نخست‌وزیر پاکستان راهبرد ترمپ را غیر موثر خواند

شاهد خاقان عباسی، نخست‌وزیر پاکستان، می‌گوید راهبرد تازه‌اعلام‌شده‌ی رییس‌جمهوری امریکا در مورد افغانستان، به موفقیت نخواهد انجامید.
به گزارش رادیو فردا، شاهد خاقان عباسی، در مصاحبه‌ای با بلومبرگ به راهبرد تازه دونالد ترمپ واکنش نشان داده است.
او گفته است: «از روز اول، ما ‌به وضوح گفته بودیم که راهبرد نظامی در افغانستان نتیجه‌ای نداده و نتیجه‌ای نخواهد داد.»
نخست‌وزیر پاکستان افزوده است که باید به یک «راه‌ حل سیاسی» دست یافت و این «راه نهایی ا‌ست.»
عباسی که از سه هفته پیش، پس از اعلام حکم دادگاه در مورد نواز شریف، ریاست هیات وزیران پاکستان را برعهده گرفته، می‌گوید اسلام‌آباد از نبرد علیه تروریزم در افغانستان پشتیبانی می‌کند. او اما ادامه داد که دولتش اجازه نخواهد داد این نبردها به پاکستان سرایت پیدا کند.
رییس‌جمهوری ایالات متحده، ۳۰ اسد، در سخنرانی که پیشاپیش توجهات زیادی را به خود جلب کرده بود، راهبرد تازه دولت خود در قبال افغانستان را اعلام کرد و هم‌چنین با انتقاد از پاکستان تاکید کرد تعهدات امریکا «چک سفید امضا نیست.»
ترمپ در بخشی از سخنرانی‌اش گفت پاکستان به‌طور معمول پناهگاه امنی در اختیار عاملان آشوب، خشونت و ترور می‌گذارد و دولت او بیش از این نمی‌تواند در قبال چنین موضوعی سکوت کند.
در پی این سخنرانی، جیمز متیس، وزیر دفاع ایالات متحده، نیز اعلام کرد از ستاد مشترک ارتش آن کشور خواسته تا اقدامات لازم برای عملی‌کردن راهبرد تازه را آغاز کند. از سخنان آقای متیس این‌طور برآمده که ممکن است بر شمار نیروهای امریکایی و دیگر کشورها در افغانستان افزوده شود.
اندکی پس از سخنرانی رییس‌جمهوری ایالات متحده گزارش شد که پاکستان دیدار آلیس ولز، سرپرست معاونت وزارت خارجه امریکا از اسلام‌آباد را به تعویق انداخته ‌است. اسلام‌آباد رسما از ارتباط تعویق این دیدار و سخنان ترمپ، حرفی نزده‌ است؛ هرچند انتقادات در پاکستان به سخنرانی رییس‌جمهوری امریکا، بالا گرفته و ادامه داشته‌ است.
رکس تیلرسون، وزیر خارجه امریکا، به پاکستان هشدار داد که باید در مبارزه با تروریزم رویکرد دیگری را پیش بگیرد و تداوم روابط و کمک‌های واشینگتن به اسلام‌آباد نیز مشروط به چنین تغییری است.
هم‌چنین صدها تن از معترضان در پاکستان در روز دوشنبه و در اعتراض به سیاست‌های تازه امریکا در قبال افغانستان به جاده‌ها ریختند.
معترضان در پیشاور شعارهایی علیه امریکا دادند. این معترضان بیشتر توسط جمعیت اسلامی و جمعیت امت اسلام هدایت می‌شوند.
اعتراضات مشابهی در بلوچستان پاکستان نیز گزارش شده است.
بنا بر گزارش‌ها در روز یکشنبه در شهر کراچی پولیس از گاز اشک‌آور برای متفرق‌کردن معترضان استفاده کرد.

اشتراک گذاري با دوستان :