بی‌کفایتی و ناتوانی

حمله به شعبه‌‏ی محلی کابل‌بانک بار دیگر نشان داد که بی‌کفایتی در نهادهای امنیتی بی‌داد می‌کند. بارها منسوبان نیروهای امنیتی را کنار در نماینده‌گی‌های کابل‌بانک مورد حمله‏ی قرار داده‌اند اما تا هنوز در ذهن مقام‌های بی‌کفایت امنیتی، هیچ راه بدیل خطور نکرده است. کسی انتظار ندارد که از ذهن مقام‌های بی‌کفایت، طرح‌های بکر و ابتکارات کلان نظامی تراوش کند. اما این انتظار حد اقلی و مشروع مردم باید برآورده شود و اجازه داده نشود که سربازان و افسران نیروهای مسلح هنگام دریافت تنخواه‌شان کشته شوند.
وزارت مالیه، بانک‌های ‏خصوصی و ادارات دیگر در هماهنگی با وزارت‌خانه‌های دفاع و داخله می‌توانند راه‌های بدیل دریافت تنخواه ماهانه‏ی نیروهای امنیتی را پیدا کنند. آنان می‌توانند از طریق نصب ماشین در قرارگاه‌های نیروهای امنیتی یا ایجاد شعبه‌های موقت بانکی، در این قرارگاه‌ها مشکل را حل کنند. نباید اجازه داده شود که سربازان و افسران ما هنگام دریافت تنخواه جان‌شان را از دست بدهند.
از دست رفتن جان سربازان و افسران نیروهای امنیتی در هر حالتی دردآور و فاجعه است. این درد جانکاه زمانی اندکی قابل تحمل می‌شود که از اثر فداکاری آنان، مناطقی که زیر کنترول دولت نیست دوباره به کنترول حاکمیت دولتی درآید. در غیر آن جان‌باختن نیروهای امنیتی در رویدادهای قابل جلوگیری خیلی جانکاه و خطرناک است. چرا ما باید سربازان و افسران خود را درون شهر و در کنار یک نماینده‌گی کابل‌بانک از دست بدهیم. این سوال را باید جنرالان و تصمیم‌گیرنده‌گان وزارت‌خانه‌های دفاع و داخله از هم‌دیگر بپرسند. در جلسات شورای امنیت ملی باید روی این موضوع بحث شود. باید هرچه زودتر مشکل دریافت تنخواه نیروهای امنیتی حل شود.
شخص رییس‌جمهور، دبیر شورای امنیت ملی، وزیران قوای مسلح، رییس اجرایی و وزیر مالیه باید به این موضوع رسیده‌گی کنند. کشتار سربازان در کنار نماینده‌گی‌های کابل‌بانک، شکست امنیتی بسیار شرم‌آور است؛ همان طوری که کشتار مردم در مساجد شکست امنیتی سنگین است. ارگان‌های کشفی و استخباراتی هم در این زمینه مسوولیت دارند. آنان باید تمام شبکه‌های تروریستی را شناسایی و منهدم کنند. گروه‌های تروریستی در درون شهرها شبکه‌سازی کرده‌اند. تروریست‌ها پیشتر از هرکس دیگر خبر می‌شوند که در کدام روز هفته در کجا تنخواه نیروهای امنیتی توزیع می‌شود. این نشان می‌دهد که آنان شبکه‌های اطلاعاتی و تدارکاتی در کلان شهرها از جمله کابل دارند. باید ارگان‌های کشفی و استخباراتی، این شبکه‌ها را کشف و نابود کنند.
باید منابع لازم در اختیار ارگان‌های کشفی قرار گیرد. باید آن عده از مسوولین بی‌کفایت ارگان‌های کشفی و استخباراتی که به دلیل وابسته‌گی‌های سیاسی و گروهی در آن ارگان‌ها جا خوش کرده‌اند، برکنار شوند. مقرری‌ها باید بر اصل شایسته‌سالاری استوار باشد. اگر معیار شایسته‌سالاری آن طوری که لازم است رعایت شود، مشکل امنیتی شهرهای بزرگ، تا حدودی حل می‌شود. رییس‌جمهور باید از تمام مقام‌های بی‌کفایت امنیتی در مورد شکست‌های پی‌درپی امنیتی و حملات پی‌درپی به نماینده‌گی‌های کابل‌بانک سوال کند و آدم‌های سهل‌انگار و فاقد توانایی‌های حرفه‏ای را برکنار سازد. این وضعیت دیگر قابل تحمل نیست. به این بی‌کفایتی، سهل‌انگاری و ناتوانی باید خاتمه داده شود. قحط الرجال هم در این مملکت نیست. کسانی باید به کار گمارده شوند که از عهده‏ی آن می‌برآیند.

اشتراک گذاري با دوستان :