سران اروپا: مهاجران باید در افریقا بمانند

چهار کشور اروپایی و کشورهای ترانزیتی در شمال افریقا در مورد جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی به اروپا در پاریس گفتگو کردند. آن‌ها توافق کردند که جلو مهاجرت غیرقانونی گرفته شده و مهاجران در کمپ‌هایی در افریقا جابه‌جا شوند.
پس از یک کنفرانس مطبوعاتی در کاخ الیزه که بیش از حد معمول به طول انجامید، معلوم شد که این نشست کوچک با هشت شرکت‌کننده واقعا ثمربخش بوده است.
به گزارش دویچه‌وله، در پایان این نشست، فدریکا موگرینی، نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی اعلام کرد که کشورهای نیجر و چاد در زودترین فرصت ممکن ۵۰ میلیون یورو دریافت خواهند کرد تا مرزهای شان با لیبیا را تا حد ممکن مسدود نمایند.
محمدو ایسوفو، رییس‌جمهور نیجر در پاریس گفت که کشورش به این پول در سپتامبر نیاز دارد تا بتواند مرزها را به زودی مسدود کند.
ادریس دبی، رییس‌جمهور چاد نیز که در پاریس حضور داشت، گفت، مرز کشورش با لیبیا ۱۲۰۰ کیلومتر طول دارد و این کشور باید امنیت ده گذرگاه مرزی را تامین ‌کند.
اتحادیه اروپا می‌خواهد در سه کشور ترانزیتی نیجر، چاد و لیبیا وضعیت کمپ‌های مهاجران را بهبود بخشد.
به گفته انگلا مرکل، صدراعظم آلمان، به خصوص در لیبیا وضعیت زنده‌گی مهاجران غیرقابل تحمل است. اما مرکل در کنفرانس مطبوعاتی افزود که براساس تصمیم‌های گرفته شده، کمپ‌های آواره‌گان در کشورهای ترانزیتی منزل نهایی برای مهاجرانی هستند که می‌خواستند به دلایل اقتصادی به اروپا بیایند.
صدراعظم آلمان گفت که می‌خواهد در توسعه کشورهای مبدای مهاجران سرمایه‌گذاری کند و این یک هدف درازمدت است. او گفت: «ما می‌خواهیم به توسعه (کشورهای مبدای مهاجران) کمک کنیم و همزمان با صراحت به آن‌هایی که می‌خواهند به دلایل اقتصادی راهی اروپا شوند، می‌گوییم که باید به کشورهای شان بازگردند.»
همه شرکت‌کننده‌گان در کنفرانس پاریس از فعالیت‌های گارد ساحلی لیبیا و ایتالیا تقدیرکردند. گارد ساحلی ایتالیا مهاجران را در آب‌های لیبیا بازداشت می‌کند و آن‌ها را به لیبیا پس می‌فرستد. کمیشنری عالی سازمان ملل برای پناهنده‌گان و سازمان‌های غیردولتی از این عمل‌کرد جدید انتقاد کردند، اما صدراعظم آلمان نگاه دیگری به این قضیه دارد.

اشتراک گذاري با دوستان :