جریمه‌ها و اقساط مالیاتی رسانه‌ها توسط رییس‌جمهور معاف شد

۸صبح، کابل: اشرف‌غنی رییس‌جمهور کشور، با صدور حکمی به منظور رفع مشکلات و جلوگیری از ورشکسته شدن، حمایت و تقویت رسانه‌های چاپی، صوتی، موسسات نشراتی و خبرگزاری‌ها، جریمه‌های‌ مالیاتی قبلی و اقساط مالیاتی این رسانه‌ها را معارف کرده است.
براساس حکمی که توسط رییس‌جمهور صادر شده، این اقدام در مطابقت با ماده قانون سی و چهارم قانون اساسی صورت گرفته است. آقای غنی می‌گوید که رسانه‌های چاپی، صوتی، موسسات نشراتی و خبرگزاری‌ها در تحقق و مصوونیت آزادی بیان و تامین دموکراسی در کشور نقش کلیدی داشته و به همین دلیل به منظور ایجاد فضای مناسب و جلوگیری از ورشکست‌شدن رسانه‌ها، مالیات بر این رسانه‌ها را لغو کرده است. در ماده اول این حکم آمده که رسانه‌های صوتی، موسسات نشراتی و خبرگزاری‌ها تاکنون مالیات خود را نپرداخته، به اقساط ماهوار حداکثر طی هفت سال باید بپردازند. هم‌چنین در ماده دوم حکم تازه رییس‌جمهور آمده است: «وفق صلاحیت مندرج فقره ۱۸ ماده ۶۴ قانون اساسی و ماده ۳۰ قانون تحصیل باقیات، جریمه‌های مالیاتی قبلی و هم‌چنان در زمان اقساط مالیاتی نهادهای مذکور الی تصفیه نهایی، معاف دانسته می‌شود.» رییس‌جمهور غنی‌ هم‌چنین در حکم خود گفته که با پرداخت قسط اول مالیات، جوازهای فعالیت این رسانه‌ها تمدید شود. این حکم پس از دیدار دیروزی رییس‌جمهور با مسوولان رسانه‌های چاپی، صوتی، خبرگزاری‌ها و موسسات نشراتی صادر شد. رییس‌جمهور غنی به‌دنبال صدور این حکم به مسوولان رسانه‌ها گفت: «ما و شما بحث منفی را به بحث سازنده مبدل کردیم.» آقای غنی هم‌چنین تاکید کرد که آزادی بیان نسبت به پول نزد حکومت ارزش بیشتر دارد و در صورتی که ضرورتی به تعدیل قانون عایدات بر مالیات باشد، او حاضر است آن را امضا کند.
رییس‌جمهور در سخنرانی خود در جمعی از مسوولان رسانه‌‌ها، از قرن بیستم به عنوان قرن سانسور برسانه‌ها یاد کرد اما گفت که این قرن گذشته است. او تاکید کرد که آزادی بیان در افغانستان هدیه کسی نیست و حداقل یک قرن برای آن مبارزه صورت گرفته است. آقای غنی ابراز داشت داشت که نهضت مشروطیت، اساس آزادی بیان را در افغانستان گذاشت و حکومت وحدت ملی حامی آزادی بیان است.
اشرف ‌غنی هم‌چنین گفت که حکومت به ژورنالیزم تحقیقی توجه دارد و به وزارت اطلاعات و فرهنگ دستور داد تا دو الی چهار جایزه را برای خبرنگاران تحقیقی درنظر بگیرد. رییس‌جمهور به مسوولان محلی در ولایات نیز دستور داد تا از برخوردهای نادرست با خبرنگاران پرهیز کنند. به گفته آقای غنی، باید به خبرنگاران حرمت گذاشته شود و تهدید آنان قابل قبول نیست. در همین‌حال، صدیق‌الله توحیدی از مسوولان کمیته مصوونیت خبرنگاران، با ابراز خرسندی از اقدام رییس‌جمهور به منظور معاف جریمه‌های رسانه‌های چاپی و صوتی گفت که با این اقدام به یکی از مشکلات رسانه‌ها نقطه پایان گذاشته شد. آقای توحیدی جریمه‌های مالیاتی را برای رسانه‌های چاپی و صوتی کمرشکن خواند و در عین‌حال گفت که حق امتیاز و تضمن بانکی نیز زیاد است. صدیق‌الله توحیدی هم‌چنین در باره این که کارمندان رسانه‌ها با وجود پرداخت مالیات از حق تقاعد و بیمه برخوردار نمی‌شوند، گفت: «با وجودی‌که ما به دولت مالیه می‌پردازیم، از مزایای تقاعد و بیمه مستفید نمی‌شویم و مدت کاری ما پس از آنکه در ادارات حکومتی شامل وظیفه می‌شویم، به عنوان سابقه کاری پذیرفته نمی‌شود.» در همین‌حال، دفتر «نی» حمایت‌کننده رسانه‌‌های آزاد افغانستان، می‌گوید مساله جریمه‌شدن رسانه‌ها به دلیل نپرداختن مالیات، به یکی از مهم‌ترین موضوعات مورد بحث میان رسانه‌ها و نهادهای حامی آزادی بیان مبدل شده بود. این نهاد تاکید کرده که براساس ماده پنجاه و سوم قانون رسانه‌های همگانی، رسانه‌های چاپی از پرداخت مالیات معاف اند، اما برخلاف آن قانون مالیات برعایداتی که تازه توشیح شده است، رسانه‌های چاپی را نیز مکلف به پرداخت مالیات کرده بود. دفتر «نی» می‌افزاید که رسانه‌های چاپی براساس قانون رسانه‌های همه‌گانی مالیات نپرداخته‌اند اما در پی این اقدام‌شان از سوی حکومت مکلف به پرداخت جریمه شده بودند. دفتر «نی» می‌افزاید که رسانه‌های افغانستان بالغ بر ۱۸۰ میلیون افغانی به‌دلیل نپرداختن مالیات‌شان جریمه شده‌ بودند.

اشتراک گذاري با دوستان :