پاکستان عصبانی است

وزیر خارجه‌‏ی ایالات متحده‏‌ی امریکا در مصاحبه‌‏ی تازه‌‏اش گفته است که آنان صبر و حوصله‌ی بی‌نهایت در افغانستان ندارند، آنجا را ترک نمی‌کنند و نمی‌گذارند که طالبان به قدرت برسند. او با اشاره به استراتژی رییس جمهور امریکا در مورد افغانستان و جنوب آسیا گفت فرمانده نظامی امریکا در افغانستان، صلاحیت عام و تام دارد و واشنگتن دیگر شمار نیروها و زمان کاهش و افزایش آن را اعلام نخواهد کرد. این موضع امریکا، همان چیزی است که دولت و مردم افغانستان می‌خواهند. مردم و دولت افغانستان، می‌خواهند که جامعه‏‏‌ی جهانی تعهد نامحدود به کشورشان داشته باشند و این تعهد وابسته به تاریخ و زمان خاصی نشود.
اگر تاریخ خاص تعیین شود، طالبان و گروه‌های مرتبط به آنان، منتظر می‌مانند تا آن روز فرا برسد و زمینه برای اشغال افغانستان مساعد شود. اما استراتژی جدید امریکا و سخنان وزیر خارجه‏ی آن کشور نشان می‌دهد که چنین چیزی تحقق نخواهد یافت و مردم افغانستان دیگر نسبت به تداوم حیات دولت و حفظ شهرها از اشغال طالبان، مطمین شده‌اند.
سخنان وزیر خارجه‏ی امریکا نشان می‌دهد که نظریه‏‌ی «غربیان ساعت دارند و شورشیان زمان» دیگر ابطال شده است. این بار جامعه‏‌ی جهانی با صبر و حوصله‌ی فراوان، مبارزه برای حفظ نظم دولتی و نظام عسکری افغانستان را دنبال خواهد کرد و از آن دست نخواهد کشید. جامعه‏‌ی جهانی درک کرده است که سقوط نظم دولتی و نظام عسکری افغانستان، پیروزی تروریسم و روایت‌های آخر زمانی گروه‌های تروریستی است. ایالات متحده به خوبی درک کرده است که اگر گروه‌های تروریستی افغانستان را اشغال کنند، درآن صورت امکان دست‌یابی این گروه‌ها به جنگ‌افزارهای اتومی، حتمی خواهد شد.
به همین دلیل است که ایالات متحده پذیرفته است که به حمایت استراتژیک از نیروهای امنیتی افغانستان ادامه دهد و حتا روایت افغانستان از دوام جنگ را بپذیرد. قبلاً طوری تبلیغ می‌شد که گویا دوام جنگ و شورش طالبان، معلول فساد اداری و اختلاف‌های قومی در افغانستان است. عده‏ی دیگر هم می‌گفتند که طالبان از یک حوزه‏‌ی قومی نماینده‌گی می‌کنند و برای حقوق آن قوم می‌جنگند. پاکستانی‌ها روایتی دروغین ساخته بودند که بر اساس آن، یک حوزه‏ی قومی در افغانستان به قدرت سیاسی دست‌رسی ندارد و طالبان برای احقاق حقوق آن قوم می‌جنگد. در استراتژی جدید ایالات متحده‏ی امریکا، روایت افغانستان به نحوی مورد قبول قرار گرفته است.
رییس جمهور ترامپ در سخنرانی خود گفت که پاکستان به مظاهر قتل، کشتار و هرج‌ومرج پناه داده است. او گفت اگر پاکستان به سیاست دوگانه‌اش ادامه دهد، خیلی چیزها را از دست می‌دهد و بازنده می‌شود. ایالات متحده هند را شریک استراتژیک خودش در منطقه اعلام کرد. هند دیگر شریک استراتژیک امریکا در حوزه‌ی جنوب آسیا است و اگر پاکستان این واقعیت را قبول نکند، مشکلاتش با امریکا بیشتر می‌شود. به همین دلیل است که پاکستان نسبت به استراتژی جدید امریکا در قبال افغانستان و جنوب آسیا خیلی عصبانی است. اما به سود پاکستان و کل منطقه است که ارتش پاکستان سیاست حمایت از گروه‌های تروریستی را رها کند. این سیاست سبب تقابل بیشتر قدرت‌ها در سطح منطقه و جهان شده است و هزینه‌ی آن را مردمان افغانستان و پاکستان می‌دهند. پاکستان باید به سیاست توسعه‏طلبی خود پایان دهد، سرمایه‌گذاری روی جنگ و طالبان، جنون سیاسی است و هیچ نتیجه‏ای برای مردم پاکستان ندارد.

اشتراک گذاري با دوستان :