند، دوام بیاورد.»
طارق‌شاه بهرامی، سرپرست وزارت دفاع ملی نیز در برنامه کمک به شماری از خانواده‌های شهدا و سربازان معلول، از این تصمیم ترمپ به نیکی یاد کرد و آن را حاصل تلاش و قربانی‌ نیرو‌های امنیتی دانست.
سرپرست وزارت دفاع خطاب به خانواده‌های شهدا در این برنامه گفت، فرزندان آنان در راه درست که دفاع از وطن و مردم است، شهید شده‌اند.
وزارت کار و امور اجتماعی، شهدا و معلولین نیز برنامه‌هایی برای حمایت از بازمانده‌گان شهدا و معلولان دارد. عبدالفتاح عشرت احمدزی، سخنگوی وزارت کار می‌گوید که آنان بالاتر از ۱۱۰ هزار خانواده‌ی شهید و ۱۳۰ هزار معلول جنگی را ثبت کرده‌اند.
به قول او برای هر خانواده‌ی شهید در کنار‌ حمایت‌های دیگر، ماهانه ۵ هزار افغانی داده می‌شود.
در همین حال بسم‌الله وزیری، قوماندان قول اردوی عملیات خاص در این برنامه گفت که آنان در ولایت‌های ننگرهار، قندهار و بلخ نیز برنامه‌های کمک و رسیده‌گی به خانواده‌های شهدا و سربازان معلول را دایر کرده‌اند.
آقای وزیری نیز خطاب به خانواده‌های شهدا گفت: «از این که فرزندان خود را از دست داده‌اید، مأیوس نباشید، من دو برادرم را در راه دفاع از وطن از دست داده‌ام، این راه آزادی و افتخار است.»
او ابراز امیدواری کرد و گفت که سرانجام افغانستان عاری از ناامنی و صلح تأمین می‌شود.

از خدمت خود پشیمان نیستم

مهدی، یکی از بریدمدلان قول اردوی عملیات ویژه نیز روز گذشته در جمع سربازان معلولی بود که وزارت دفاع از او حمایت کرد. مهدی روی چوکی نه، بل روی راه‌پله‌ بخش دوم تالار وزارت دفاع ملی تکیه زده بود.
مسوولان وزارت دفاع ملی، نام نماینده‌گان خانواده‌های شهدا و سربازان معلول را بلند می‌خواندند و مقداری پولی را که در نظر گرفته شده بود، تحویل‌‎ آنان می‌کرد. گرداننده‌ی برنامه، نام مهدی را چند بار بلند خواند. مهدی از آخر صف گفت: «بله.»، اما پایش درست حرکت نکرد و نتوانست برود.
سرپرست وزارت دفاع ملی از نزدیک استیژ تالار به استقبال مهدی آمد. مهدی در واکنش به استقبال سرپرست وزارت دفاع ملی گفت: «بسیار احساس غرور کردم، از این که ۱۴ سال خدمت به خاک و ناموس خود کرده‌ام، بسیار خوشحال شدم و از خدمت به وطن خود پشیمان نیستم.»
این بریدمل قول اردوی عملیات ویژه، سال گذشته در یک کمین طالبان در لشکرگاه از ناحیه پا زخم برداشته است.
مهدی می‌گوید: «در ماه اسد سال گذشته، اکثر ولسوالی‌های هلمند سقوط کرده بود، ما از هرات به هلمند عازم شدیم، در دو راهی لشکرگاه در کمین طالبان مرمی دوربین‌دار خوردم، استخوان رانم ۶ تکه شده است.»
او یکی از هزاران سربازی است که توسط طالبان و سایر گروه‌های مخالف دولت در کشور معلول شده است.

اشتراک گذاري با دوستان :